LGBTI’LER ÇARŞI GRUBUNA DESTEK İÇİN ADLİYE’DEYDİ

Gezi eylemleri nedeniyle ‘darbeye teşebbüs‘le suçlanan Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’nın liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkındaki davanın ilk duruşması bugün görülüyor.

Çarşı grubuna destek vermek için İstanbul LGBTI  Dayanışma Derneği  hazır bulundu ve pankart açtı.  LGBTI aktivisti Yıldız Tar, ekteki fotoğrafla bu haberi duyurdu.

İşte Sözcü gazetesinden alınan başlıklarla davanın diğer detayları:

DAVA BAŞLADI

Saat 09:30′da başlaması gereken ‘Çarşı Davası’için Adliyenin 25 kişilik en küçük salonunda yapılan duruşmada ‘yer yetersizliği’ tartışması yaşandı. Yaşanan tartışmalar nedeniyle duruşma uzun süre başlayamadı. Mahkeme başkanı Metin Tamirci ise sanıklar, avukatlar, basın mensupları ve milletvekilleri haricindekilerin salondan çıkmasını istedi. Ancak avukat sayısının çok olması nedeniyle izdihama engel olunamadı.

MAHKEME BAŞKANI: NE KADAR MAHKEME DEPLASMANA GİTTİYSE…

Başkan Tamirci’nin “Sanık avukat izleyici sayısı oturtulabilirdi burada yapmaya çalışacağız çünkü ne kadar mahkeme deplasmana gittiyse Türk hukuk sisteminde hep sıkıntı yaşandı” sözlerine karşılık

Avukat Ali Rıza Dizdar ‘Silivri’ye deplasmana gitmiyoruz. Aşağıda adliyede büyük duruşma salonu var. Ben şimdi hangi avukata dışarı çıkın diyeyim” yanıtını verdi. Duruşma salonunda ”Biz deplasmanda da kazanırız” sesleri yükseldi.

SALONU DEĞİŞTİ

Salon yetersizliğinden duruşma bir türlü başlayamayınca salon değişti. Mahkeme ancak daha geniş bir salona geçilince başlayabildi. Saat 12.20′de büyük salonun kapıları açıldı. Duruşma salonu açılmadan önce salonun kapısının önünde polisler tarafından önlem alındı. İsim okunarak sanık ve avukatların içeri alınacağı duyurulmasına rağmen kapının açılmasıyla salona girişte izdiham yaşandı. Duruşma iddianamenin okunması ile devam ediyor.

ADLİYE ÖNÜNDE TOPLANDILAR

 

Dava öncesi Çarşı’ya destek için taraftarlar, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanmaya başladı.

Beşiktaş taraftarı bir grup, Çarşı pankartı açarak sloganlar eşliğinde adliye önüne geldi.

 

Başbakanlık Çalışma Ofisi önündeki eyleme katıldıkları gerekçesiyle haklarında ağırlaştırımış müebbet cezası istenen 35 kişi ‘Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ suçundan yargılanacak.

ADLİYEDE ‘ÇARŞI’ MARŞLARI

Çarşı davası başlamadan önce çok duruşma salonunun bulunduğu koridora gelen bazı taraftarlar Çarşı marşları söyledi. Davanın görüleceği İstanbul 13 . Ağır Ceza Mahkemesi’nin kapısı saat 09.50′de açıldı.

ÇARŞI’DAN AÇIKLAMA

Çarşı grubu tarafından dava öncesi açıklma yapıldı. Açıklamada, “Ulu Kartal, kimseleri darbecilere, terör örgütlerine methiyeler düzmek, yardım ve yataklık yapmak zorunda bırakmasın. Vicdanınızla kalın!” denildi.

DİĞER TARAFTAR GRUPLARINDAN DA TAM DESTEK

Fenerbahçeliler Derneği, Sol Açık, Vamos Bien, Sopalı Pankart, Tek Yumruk, Kızıl Aslan, Beleştepe, Asi Dramalılar gibi taraftar grupları da Çağlayan’a giderek Çarşı’ya destek vereceklerini duyurdu.

Çarşı’ya destek için adliyeye gelenler arasında CHP’li vekiller ile Berkin Elvan’ın anne ve babası da var.

 

Duruşmaya CHP’li milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Umut Oran, Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, CHP eski İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Ressam Bedri Baykam ve çok sayıda Beşiktaş taraftarı duruşmaya izleyici olarak hazır bulundu. Sanıkların savunmak için İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın da aralarında bulunduğu 100 avukat duruşmaya katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here