LONDRA ONUR YÜRÜYÜŞÜ’NE REKOR KATILIM VE GÜLBEN ERGEN’İN PAYLAŞIMI

Londra'da hafta sonu gerçekleşen geleneksel LGBTİ+ Onur Yürüyüşü etkinliklerine resmi rakamlara göre bir buçuk milyon kişi katıldı. Şarkıcı Gülben Ergen de oradaydı ve paylaşım yaptı.

Londra’da hafta sonu gerçekleşen geleneksel LGBTİ+ Onur Yürüyüşü etkinliklerine resmi rakamlara göre bir buçuk milyon kişi katıldı.

Müslüman bir politikacının ayrımcılığa karşı verdiği mücadele ve eşcinsel evliliğe verdiği destekle önyargıları kıran Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan da her sene olduğu gibi yürüyüşe katıldı. 

Eşcinsel evlilikleri savunması ve içki içmemesine rağmen kampanyasını bir barda başlatması gibi özellikleriyle Khan, Londralı seçmenler için Müslümanlara karşı önyargıları yıkan bir profil çiziyor.

Muhafazakar Parti lideri seçilmesi durumunda başbakan görevine gelecek olan Boris Johnson’ın geçmişteki homofobik söylemlerini eleştiren Khan, etkinlikte “LGBTİ+ üyelerinden hangisiyle konuşursanız konuşun size maruz kaldıkları homofobik nefret söylemlerinden bahsedecektir. Gelecek başbakanımız kim olursa olsun –ki Boris Johnson olacak gibi duruyor- bu nefret söylemlerinin farkında olmasını diliyorum” ifadelerini kullandığı bir konuşma yaptı.Muhafazakar Parti lideri seçilmesi durumunda başbakan görevine gelecek olan Boris Johnson’ın geçmişteki homofobik söylemlerini eleştiren Khan, etkinlikte “LGBTİ+ üyelerinden hangisiyle konuşursanız konuşun size maruz kaldıkları homofobik nefret söylemlerinden bahsedecektir. Gelecek başbakanımız kim olursa olsun –ki Boris Johson olacak gibi duruyor- bu nefret söylemlerinin farkında olmasını diliyorum” ifadelerini kullandığı bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanı olduğu dönemden Onur Yürüyüşü’ne katıldığı bir fotoğrafını paylaşarak “Başbakan olursam Britanya LGBTİ+ topluluğu için eşitlik merkezi olacak,” diyen Boris Johnson, geçmiş yıllarda dile getirdiği homofobik söylemler hatırlatılarak ağır eleştiriler aldı.90’lı yıllarda yazdığı köşe yazılarında ağır homofobik söylemlerde bulunan Boris Johnson bir yazısında “İki adamın evlenmesini kabul edersek üç adamın birlikteliğini de sorgulamamamız gerekir –hatta üç adam ve bir köpeğin bile!” demişti.Britanya Başbakanlığı görevinden istifa eden ve görevinin bitmesine haftalar kalan Theresa May de Onur Yürüyüşü’nü desteklediği bir açıklamasını “Sadece birkaç hafta daha başbakanınız olacağım ama hayatımın sonuna kadar dostunuz kalacağım.” Diyerek LGBTİ+ topluluğuna destek verdi.

Yürüyüş gerçekleştiğinde Londra’da bulunan Gülben Ergen’in de 2015’ten beri Türkiye’de yapılması yasaklanan ve sert müdahalelerin olduğu LGBTİ+ yürüyüşüne katılması ve fotoğraf paylaşması dikkati çekti.

Şarkıcı, trans birey Diren Coşkun’un cezaevindeki mücadelesine de destek vermiş, Coşkun ölüm orucundayken şunları söylemişti: 

“Bir insanın cinsiyet kimliği sebebiyle insani haklardan #mahrumbırakılması insanlık suçudur. #DireneSesOl Bu vesileyle Hande’ye, Eylül’e ve nicelerine #selam olsun. Sizi #unutmadık… #Trans bireyler vardır ve hakları herkesinki kadardır.. Her yürek önce #insan dır #can dır.”

Kaynak: Bianet