LGBTİ+ DESTEKÇİSİ ŞARKICI LIZZO, 2019’UN EĞLENCE ALANINDAKİ “YILIN KİŞİSİ” OLDU

Time dergisi, ABD’li rap şarkıcısı, beden olumlama ve LGBTİ+ destekçisi Lizzo’yu da “eğlence dünyasında yılın kişisi” (entertainer) seçti.

Time dergisi, her yıl olduğu gibi bu yıl da yılın kişisini seçti. 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg’i yılın kişisi seçen Time, ABD’li rap şarkıcısı Lizzo’yu da “eğlence dünyasında yılın kişisi” (entertainer) seçti.

Time, asıl adı Melissa Viviane Jefferson olan ünlü rap’çiyi 2014 yılında, izlenmesi gereken 14 müzisyenden biri olarak adlandırmıştı.

31 yaşındaki rap şarkıcısı ve söz yazarı Lizzo, 2013’te Lizzobangers ve 2015’te Big Grrrl Small World adlı stüdyo albümlerini çıkardı. 2019’da yayınladığı üçüncü stüdyo albümü Cuz I Love You, Bilboard 200 listesinde ilk beşe girdi.

2020’de verilecek olan 62. Grammy Ödülleri için En İyi Yeni Şarkıcı, Yılın Albümü (Cuz I Love You), Yılın Şarkısı ve Yılın Kaydı (Truth Hurts) kategorileri dahil olmak üzere 8 dalda aday gösterildi.

Müziği kadar cesur sahne kostümleriyle ve dansıyla da tanınan Lizzo, LGBTİ hareketinin güçlü bir destekçisi ve hayranlarını “Lizzbians” olarak adlandırıyor.

Teen Vogue’a vediği röportajda, kendisine cinsel yönelimiyle ilgili sorulan soruya, herhangi bir sınırlandırma ve etikete karşı olduğunu belirterek yanıt verdi. Cinsiyet konusunda geniş bir spektrum olduğunu söyleyen Lizzo, “Biz siyah ve beyaz diye sınırlandırıyoruz. Bu, bana göre değil” dedi.

Kaynak: NTV