MABEL MATİZ: HAYATIM HOMOFOBİK DİLLE MÜCADELE ETMEKLE GEÇTİ

Şarkıcı Mabel Matiz Posta Gazetesi’nden Oya Çınar’a samimi açıklamalar yaptı.. 32 yaşındaki sanatçı, “Hayatım homofobik dille mücadele etmekle geçti. Sihirli bir değneğim olsa cinsel ayrımcılığı bitirmek isterdim” dedi.

İşte bu röportajdan bazı başlıklar:

Hem şarkılarınızda hem duruşunuzda muhalif bir yan var. Aileden mi geliyor bu? 

Ailenin dik kafalısı benim. Çocukluğumdan beri böyleyim.

Hatırladığınız ilk bilinçli itirazınız neye ya da kimeydi? 

(Gülüyor) Derin bir soru, düşünmem lazım. Zorla bir şey yaptırılmaya çalışıldığında hep itiraz ettim. Ama hatırladığım ilk tepkim annemeydi. Öğlen uykularından nefret ederdim. O beni uyuyor sanırdı. Ben gizli gizli ansiklopedi okurdum.

Bugün en çok nelere itiraz ediyorsunuz? 

İnsanın ve toplumun değerini küçülten, toplumsal barışı zedeleyen her şey kalbimi incitiyor ve itiraz duygumu tetikliyor.

Peki, sizi en rahatsız eden konu ne? 

Farklılıkların bu kadar ayrıştırılması, farklı renkler arasında değer ayrımı gütmek kalbimi çok kıran bir şey.

Kendinizi aykırı buluyor musunuz? 

Farklıyım ama aykırı bulmuyorum. Sadece müzik olarak bile farklı bir yeri işaret ettiğimin bilincindeyim. Ya da fakültedeyken, beyaz önlüklüydüm ama kareli pantolon giyip gözlerime kalem çekince tüm klinik beni işaret ederdi. Bu bir farklılık evet, bununla da mutluyum. Yaptığım müzik de yaşadığım hayat da benim rengimle gayet uyumlu.

Bir süre önce sosyal medyada hepimizi etkileyen haklı bir isyanınızı okuduk. Bir okurunuzun yaptığı homofobik, cinsiyetçi bir paylaşım üzerine…

Ben o arkadaşımızın kullandığı dile çok alışkınım. Hayatım bu homofobik dille, nefret diliyle mücadele etmekle geçti. O yeni bir şey söylememişti ama bazen her şey birikir, en derininize temas eder ve susamayacağınız bir nokta gelir ya… O da öyle bir andı.

Yazdıklarınızda büyük bir üzüntü vardı… 

Üzüntüm o yazıyı daha paylaşmadan, yazı bitince geçmişti aslında. Yazdıklarım, o arkadaşımıza açık mektup olmasının ya da kamuya yazdığım bir metin olmasının ötesinde, öncelikle kendimle olan ilişkime temas ettiğim bir yazıydı.Yoksa zaten tüm hayatım o dille mücadele etmekle geçti.

Bir şekilde size ulaşıp özür diledi mi? 

Evet. Üzgün olduğunu belirten, özür dileyen bir mesaj gönderdi. Anlaşılmış olmak da mutluluk vericiydi.

Zaten başından beri cinsel kimliğinizi saklamadınız. Ama kimsenin gözüne de sokmuyorsunuz… 

Evet. Ama bunun için özel bir çabam da yok. Herhangi bir müzisyen kendi cinselliğiyle ilgili gündelik hayatında ne yapıyorsa ben de o şekilde yaşıyorum.

mabel-matiz

Kaynak: Posta