MEHTAP AR: AYSEL’İN KIZI OLDUĞUM İÇİN KENDİMİ ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUM!

Türkiye’nin eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone,  Şubat 2016 sayısını Türkiye Pop Tarihinin en önemli ikonlarından ve ozanlarından birine ayırdı: Aysel Gürel

Aysel Gürel’in Askerleriyiz başlığıyla hazırladığımız Şubat 2016 sayısının özel konuklarından biri, Aysel Gürel’in biricik kızı, kendini Tiyatro sanatına adamış bir oyuncu: MEHTAP AR. 

Genel Yayın Yönetmenimiz Onur Özışık’ın sorularını cevaplayan MEHTAP AR, hem Aysel Gürel hakkında, hem de kendisi hakkında merak edilenleri en samimi şekilde anlattı. İşte röportajdan öne çıkan sorular…

Röportaj: Onur Özışık 

Aysel GÜREL’in kızı olmak nasıl bir duygu? Anlatır mısınız?

Biz çok şanslıyız, yani benim de ablamın da çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Aysel’in kızları olduğumuz için. Bu, dünyanın en büyük ödülü bizim için. Ne kadar müthiş bir kadın! Bir kere, çok iyi bir -bunlar artık klasikleşti ama- çok iyi bir ‘Cumhuriyet kadını’. Korkunç kültürlü, araştırmacı, bilgili, çok tutucu; mesela annemin o yönü hiç bilinmez yani biz genç kızlık dönemimizde çocuktuk, hiç nefes aldırmazdı bize. Babasız çocuk yetiştirmenin zorlukları bunlar. Bundan 50-55 yıl önce, bir ihanet uğruna çıkıp yürüyen bir kadın! Affeden bir kadın değil. Şimdi baktığımız zaman ‘İşte aman canım, erkektir, yapar da eder de” deniyor. Bir kere yapsa n’olur? Üç kere yapsa ne olur? İhaneti, hiçbir konuda ihaneti kabul eden bir kadın değildi. Ve bana hamileyken babamın ihanetini yakalıyor ve anneanneme Askeri savcı dedeme diyor ki “böyle böyle, ihanet var, boşanıyorum ama ben çocuğumu doğuracağım” Bundan 59 yıl önce bu şartlarda beni doğuran bir kadın. Çok güçlü bir kadın yani, bunu şimdi bile yapacak kadın bulmak biraz zor.

Peki çocukluk yıllarınıza geldiğimizde, Aysel şöhret olmadan önce sizler nasıl bir çocukluk geçirdiniz?

Biz Fatih-Karagümrük’te büyüdük. Annem şöhret değildi ama tiyatro sanatçısıydı. Biz dersin ortasındayken kapı açılırdı. ‘Aa artistin kızları, artistin kızları’ diye bizi işaret ederlerdi. Yani anlamazdık niye, o çocuklar niçin böyle bir şey yapıyor.

Annem, Münir ÖZKUL Tiyatrosu, Lale ORALOĞLU Tiyatrosu’nda çalışıyordu. Biz öyle bir ortamdaydık. Fatih -Karagümrük o zaman çok modern bir yerleşim merkeziydi. Şimdiki gibi değildi. Annemin şöhret olmasıyla olmaması arasında bir fark yoktu. Annem hep aynı, hep Aysel’di yani, hep çılgındı.

35 yaşındaydı, Bulvar Tiyatrosunda oynarken Kuaför Hilmiye’ye mor saç boyatmış bir kadındı. O zaman, yani belki Amerika’da bile böyle bir şey yok. Kuaföre giriyor, o boyayı ona karıştırıyor, yani hep aykırıydı. Hep kendi kurallarıyla yaşadı.

Peki madem Aysel hep böyleydi, sizce şöhretin ona ne faydası olmuştur?

Şöhretin şu faydası olmuştur anneme: Annem Türkiye’de “şarkı sözü yazarlığı” diye bir meslek oluşmasına sebep olmuştur. Eskiden, yazıyorlarmış; biri besteliyormuş;  biri de okuyormuş… Annem bunu işi olarak, meslek olarak kabul ettirmiş. Her Türkolog, her Türkoloji mezunu, şair olamıyor. Her şairin yazdığı şiir şarkı sözü olmuyor.

Matematik de çok güçlüydü annemde, yani yaşamı bir matematik olarak ele alırdı. Bugün “dokuz sekizli” yaşamım, bugün “dört dörtlük” bugün “iki dörtlük” falan diye. Ve bu şarkı sözündeki inanılmaz başarısı, matematiğinin çok güçlü oluşuyla ilgili.

Buna rağmen annem çok rahat bir yaşam süremedi. Hep mücadele etti, ekonomik olarak. En güzel yıllarında kadınlığını yaşayamadı. “Hani eve adam alırım da adam kızlarıma mı zarar verir, kızlarıma mı dokunur?” diye, ki anneme ‘Fatih güzeli Aysel’ derlerdi. Annem Fatih’te dolaşınca kepenkler indirilirmiş, onun arkasında yürürlermiş. O kadar güzel bir kadın. İki çocuğu var ve babaları yok diye gençliğini, kadınlığını, en güzel çağlarını yaşamıyor, çok fedakar.

RÖPORTAJIN TAMAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “ŞUBAT 2016” SAYISINI

AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Click To Read”e ya da alttaki kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)

aysel gurel subat 2016 kapak

gzone indir ikon
google

apstore
(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Read Now” a ya da dergi kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)