MELİS KÖKSAL: GÖKKUŞAĞININ ALTINDA SAF SEVGİYE DAYALI BİR DÜNYA İNŞA ETMEK İSTERDİM

GZone Dergi’nin Eylül-Ekim 2018 sayısının konuklarından biri de son dönemki işleriyle çıkışta olan bir şarkıcı: Melis Köksal. Güçlü sesi ve sıradışı tekniği ile operadan pop müziğe geçiş yapan genç sanatçı Melis Köksal DMC etiketiyle yayınlanan “Tam Destek” şarkısı ile müzikseverlere merhaba dedi. Gelin bu genç şarkıcıyı daha yakından tanıyalım.

-Merhaba Melis. Hayırlı olsun öncelikle, bu yaz bizlere TAM DESTEK gibi son derece enerjik bir şarkıyla merhaba dedin. Biz çok sevdik, okurlarımıza da şarkından bahseder misin?

Sözü ve müziği Serdar Ortaç’a ,Aranjmanı Tarık İster’e, gökkuşağı renklerini taşıyan klibimizi  de Alişan Günay Yıldırım çekti. Aslına bakarsanız hikayemin başlangıcında 10 yaşımdan beri yazdığım, kendi şarkılarımdan biri olsun istemiştim ve çalışmalarımız bu yöndeydi. Ta ki ben bir gün stüdyoda TAM DESTEK ile buluşuncaya dek 🙂  Şarkıya öyle yükseldim ki, rotamızı seve seve değiştirmiş olduk. 🙂

Hikayene baktığımızda keskin geçişler görüyoruz. Tarz ve şehir değişikliği gibi. Bize bunlardan bahseder misin biraz?

Antalya Devlet Konservatuvarı opera ana sanat dalını birincilikle bitirdikten sonra devlet operasına girmiş, yani tam da planladığım şekilde hayatıma devam ediyordum aslında, tabi içsel bir eksiklik hissiyle. Çünkü opera sahnesinin üzerinde daima başka bir karaktersiniz halbuki benim müziğe başlamamdaki en büyük sebebim 7den 70’e herkese kendi hikayelerimle ulaşabilmek, hayal kurdurabilmekti. Opera bu ülkenin toprağında yetişmediği için benim istediğim meyveyi veremezdi. Bende yüksek lisansımı yapmak için İstanbul’a taşındığım yıl bu fikrimle pop müzik de ilerlemeye karar verdim.

Klipteki jest ve mimiklerinin ilgi çekiciliğinden yola çıkarak soruyoruz. Müzik dışında oyunculuk da ilgini çekiyor mu? Yahut gelen proje teklifleri var mı?

Konservatuvarda çift dal yaptığımdan mıdır yoksa doğuştan mı geliyor bilmiyorum fakat evet bu konuda gelen çok fazla oyuncu musunuz sorusu ve teklif mevcut. İçime sinen bir proje olursa, sıcak bakabilirim ama nefes aldığımı hissettiğim önceliğim tabii ki müzik.

“7’den 70’e kendi hikayelerimle seslenmek istiyorum” dedin, bu şarkıların hikayelerinde bizi klibindeki gibi rengarenk bir dünya yada aşklar bekliyor diyebilir miyiz o zaman?

Dünyam ne kadar renkli ve keskin geçişlerle dolu olsa da. Bunlar aşk hayatımın vasatlığını kapatamıyor ne yazık ki 🙂

-Nasıl yani! Sanki bir şeyler olmuş da bilmiyormuşuz gibi. Daha açık konuşayım, sende bir keskinlik var, bir dik duruş ama bunun arkasında da bir hikaye. Yanlış mı hissediyoruz?

Tam da doğru şeyi hissediyorsunuz 🙂 Öyle bir gol yedim ki ilişki diye adlandırabileceğim 4 senelik tek ilişkimde… Yüzüğün geleceği gün 4 yılda 40 kere aldatıldığımı öğrendim. Ama sonuca bakacak olursak bu maçı kazanan bendim. Nasıl mı? Her işte bir hayır vardır deyimini doğrular gibi bir olay aslında.  Ailelerimizin önünde evlenme teklifini aldığım an verdiğim cevap kimsenin beklediği türden bir cevap değildi. 🙂 Zira yüzüğü takmak üzere olan kişi ile ilgili öğrendiklerimden sonra onun hak ettiğinin yüzük parmağım değil, tam yanındaki parmağım olduğunu fark ettim. Ve yüzüğü takamadı tabii ki… (Kahkaha atıyor) O saatten sonra aşk kapısını kapatıp hayallerimin kapısını açıp İstanbul biletini dönüşsüz aldım. Bu da benim hayallerim peşinden koşabilmem için belki de cesaret edemediğim şeyi yapmama vesile oldu. Kendi gücümü fark ettim.

-Hareket takdire şayanmış 🙂 O zaman şarkılarının hikayelerinde bolca atar gider ve acı bekliyor sanırım bizi.

Tam üstüne bastınız 🙂 aşk kapısı yeniden açılana dek bolca göz yaşı ve atar var.

-Eşcinsel kitlenin desteklediği isimlerin müzik piyasasında daha iyi bir yerde olduğunu düşünüyor musun? Bu kitlenin desteği neden önemli sence?

Tabii ki de düşünüyorum. Çünkü karşınızdaki insanlar gerçek ile sahteyi ayırt edebilen, zeki, sezgisel ve gücü tartışılamaz bir kitle. Tam da bu sebepten müziğinde dahil olduğu birçok sanat dalında kaliteyi ayırt edebiliyor, sektöre her anlamda yön verebiliyorlar. Tabii bunu yaparken yürüyüşe gidecekseniz, mesela es kazara orada olmak değil, tüm kalbinizle sizin de onlarla olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Zira bu kitlenin ikonu ancak dik bir duruşla bu renkleri kanatları altına alabilir.

-Peki evlilik eşitliliği ( Eşcinsel evlilik ) yasallaşması hakkında ne düşünüyorsun?

Benim dünyam eşitlikten ve aşktan yana. Yani; #lovealwayswins Fakat yakın zamanda ülkemizde yasallaşacağını ne yazık ki düşünmüyorum.

-Dünyayı değiştirme şansın olsa nasıl bir yer olmasını sağlardın?

Aynı gökyüzünün altında yaşıyoruz hepimiz. Ben din, dil, ırk ,inanç ve yönelimleri ayırt etmeksizin rengarenk bir gökkuşağı altında saf sevgiye dayalı korkusuz bir dünya inşa etmek isterdim.

 

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :