LİTVANYA, ÇEÇENİSTAN’DAN KAÇAN EŞCİNSELLERE KAPILARINI AÇTI

Tüm dünyanın gündemine oturan Çeçenistan’da eşcinsellere karşı yapılan soykırım girişimine Litvanya’dan tepki geldi. Litvanya dışişleri bakanı Linas Linkevičius şu zamana kadar iki Çeçenistan vatandaşının sığınma taleplerini kabul ettiklerini açıkladı.

Başkan Dalia Grybauskaitė’in emri ile Çeçenistan’dan sığınma talebinde bulunan tüm eşcinsellerin kabul edileceğini açıklayan dış işleri bakanı Linas Linkevičius, şu zamana dek iki kişinin sığınma işlemlerini sonlandırdıklarını söyledi. Balkan haber ajansına konuşan Linkevičius, ”Cinsel yönelimleri sebebiyle insanların katledilmesine göz yumamayız. Bu insanlığa aykırıdır.” sözleriyle Çeçenistan’da yaşananlardan etkilenen bireylere kapılarının açık olduğunu açıklayan dış işleri bakanı, 17 Mayıs homofobiye karşıtlık gününde de mesajını sosyal medya üzerinden yayınladı.

 

 

AB ülkeleri arasında Çeçen eşcinsellere kapılarını açan ilk ülke olan Litvanya başkanı Linas Linkevičius, diğer Avrupa ülkelerini bu insanlık dışı katliama karşı gelmek için birlik olmaya davet etti.