M.A.C İZMİR ŞUBESİNDEKİ AYRIMCILIK İDDİASIYLA İLGİLİ YENİ GELİŞMELER

GZone, H.A. isimli LGBTİ+ bireyin M.A.C Türkiye’nin İzmir şubesinde, hem sağlık durumu hem de cinsel yönelimiyle alakalı yaşadığını iddia ettiği ayrımcılıkla ilgili yeni bulgulara ulaştı.

Bir LGBTİ+ birey, M.A.C Türkiye’nin İzmir şubesinde HIV ile yaşaması nedeniyle mobbing uygulandığı iddiasında bulunmuştu. Pembe Hayat Derneği, hukuk departmanları ile birlikte ilgili firma yöneticileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu haberleştirmişti.

H.A. adlı çalışan, “HIV ile yaşadığı bilgisinin rızası olmaksızın diğer firma çalışanları tarafından öğrenilmesi üzerine mobbinge maruz kalmaya başladığını, iş bulamama endişesi nedeniyle HIV+ olmasından ötürü uğradığı ayrımcılığa ve homofobik söylemler nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldığını belirterek Pembe Hayat Derneği’ne başvurmuş, akabinde dernek ile Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan HIV+ çalışan, “Kişisel Verileri Koruma Kanunu” çerçevesinde sağlık bilgisinin saklı kalması gerektiğini, sağlık bilgilerinin üst düzey firma yöneticileri tarafından ifşa edildiğini iddia ederek, sadece gerçek kişilerle ilgili değil firma ile ilgili de idari ve hukuki yollara başvuracağını belirtmişti

Aynı zamanda mağdurun HIV ile yaşayan bir diğer arkadaşı ise, aynı dönemde Ege Şehir Hastanesi ve Estrella Estetik Merkezi’nde mobbing ve ayrımcılığa maruz kaldığı ve yine İzmir’deki bir M.A.C. çalışanının sağlık bilgilerini diğer M.A.C. çalışanları ile paylaştığı gerekçesi ile H.A ile birlikte hukuki süreç başlatma kararı aldı.

M.A.C AIDS Fonu

M.A.C Kozmetik, 1994 yılından bu yana çıkardığı pek çok kozmetik ürünün gelirini M.A.C AIDS Fonu’na aktarıyor, ayrıca 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu güne kadar HIV aktivizmi için 340 milyon doların üzerinde bağışta bulunan kozmetik firması, 1 Aralık 2018’de ise alanda çalışan diğer sivil toplum kuruluşları ortaklığı ile İstanbul’da bir farkındalık etkinliği gerçekleştirmişti.

M.A.C Kozmetik’ten Açıklama

M.A.C Kozmetik, GZone’a konuyla ilgili açıklama yaptı.

Gönderilen tebligata dair iki tarafının da avukatlarının iletişimde olduğunu belirten MAC yetkilileri, bu iddialarda bulunan eski çalışma arkadaşlarının hem kişilik hakları hem de sağlık durumunun afişe edilmesiyle ilgili hiçbir kusurlu hareketleri olmadığını, aksine şu an bünyelerinde bulunan LGBTİ ve HIV+ çalışanları için özel destek ve gizlilik politikalarının olduğunu belirtti. Globalde ve Türkiye’de AIDS fonunu destekleyen ve LGBTİ’nin içinde olduğu çalışmalara destek veren MAC , kurum kültürü ile uyuşmayan davranışta bulunduğu iddia edilen kişilerin savunmalarının alındığını ve konuyla ilgili kendilerinden kaynaklanan bir mağduriyet varsa bunun mutlaka takipçisi olacaklarının altını çizdi.

İddia sahibinin eski iş arkadaşları konuştu

Buna ek olarak GZone’un, isimleri saklı kalmak kaydıyla, olayların yakın tanıkları olan İzmir bölgesi M.A.C. çalışanlarıyla yaptığı münferit görüşmeler sonucunda, bu iddialarda bulunan kişinin müdürü ile iş ilişkilerinin gayet iyi olduğu, performansı yüksek bir çalışan olduğu, sağlık bilgilerinin firma yöneticileri aracılığıyla değil, iddia sahibi ile başka bir firma çalışanının ortak gittiği estetik merkezinden bilgi sızdırılması sonucu ortaya çıktığı iddia edildi.

Çelişkili iddia

H.A. isimli kişinin, Pembe Hayat’taki haberindeki ifadesinde ” iş bulamama endişesi” ile Pembe Hayat’a başvurduğu söylenmişti ancak bu şahsın Pembe Hayat’a yaptığı başvuru sırasında, bu firmanın sektördeki rakiplerinden birinde çalışmakta olduğu da bize ulaşan bilgiler arasında. H.A, yeni işine M.A.C’ten ayrıldıktan hemen sonra girmiş.