LISTAG DERNEKLEŞİYOR

Çocukları eşcinsel, biseksüel ve trans olan ebeveynlerin bir araya geldiği LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu dernekleşiyor

2008 yılında çocukları eşcinsel, biseksüel ve trans olan bir kaç ebeveynle İstanbul’da yola çıkan, sonra da “Benim Çocuğum” filmi ile Türkiye’ye yayılan LİSTAG (LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu) dernekleşmek için mekân arıyor.

“İlla ki Beyoğlu’nda olması gerekmiyor”

kaosGL.org’a bilgi veren H. Metehan Özkan, dernekleşme amaçlarının “kişilerden bağımsız kurumsal bir yapı kurmak ve bunu gelecekte bayrağı teslim alacak kişilere bırakmak” olarak tanımladı.

Dernek kurmak için adres göstermeye uygun olacak bir odanın kendileri için yeterli olacağını belirten Özkan, “illa ki Beyoğlu’nda olması gerekmiyor. İstanbul’un merkezi semtlerinden birinde olması yeterli” dedi.

2008 yılında yola çıktılar…

2008 yılında çocukları eşcinsel, biseksüel ve trans olan bir kaç anne ve babanın “Lambdaİstanbul Aile Grubu” adıyla Lambdaİstanbul çatısı altında bir araya gelerek oluşturduğu LİSTAG, daha sonra bağımsız bir şekilde örgütlenerek “LGBTT Aileleri İstanbul Grubu” adını aldı.

“Benim Çocuğum” belgeseli ile şehirlere yayıldı

“Benim Çocuğum” filminin etkisine dikkat çeken H. Metehan Özkan’ın verdiği bilgiler şöyle:

“Yıllar içerisinde, LİSTAG’ın İstanbul dışındaki ailelere ulaşma çabaları öncelikle Ankara ve İzmir’de benzer bir modelle örgütlenen ailelerin ortaya çıkmasına daha sonra “Benim Çocuğum” filmi ile Türkiye’nin geneline yayılmasına yol açtı; 3-5 anne babayla başladığımız yolculuğumuz kartopu gibi yuvarlanarak büyüdü, bizi başka şehirlere ve sonra da tüm ülkeye ulaştırdı.”

“LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu” adıyla dernekleşilecek

“Şimdiye kadar yaptıklarımızı bir sivil toplum oluşumu veya inisiyatifi olarak gerçekleştiriyorduk ama artık ’kabımıza sığmıyoruz’’ ve Türkiye’de LGBTİ hareketinin ittifak güçlerinden biri olarak “LGBTİ Aileleri ve Yakınları Grubu” adıyla dernekleşmeyi kaçınılmaz olarak görüyoruz.”

“Dernek adresi olarak gösterebileceğimiz bir oda”

“Çalışmalarımızı bir dernek çatısı altında sürdürülebilir bir şekilde devam ettirebilmek için kendimize bir mekân arıyoruz: çok fazla bir şey istemiyoruz; dernek adresi olarak gösterebileceğimiz bir oda ve merkezi bir yerde olması yeterli.” 

“Maddi gücümüz çok kısıtlı ama zaten LİSTAG’a başından beri destek olan ve “Benim Çocuğum” belgeselini çekerken de bizi yalnız bırakmayan dostlarımızın önerilerini ve desteklerini bekliyoruz.”

Kaynak: www.kaosgl.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here