MEİR ÖZVEREN YAZDI: “SEVGİ”Lİ SEKS

Sezgisel danışman Meir Özveren yeni yazısında seksin manevi enerjisinden bahsetti. İşte bu ilginç yazı:

“SEVGİ”Lİ SEKS 

Evet, bu haftaki konumuz seks. Her ne kadar basit bir konu gibi görünse de aslında seks, spiritüel açıdan çok büyük bir öneme sahip.

Seks denince aklınıza ilk neler geliyor? Öpüşmek, sevişmek, cinsel birliktelik? Çoğu insan seksi sadece “cinsel birleşme” olarak algılar. Evet, seks cinsel birleşme içerir ama sadece cinsel birleşmeden ibaret değildir.

SEKS ÇOK GÜÇLÜ BİR ENERJİ ORTAYA ÇIKARTIR

Seks yaradılışın en güçlü enerjilerinden biridir. Hatta “yaradılışın en güçlü enerjisi”dir dersek daha doğru olur. Bütün evren bu enerji ile her gün yeniden yaratılır. Seks en basit tanımıyla “negatif kutuplar arasındaki karşı konulmaz çekimdir”  Size bunu bir örnekle açıklamak istiyorum. Bir ampul düşünün. Artı ve eksi kutuplar arasındaki kuvvet parlak ışığı yaratır ve bu ışık bizi aydınlatır. Seks de böyle zıt kutupların çekimi sonrası iki kişi arasında ortaya çıkan çok kuvvetli bir enerji biçimidir. Tabi seksin ortaya çıkardığı enerji “ampul”ün ortaya çıkardığından çok daha kuvvetlidir. Nükleer santral gücünde diyebiliriz.

YAPTIĞIMIZ SEKSTEN TATMİN VE MUTLU OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Bütün enerjilerde olduğu gibi seks de aslında iki yönlüdür. Eğer bu enerji doğru kullanılırsa bizi çok yüksek bilinç seviyelerine çıkarabilir. Eğer yanlış kullanılırsa kısa devre yapar ve yakıcı bir enerjiye dönüşür. Eminim ki hepiniz yaşamışsınızdır. Sevdiğiniz, aşık olduğunuz birisiyle yaptığınız seks sonrasında kendinizi gerçekten tatmin olmuş, eskisinden çok daha mutlu ve enerjik hissedersiniz. Ya da tam tersi; duygusal olarak pek bir şey hissetmediğiniz, sadece yapmış olmak için yaptığınız bazı seks deneyimlerinden sonra kendinizi kötü, yorgun ve tükenmiş hissettiğiniz de olur. İşte bu aslında bu enerjiyi doğru kullanıp kullanmadığınızın bir göstergesidir.

SEKS, “ALMA VERME DENGESİ” ÜZERİNE KURULUDUR

Seks, alma verme dengesi üzerine kuruludur. Aslında enerji paylaşmayı ve enerjiyi hissetmeyi henüz çoğumuz tam olarak bilmiyoruz. Doğada her şey sonsuz bir paylaşım dengesiyle işliyor. Buna en güzel örnek

insanların ve bitkilerin solunum farklılığıdır.  İnsanlar oksijeni soluyup karbondioksiti dışarıya verirken ağaclar ve bitkiler de tam tersini yaparak paylaşım dengesine katkıda bulunurlar; bütün karbondioksiti alıp yerine oksijeni verirler. Böylece tam bir alma – verme dengesi kurulmuş olur. Bu denge böyle olmasaydı insanlar ve bitkilerin bir arada yaşama şansı olamayacaktı.  Seks de böyledir.

SEKS İÇİN DOĞRU ENERJİ PAYLAŞIMI NASIL OLUR?

İlk önce sekste bencil olmamak, yani kendimizin ihtiyaçlarıyla birlikte partnerimizin ihtiyaçlarını da düşünmek ve ona göre hareket etmek. Biz onun ihtiyaçlarına mümkün olduğu kadar cevap verirsek o da bizim için elinden geleni yapar ve ortaya kusursuz bir denge çıkar.  Böylece seks kişisel tatmin yerine ortak bir paylaşıma dönüşmüş olur.

SEKSTE FEDAKARLIK YAPMAK GEREKİYOR

Hele de seks yaparken fedakar davranırsanız daha ahenkli bir tablo çıkar ortaya.  Kişiler birbirlerini anlamaya, birbirlerinin alanlarına saygı duymaya başlayınca, karşılıksız sevgi alışverişinde bulununca ortaya “her şeyi güzele dönüştüren” bir enerji çıkar.  Böyle seks deneyimlerinde yaşanan haz, aynı zamanda insanın bilincini de yükseltir. Çünkü gerçek anlamda seks, paylaşmak demektir. Bir şey paylaşılınca anlam kazanır, bizi zenginleştirir.

Buradan hareketle kendinize sormanızı istiyorum:

Paylaşmaya ait bütün dirençlerimizi kırsak bu bizde neyi ortaya çıkarırdı?

