MERT BELL YAZDI: 2017’NİN EN İYİ 50 TÜRKÇE POP ŞARKISI

GZone müzik yazarı Mert Bell, 2017’de gönlümüzde taht kuran 50 Türkçe Müzik şarkısını listeledi. Bu yazıyı okurken, bahsi geçen 50 şarkıyı da Spotify’da hazırladığımız özel listeden dinleyebilirsiniz. 

Bu yılın da sonuna geldik. Sizin için çıkış tarihi 2017 olan teklilerden, albümlerden en beğendiğim 50 şarkıyı seçtim. Bunlar benim “en iyi”lerim yani, ‘aman efendim o şarkı niye yok da bu şarkı niye var’ diye atarlanmayınız. Listedeki şarkıların tadını çıkarmaya bakınız. Müzik dolu bir 2018 olsun, öpüldünüz.

“GZone 2017 En İyi Türkçe Pop Şarkıları” listesini Spotify’da dinlemek için tıklayın

50.Gülben Ergen – Yansın Bakalım:

Ergen’in tüm düşmanlarına adeta “nanik” yaparak söylediği yeni şarkısı, Sezen Aksu’nun uzunca bir süredir başkalarına verdiği şarkılar arasında en iyisi, Ergen ise tam formunda.

49.Ziynet Sali – Ağlar mıyım? Ağlamam:

Kariyeri bir süredir rölantide giden Sali’nin Zeki Güner’in bu bestesi gibi akılda kalıcı şarkılara daha çok ihtiyacı var. Yorumu ise her zamanki gibi kusursuz.

48.Funda Arar – Aşk Olsun:

Arar’ın Gülşen ile olan işbirliği “Bırakma Beni” bile beni bu Eflatun şarkısı kadar heyecanlandırmadı. Tam yıl biterken onu böyle farklı duymak harika bir sürpriz oldu.

47.Göksel – Tam Da Şu An:

Göksel’i hafiflemiş, hatta kanatlanmış haliyle dinlemek çok güzel. Şarkıcının bu yaz çıkan teklisi artık olgunluk dönemine yaklaşan bir Akdeniz divasının ilk sinyallerini veriyor.

46.Sezen Aksu – İhanetten Geri Kalan:

Aksu’nun son albümünün çıkış şarkısı Erkin Koray’a sağlam bir selam çakıyor ve “bir hasrettir, bir intikam ihanetten geri kalan” dizeleri ile Aksu’ya bir kez daha aşık ediyordu.

45.Bengü feat. Volga Tamöz – Empati:

“Kuzum” Bengü için bir yenilikti ama derdi ille de farklı bir yönünü göstermektiyse Volga Tamöz’le sonuna kadar gittikleri bu dans pop şahanesini seçseydi keşke.

44.Simge – Üzülmedin mi?:

“Yankı”2016’nın açık ara en iyi şarkısıydı. Aynı minvalden giden (“direk aynısı olmuş” diyemedim) bu şarkı ise olsa olsa 44. olur diye düşünerek listeme ekleyiverdim.

43.Berkay – Yaz:

Berkay’ın büyük umutlarla dinlemeye başlayıp hayal kırıklığına uğradığım albümünün bariz en iyi şarkısı olan bu Murat Güneş bestesine sırf ben değil herkes bayıldı.

42.Hande Yener – Ben En Çok:

Yener’i Mete Özgencil ile yıllardan sonra bir araya getiren iki şarkıdan bu hareketli olan, Özgencil’in beyne saplanan sözleri ile Yener’in mükemmel vokalini birleştiriyor.

41.Erdem Kınay feat. Yılmaz Taner – Şahane:

Kınay’ın bu yıl 4 farklı şarkıcıyla yaptığı ortaklıklar ‘ortaya karışık’ hissi yarattı ancak en iyisi, aylar boyunca kendini fark ettirmeye devam bu Yılmaz Taner eşlikli şarkıydı.

40.Onurr – Derviş:

Onurr’un harikulade ilk albümünün çıkış şarkısı, kendisinin alamet-i farikası olan vokal oyunlarını ve efektlerini diskoyla buluşturduğu bir yaz güzelliği.

39.Murat Güneş – Kalp Farkıyla:

Hit yaratıcısı Murat Güneş’in ilk solo şarkısının kötü olmasını beklemiyorduk zaten ama “Kalp Farkıyla” Güneş’in vokal performansı açısından da oldukça tatmin ediciydi.

38.Merve Deniz – İnziva:

Pırıl pırıl sesli Merve Deniz’in ikinci teklisi “İnziva” modern bir pop şarkısının sahip olması gereken tüm özellikleri taşıyordu. Bir sonraki hamlesini merakla bekliyoruz.

37.Bengü – Altın Çağ:

Vasat albümünden bu listeye iki şarkı sokabilmiş olan Bengü’yü tebrik ediyorum. 90’lar popunun ruhunu harikulade modernize eden bu şarkıya karşı koymak çok zor.

