MEĞER RÜZGAR ERKOÇLAR DB BERDAN DEFİLESİNE “KONSEPTİ İÇİN” KATILMAMIŞ

Oyuncu ve Dj Rüzgar Erkoçlar, cinsiyet dayatmalarına meydan okuyan DB Berdan markasının homofobi ve seksizm karşısı defilesine “konsepti için” katılmadığını belirtti.

Star Tv’deki Duymayan Kalmasın programına katılan Rüzgar Erkoçlar, özel hayatı ve iş hayatı ile ilgili açıklamalar yaptı.

Rüzgar Erkoçlar’ın da model olarak katıldığı Deniz ve Begüm Berdan’ın moda markası “DB Berdan”ın Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’da geçtiğimiz Ekim ayında düzenlediği muhteşem defilesi, bu koleksiyonuyla modadaki cinsiyet dayatmalarına meydan okumuştu.

Deniz ve Begüm Berdan defileyle ilgili “Baskıcı gözlerden, kibirli bakışlardan, homofobik, seksist ve karanlık düşüncelerden uzak, özgüvenimizi, ironik tavrımızı ve gök kuşağımızı yanımıza alarak toplumsal cinsiyet baskısını reddediyor, cinsel kimliğimizi, kuirliğimizi’ kutladık.” demişti.

Defileye katılan ünlü isimlerin de rastgele seçilmediğinin altını çizmek istercesine defile kadrosuna dahil edildiğini düşündüğümüz, bundan 3,5 yıl önce cinsiyet geçişi gerçekleştiren trans erkek Rüzgar Erkoçlar, Duymayan Kalmasın programında yaptığı açıklamada “Defileye konsepti için katılmadım. Deniz ve Begüm Berdan’ı kıramadığım için katıldım” diyerek bu defileye katılma sebebinin defilenin cinsiyet dayatmalarına meydan okumasına ve LGBTİ özgürlüklerini destekleyen konsepti ile alakası olmadığının altını çizdi.

İlk kez bir canlı yayına katılan Rüzgar Erkoçlar’ın programa konuk olduğu 1 saat boyunca cinsiyet geçiş sürecinden hiç bahsedilmedi.