Hayatlarımızda neyi bu kadar önemli ve değerli kıldık ki, karşılıksız sevgi veremiyor ve alamıyoruz?

Her zaman akmak, dönüşmek, gelişmek, yenilenmek neye benzerdi?  Bu neleri yaratırdı? Bunun olması için neler mümkün?

Aslında her şeyin sırrı bu sorularda. Soru sordukça bilinç daha da genişler, kendimize verdiğimiz cevaplarla evren bizi olmamız gereken yere daha çabuk götürür. 

MODERN ÇAĞDA “SEKS”İ NASIL ALGILIYORUZ?

Seksle ilgili ikinci temel konu da; bizim seksi nasıl algıladığımız. 

Maalesef modern çağda birçok kişi “seks”i sadece tüketim unsuru olarak görüyor.  Marka takıntısı gibi seks de bir tüketim aracı haline geldi.  Kaliteden ve duygudan ziyade daha mekanik ve sayısal bir şeye dönüştü seks. Özellikle gelişmiş ülkelerde seks; sadece yapılması gereken, içi boşaltılmış, yarım saatlik bir zevk unsuru olarak görülüyor epey zamandır. Hatta insanlar arasında bir rekabet konusu da oluyor. Seks yapmak, yüksek skorla galip olacağın bir spor çeşidi gibi. Ne kadar çok yaparsan senin hanene sanki o kadar çok puan yazılıyor ve oyunu sanki sen kazanıyorsun… Peki gerçekte ne kalıyor skor için yapılan sekslerden geriye?

Acı gerçekle yüzleşelim: Büyük bir boşluk ve tatminsizlik hissi… Ve aslında böylelikle kendimiz olmaktan git gide daha da uzaklaşıyoruz.

SADECE AŞK VE SEVGİYLE YAPILAN SEKS, TATMİN SAĞLAR

Seks ancak sevgiyle, aşkla yapıldığı zaman bizi gerçek anlamda doyurur, tatmin eder. Hem bedenimizi, hem de ruhumuzu doyurur. İşte o zaman bu çok güçlü enerjiyi daha yüksek bir bilince ulaşmak için kullanmış oluruz. İşte o zaman seks hayatımızın bütün alanlarına o “muhteşem yaratım enerjisi”ni akıtır. 

GERÇEK SEKS, YARGI İÇERMEZ

Burada özellikle belirtmek isterim ki herkesin cinsel hayatı tamamen kendi seçimidir ve herkes seksi nasıl yaşamak isterse öyle özgürce yaşamalıdır.  Benim bu yazıyla anlatmaya çalıştığım; bir seçimin doğru ya da yanlış olduğu değil, sadece bu konunun spirituel alanda nasıl enerjilere karşılık geldiği ve nasıl çalıştığıdır.

Gerçek anlamda (spritüel bakış açısıyla) seks kesinlikle yargı içermez.

Yargıdan kastettiğim; karşımızdaki kişilerle aramıza koyduğumuz duvarlardır.  Nedir bu duvarlar?

KENDİNİZİ ÖZGÜR BIRAKIN, DUVARLARINIZI KIRIN

Örneğin “Ben kilolu insanları sevmem, sadece renkli gözlüleri severim, boyu benden uzun olacak” gibi… Tabiki herkesin tercihleri, beğenileri farklıdır. Ama çoğu zaman bu fikirlere öyle saplanıyoruz ki, kendimizi bakış açımızla kilitliyoruz. Belki bu bakış açıları olmasa gerçekten seksi en güzel haliyle paylaşabileceğimiz birisi gelecek ve bizi şaşırtacak.

Bütün bu yargıları, öğrenilmiş kalıpları bırakmak ve bizi koruduğunu sandığımız duvarları indirmek ister misiniz? Neye benzerdi bunu yapmak? Evrenden koşulsuz bir şekilde alma hissi nasıl bir şeydir?

FARKLI CİNSEL YÖNELİMLER ÜZERİNE

Bu konu hakkında daha detayli yazacağım önümüzdeki günlerde. Şimdilik şunları söyleyebilirim. Heteroseksüel veya homoseksüel bir ilişki yaşamak kesinlikle bir ilişkinin ve bu ilişki içinde yaşanan seksin iyi ya da kötü olduğunu göstermez. Bütün yargıları bir kenara bıraktığımız zaman enerji sadece enerjidir ve iyisi kötüsü yoktur. Burada sadece önemli olan bizim ilişkiye ve sekse nasıl yaklaştığımızdır. Önemli olan hangi cinsel yönelime sahip olduğumuz değil, hangi bilincin bizi daha çok zenginleştirdiğidir. Sevgi, paylaşım ve fedakarlıkla olan bir ilişki mi yoksa bencil ve sadece fonksiyonel olan bir ilişki mi? Seçim sizin.

Londra’dan Sevgiler

Meir

meirswayuk@gmail.com