36.Ayşe Hatun Önal – Devran:

Efsane şarkı “Dokun Bana”nın yorumcusu Gülhan bir şarkısıyla Önal’ın albümüne konuk oldu ve ortaya Önal’ın en iyi vokal performanslarından birini içeren bu benzersiz şarkı çıktı.

35.Güliz Ayla – Hodri Meydan:

Güliz Ayla’nın 2. albümü “Parla”nın en parlak şarkısı, aranjörü İskender Paydaş’ın tam 25 senelik bir referansla (Nazan Öncel’in “Aynı Nakarat”ı) donattığı bir pop harikası.

34.Tuna Kiremitçi & Özge Fışkın – Bana Sebepsin:

Özge Fışkın’ın ne kadar usta bir şarkıcı olduğuna çokça şahit olamıyoruz maalesef. Kiremitçi’yi sırf bu acı-tatlı şarkıyı onunla paylaştığı için bile tebrik etmek gerek.

33. Evrencan Gündüz – Zordu Aslında:

Müzikte yılın altın çocuğu olarak nam salan Gündüz’ün ekibi Uzaylılar ile çıkardığı ilk EPsi çok keyifli bir dinleme vaat ediyor ama şarkıcı esas gücünü bu sade ballad ile gösteriyor.

32.Gökçe Elginer – Serseri:

Alper Narman ve Onurr’un kadın vokallerle çok iyi uyum sağladığı malum, “Serseri”de de son derece modern ve taze tınlayan bir soundla popa olan inancımızı tazeliyorlar.

31.Mert Demir – Uyan:

Yılın en bilinmeyen ama en çok bilmeniz gereken çıkış şarkısı Mert Demir’in “Uyan”ı. Şahane bir türler birleşimi yaratan Demir’in şarkıcılığı da ayrıca umut vaat ediyor.

“GZone 2017 En İyi Türkçe Pop Şarkıları” listesini Spotify’da dinlemek için tıklayın

30.Hediye Güven – Sarıl Bana:

Evet Hediye Güven caz şarkıcısı, evet ikinci albümü “On Bir Mevsim” nefes kesici ama yazın çıkardığı ve hafiften popa kayarak tüm duyularıma dokunduğu “Sarıl Bana” bir başka.

29.Deniz Seki – Büyümüşsündür:

Bu şarkı, dinlerken insanın canını öyle katıksız acıtıyor ki Deniz Seki’nin nihayet aramıza dönmüş olmasına sevinmekle yaşadıklarına üzülmek arasında bir yerde kalıveriyorsunuz.

28.Sıla – Muhbir:

Sıla ve Mabel Matiz’in bir araya gelmesinden kötü bir şey beklemiyorduk zaten. Ortaya çıkan şarkı hem ikisinden de tanıdık, hem de yarattığı hasar “gebertme” seviyesinde.

27.Melike Şahin – Deli Kan:

Bu yıl çok şarkı beni rakı sofrasına doğru yönlendirdi ama hiçbiri “Deli Kan” kadar o sofraya oturtup dubleleri arka arkaya devirme arzusu yaratmadı.

26.Sezen Aksu – Manifesto:

Şehrazat ve Sezen Aksu gibi iki büyük ismi uzun bir zamandan sonra buluşturan “Manifesto” tam da ‘parti parti’lemeye en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanda ilaç gibi gelmişti.

25.Ceyl’an Ertem – Kovdum:

Fazlaca şişirildiğini düşündüğüm Sıla şarkısı “Esmer”in değil esas Ertem’e çok yoğun albümünde bir nefes alma fırsatı veren bu yüzleşme şarkısının kıymeti bilinmeli.

24.Tuna Kiremitçi & Sena Şener – Birden Geldin Aklıma:

Kiremitçi’nin çoğu harika düetlerle dolu albümünün en güzel şarkısı, Şener’in alıştığımız karanlık yönünü hiçe sayıp onu aydınlıklara salıyor ve sonuç harikulade oluyor.

23.Deeperise feat. Jabbar – Raf:

Her sene sürpriz bir şarkı çıkar ve Türk dinleyicisini tuhaf şekilde etkisi altına alır. Bu yıl da Deeperise’ın bu serin chill-house prodüksiyonu çok sevildi.

22.Hande Yener – Şükür:

En kötü Hande Yener şarkılarında (bkz.”Benden Sonra”) imzası olan Mert Ekren’in bu şarkıyı yaptığına inanmak güç. Yener’in eşsiz sesine en çok bu şarkıda doyum olmuyordu.

21.Gizem – Ayrılık Zamanı:

Yılın birçok iyi şarkısında imzası olan Ersay Üner’in Gizem’in sesini dinleyiciye ilk defa sunan bu bestesi deyim yerindeyse bir gözyaşı diskosu vaat ediyor.

20.Ebru Yaşar – Nasıl Uyuyorsun:

Gülden Mutlu’nun bestesi Yaşar’ın sesi için biçilmiş kaftan ve Ozan Doğulu’nun pop aranjesi ders niteliğinde. Zaten bu kusursuz iş Yaşar’ı listelerin tepesine ışınladı.

