MADE IN RUSSIA: ALEXANDER KOKOSKERİYA

Türkiye’nin en büyük eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone’un 2017’nin ilk sayısının kapak konuğu stil yazarı, moda editörü ve kreatif direktör Alexander Kokoskeriya oldu. 

Röportaj: Onur Özışık – Fotoğraflar: Baran Doğan – Kreatif Direktör: Alexander Kokoskeriya

Moda Editörü: Emir Kaynak – Makyaj: Uğur Kıral – Prodüksiyon: OBEX

İşte bu röportajdan bir bölüm:

Modaya olan tutkunu biraz anlatır mısın? Yaşamını neden moda üzerine kurdun?

‘Made in Russia’ bir stil yazarı, moda editörü ve kreatif direktörüm. Beden ve ruh olarak tam bir moda ve sanat bağımlısıyım. Daha küçük yaştayken opera sanatçısı olan anne ve babamın sahne kostümlerini ütüler düzenlerdim, özelikle annemin rengarenk ayakkabılarına ve babamın desenli kravat koleksiyonlarına bakıp bakıp hayal kurardım. Hala da o hayalin bir parçasıyım.

Moda, stil ve sanat kavramları tarih boyunca iç içe olup sizi zaman içinde o hayalin içine yerleştiriyor adeta ve böylece görsel zevkiniz gelişiyor. Aslında sanatsal bir hayali alıp onu moda ve stil aracığıyla gerçeğe dönüştürmek. Benim için var olmak böyle bir şey. Tam istediğim yerdeyim.

Stil önerilerin genelde şehirli erkekler için. Peki şehirli eşcinsel erkeklere giyim konusunda neler önerirsin?

Tabi ki bulunduğumuz kış sezonu hakkında stil ve trend önerilerinde bulunmak isterim. Bu sezon en çok kare desenli, yünlü takım elbiseler ve yelekler, bolca deri ve kürk materyaller, uzun kaşmir dik yakalı paltolar, asimetrik desenler, büyük el ve sırt çantaları, uzun ve kısa spor şişme montlar, kalın örgülü boğazlı kazaklar, deri motorcu kısa montlar ve özelikle siyah, gri, kırmızı ve hardal sarısı renk ve tonlar gibi stil ipuçları markalardaki koleksiyonlar sayesinde giyiminizi oluşturuyor. Bunun dışında hem sokak hem de bir çok aktivitelerde gördüğüm şehirli erkekler daha pratik, fonksiyonu yüksek, uygun fiyatlı ama kaliteli, konformist ve yenilikçi parçaları seçmeye yöneliyorlar çünkü yaşadığımız bu hızlı değişen teknolojik ve sosyal medya dünyasında şehirde artık sadece zaman değil, hayat standartları çok daha değerli.

Ülkemizde eşcinsellerin modaya bakış açısını nasıl buluyorsun? Sence biz nasıl giyiniyoruz?

Ya çok abartılı, frapan ve gereğinden renkli ya da çok ama çok salaş. Ortası yok yani. Lakin son zamanlarda dergi ve bloglardan sonra biraz takip etmeye başladılar çok şükür. Genelde futbolcu, popçu veya en yakın arkadaşların tarzlarına özenerek alışverişler yapıyorlar ve alakasız parçalarından kombinleri hazırlayıp giyiyorlar.

Moda, sezonluk ve gelip geçici bir endüstridir, oysa stil daima sizi temsil ederek toplumda iç dünyanızın ve karakterinizin yansıması olur. Stil önerilerine de bu açıdan yaklaşmanız gerekir. Bunca yıl geçtikten sonra genel olarak Istanbul şehrinin erkekleri yoğun hayatlarında moda olan ne ise daha çok ona sığınıyor ve bazen bunu stil ile karıştırıp asla yakışmayacak parçaları seçmeye devam ediyor. Oysa ki her şey sağlıklı beslenme, spor ve doğru stil ve moda ipuçlarından geçer. Stil sahibi olmak istiyorsanız kendinizle barışık olup bir birey olarak toplum içinde hareket etmeniz gerek. Moda dünyasına çok kaptırıp yanlışları yapmamak için kendi kişiliğinize uygun bir stil bulmanız şart. Senede iki defa gardırobunuzu açıp baştan düzenleyeceksiniz. Yaşadığınız şehirde ve dünyanın en önemli dergi ve blogları takip edeceksiniz. Moda ve tekstil dünyasından mevsimlik değil zamansız parçaları seçeceksiniz. Moda fast-food gibi çabuk tüketilir fakat stiliniz kalmaya devam eder.

Bu röportajın tamamı ve dopdolu bir Ocak 2017 sayısı için 

 “OCAK 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

 

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :