LGBTİ+’LAR TEPKİ GÖSTERDİ, HOMOFOBİK DOKTOR METİN ÇAKIR GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

Almanya'da, kalp hastalıkları uzmanı Metin Çakır'ın sosyal medya hesabından eşcinselliği "hastalık" olarak nitelendirmesinin ardından görevinden alındı ve tweetini sildi.

Almanya’da, kalp hastalıkları uzmanı Metin Çakır’ın sosyal medya hesabından eşcinselliği “hastalık” olarak nitelendirmesinin ardından görevinden alındığı belirtildi.

Alman medyasında yer alan haberlere göre, Karlsruhe’deki Helius kliniğinde kalp damar cerrahı olarak görev yapan Metin Çakır, sosyal medya hesabından, ”Bir hekim olarak eşcinselliğin, transseksüelliğin hastalık olduğunu belirtmek isterim” paylaşımında bulundu.

Bu yanlış* ve homofobik, transfobik tweetin üzerine sosyal medyada büyük tepki alan Çakır, paylaşımını sildi ve hesabını da kapattı.

Almanya’dan ve Türkiye’nin pek çok kesiminde örgütlenen LGBTİ+ ve LGBTİ+ dostu bireyler bu kliğini mail ve telefon yağmuruna tuttu. Öyle ki haber BILD gibi Almanya’Nın en büyük gazetelerinden birine yansıdı.

Helius kliniğinden Alman medyasına yapılan açıklamada ise Çakır’ın görevden alındığı bildirildi.

Açıklamada, ”Çalışanımızla oturup geçici olarak görevden ayrılmasını kararlaştırdık. Tabib odası ile durumu inceleyip bir değerlendirmede bulunacağız. Kendisi 20 yıldır hastanemizde görev yapıyor.” ifadeleri kullanıldı.

*Eşcinsellik 1990 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından hastalık sınıfından çıkarılmıştı