MABEL MATİZ, BOYSAN VE BÜTÜN YOL ARKADAŞLARINA SELAM YOLLADI

Türkiye’nin eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone,  Şubat 2016 sayısını Türkiye Pop Tarihinin en önemli ikonlarından ve ozanlarından birine ayırdı: Aysel Gürel

Aysel Gürel’in “Sultan Süleyman” şarkısına da müthiş ve sarsıcı bir yorum getiren, LGBTİlerin kıymetli şarkıcısı Mabel Matiz, GZone’un Şubat 2016 sayısında samimi açıklamalarda bulundu.

İşte Mert Bell’in yaptığı bu röportajdan dikkat çeken başlıklar:

Aysel’in albümünde yorumlamak için “Sultan Süleyman”ı seçtiniz, bu şarkıyı seçmenizin hikayesi nedir? Aysel ve onun sözleri bütünüyle sizin için ne ifade ediyor?

-Bir gün gazetede Aysel Gürel tribute albümünün haberini görüp çılgına döndüm. Aysel’e duyduğum derin sevgi ve hatta sahiplenme hissi beni harekete geçirdi, mutlaka bunun bir parçası olmak istiyordum. Öncesinde birkaç konserde “Sultan Süleyman”ı benzer bir aranjmanla çalmıştık, şarkım da hazırdı yani. Şarkıyı kaydettik, yapımcıyla iletişime geçtik ve birtakım süreçlerin ardından bi’ şekilde albüme dahil oldum. O noktada Aysel’in bizzat buna yardım ettiğini düşünüyorum. Özellikle bu şarkıyı seçmemin sebebi sözlerindeki zamansızlık; yer yer politik ve hatta protest ama sonuna kadar da naif olan o tavır.. Bütünde dünya tarihine, özelde Türkiye’nin yakın politik geçmişine, Deniz Gezmiş’lere ve 12 Eylül’lere dair yapıldığını düşündüğüm incelikli ve şairane göndermeleriyle çok fazla şey ifade ediyor hepimiz için.

“Atlar Yoruldu” ve “Kaba Kağıt” gibi şarkılarda devlete, sisteme çaktığınız selamların farkındayız. Ama esas “yasak ne ayol?” sorusunu doğrudan sorduğunuz “Geziyorum Dünya İşte” ile LGBT’nin kalbine ok gibi saplandınız. O şarkının ortaya çıkışı nasıl oldu? Sinem Sal’ın harika sözleri nasıl dahil oldu şarkıya?

-“Geziyorum Dünya İşte”nin hikayesi ilginç. Mayıs 2013’te “Aşk Yok Olmaktır”ın klip setinde, çekime hazırlandığımız anlarda Cihan (Mürtezaoğlu) gitarla oyalanırken bir melodi çıkarmıştı, ben de onu kaydetmiştim. 3 gün sonra Gezi olayları patladı. Üstünden haftalar geçti. Bu melodiden ve o günlerde hissettiklerimizden bir şarkı yapmak istedim. Gezi Parkı’nda ellerinde dev “Yasak Ne Ayol?” pankartıyla en önde yürüyen LGBT’liler görseli bu şarkının kalbi olmalıydı.

Şarkıyı yazdım ve sonu için bir manifesto hayal ettim. Sondaki bu şiir-manifestonun neredeyse tamamı Sinem’e aittir. Sınırları ortadan kaldıran, evrensel bir çözülmeyi işaret eden oldukça önemli bir metin o.

Bir önceki albümdeki “Alaimisema”da yine LGBT marşı haline gelmişti. Siz bu konularda hassasınız ve biz de buna müteşekkiriz. LGBT hareketinin ülkemizdeki geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu şarkılardan daha çokça yazıp, söyleyip, dinleyeceğimize inanıyor musunuz?

-“Alaimisema” cinsel ayrımcılığa, homofobiye, transfobiye, totalde bütün nefret suçlarına karşı yazılmış bir şarkıydı. Konserlerde herkes, her kesimden ve düşünceden insan bu şarkıyla yan yana dans ediyor yıllardır. Homofobi bile var belki o dansın içinde ve dans ettikçe kırılıyor, değişiyor belki, bilemiyorum. Bunu görmek, deneyimlemek çok anlamlı benim için. Ses çıkaran, birleştiren, ötekiyi kollayan -ya da öteki kavramını silecek demeliyim belki- renkli şarkılar yazmaya elbette devam edeceğim. Ülkemizdeki LGBT hareketini de bu anlamda oldukça ilham ve güç verici buluyorum. Geçtiğimiz yıl Onur Yürüyüşü’nde yaşananlar, o polis müdahalesi çok üzücü ve moral bozucu olsa da, hâlâ anayasal birtakım düzenlemeler gerçekleşmemişse de, fotoğrafın tamamına baktığımda önemli bir yol alınmış olduğunu görüyorum ve zaman ilerledikçe her şeyin daha da iyileşeceğine inanıyorum. Bu noktada, geçtiğimiz Eylül’de kaybettiğimiz çok değerli aktivist arkadaşımız Boysan’ı ve bütün yol arkadaşlarını sevgiyle selamlıyorum.

MÜJDE AR RÖPORTAJININ TAMAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “ŞUBAT 2016” SAYISINI

AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Click To Read”e ya da alttaki kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)

aysel gurel subat 2016 kapak

gzone indir ikon
google

apstore
(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Read Now” a ya da dergi kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)