LGBTİ+ PİKNİĞİNE POLİS SALDIRISI, DARP VE GÖZALTI (VE BAHANEYLE 30 GÜNLÜK ETKİNLİK YASAĞI)

Onur Haftası Komitesi’nin çağrısıyla Maçka Parkı’nda yapılmak istenen piknik, Şişli Kaymakamlığı’nca engellendi. Polis, dağılmayan kitleye saldırdı, bir kişinin kolu kırıldı ve bir kişi de gözaltına alındı.

Onur Haftası Komitesi tarafından öncelikli olarak Adalar’a yapılan piknik çağrısı, kaymakamlığın yasaklama kararının ardından İstanbul Şişli’de bulunan Maçka Parkı’na çekildi.

Şişli Kaymakamlığı ise saat 17.00’de planlanan buluşmanın öncesinde 30 gün boyunca yapılacak tüm etkinlik ve toplanmaların yasaklandığını duyurdu. Maçka Parkı’na da piknik öncesinde çok sayıda polis sevk edildi.

Öte yandan, çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, LGBTİ’lerin, üzerinde gökkuşağı renkleri bulunan bayrak ve maskelerinin sokulmaması kaydıyla yapılmasına müsaade edilen etkinliğe gelenleri, çantalarını arayarak içeri aldı.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Polis, bir süre pikniğe katılanların topluluk olarak değil, ayrı ayrı oturmasına izin verdi. Daha sonra alandan ayrılmayanlara müdahale edildi. Polis müdahalesi sırasında yaşanan arbedede darp edilen bir kişinin kolu kırıldı.

Olayla ilgili bir kişinin de gözaltına alındığı ancak gece salıverildiği belirtildi.

BAHANEYLE 30 GÜNLÜK YASAK KONDU

Şişli Kaymakamlığı, “Milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi” bahanesiyle Onur Haftası kapsamında düzenlenebilecek tüm etkinliklerini 30 gün boyunca yasakladı. Karar, açıkça duyurulmadı ancak Onur Haftası Komitesi’ne polis tarafından yazılı olarak tebliğ edildi. Tebliğ edilen belgede karar sayısı yazmıyor, Kaymakamlığın “bila” sayılı kararı deniyor. 

Kaynak: BirGün ve Kaos GL