19.Ersay Üner – Tatlım Tatlım:

Üner’in aynı isimli film için yaptığı bu şarkı hem çok sevimli, hem çok hüzünlü, hem “haybeden bir gerçeküstü aşktın” ifadesini zorlamadan, kasmadan söyletiveriyor.

18.Lara Di Lara – Buluşmuşuz Aslında:

Lara Di Lara’ın ilk uzun metrajı “Hazineler İçindesin” birbirinden güzel sürprizlerle doluydu ama hiçbiri bu 2 dakikalık şarkı kadar kalpleri titretmedi.

17.Mabel Matiz – Ya Bu İşler Ne:

Matiz büyük bir merakla beklenen dördüncü albümü öncesindeki bu şarkıyla tansiyonu adım adım yükseltip nihayetinde bizi bir fantastik bir kaosun ortasına atıyordu.

16.Kalben – Yara:

Kalben’in ikinci albümü “Sonsuza Kadar”ın incisi, şarkıcının yarasını hepimizin karşısında savunmasız ve çırılçıplak bıraktığı bir şahanelik, dokunmayacağı bir kalp yok gibi.

15.Ceyl’an Ertem – HiçbirŞeyimsin (Remix):

Yıldız Tilbe ve Ertem’in bir araya gelmesinden boş bir şey çıkmayacağını biliyoruz ama Tunç Çakır’ın ikisini de diskoya götüreceğini ve ağzımızın sularının akacağını kim bilebilirdi?

14.Hadise – Sıfır Tolerans:

Yılın en zayıf albümlerinden birini yapan Hadise’yi kurtaran şarkı. İşin ilginci, bu şarkı albümün en ‘no name’ besteci ikilisinin elinden çıkma, Hadise kendilerine şükretmeli.

13.Onurr – Ağlayamam:

Onurr’un albümüne iade-i ziyaret yapan Sezen Aksu’nun etkisi en çok bu şarkıda hissediliyor, haliyle şarkının ismine tezatla gözyaşları sel oluyor.

12.Sezen Aksu – Ben Kedim Yatağım:

Rob Dougan’a ait bu besteye söz yazmak Aksu’nun aklına nerden geldi bilmiyorum ama ortaya kalpleri paramparça eden bu büyüleyici vals çıkmış.

11.Tarkan – Çok Ağladım:

Tarkan’ın vasat albümü benim açımdan yılın en büyük hayal kırıklığı sayılabilirdi ama bir şarkı vardı ki her şeyi unutturdu. Megastarımız işte tam da bu kalibrede şarkılar söylemeli.

10.Ayşe Hatun Önal – Olay:

“Olay” ile ilgili önemli bir gözlemim; yıl boyunca hangi ortama, kalabalığa girdiysem bu şarkı çalmaya başladığında kimsenin itiraz etmemesi, herkesin memnun gülümsüyor olmasıydı.

9.Ebru Yaşar – Havadan Sudan:

Reggaeton ve Yaşar’ın gırtlağındaki arabeski muazzam şekilde birleştiren Emrah Karaduman’ın başarısı pop denemeleri yapan şarkıcının albümüne şans verenlerin sayısını fırlattı.

8.Aleyna Tilki – Sen Olsan Bari:

Tilki’nin tek atımlık tabanca olmasını siz de çok istemiştiniz değil mi? Ama işler öyle olmadı. Yaşına, sesine, her şeyine uygun, adeta üstüne dikilmiş süper şarkısıyla Tilki bizi bu yıl oldukça meşgul etti.

7.Onurr – Replik:

Yılın en özgün, en kendi ruhunu taşıyan albümlerinden birinde Onurr türler arasında yağ gibi kayarken en çok bu şarkıyla can yakıyor. Aranjörü Batu Çaldıran’a kocaman bir alkış.

6.Ceyl’an Ertem – Sevmek Gerekli:

Divalara selam çakmaya bayılan Ertem, muazzam kaydedilmiş son albümündeki bu şarkıda, bu kez de Nükhet Duru’nun pabuçlarını deniyor ayağına ve cuk oturuveriyor.

5.Sezen Aksu – Canımsın Sen:

40 yılı aşmış büyüleyici bir kariyerin geldiği noktada hala böyle şarkılar duyabilmek ne olağanüstü bir duygu. Aranjör/altın çocuk Ozan Bayraşa klavyesinden kalplere yumruklar indiriyor resmen.

4.Edis – Çok Çok:

Başta bu yazın ve devamında tüm senenin galiplerinden “Çok Çok”, Ozan Çolakoğlu’nun bütün bir Tarkan albümünde tökezlemesinin bir özürü bile sayılabilir. Edis, albüm lütfen!

3.Ayşe Hatun Önal – Dengesiz:

Önal’ın harikulade albümünün klip çekilmesine bile gerek kalmadan patlayan hiti bir tür 90’lar popu oynaşması aslında. Şarkıcının kendine her tarzı yakıştırabilmesi ise en büyük silahı.

2.Kenan Doğulu – İlk Adımı Sen At:

Doğulu’nun zamanının ne kadar önünde bir sanatçı olduğunu göstermesi bir dondurma şarkısıyla bile mümkün işte. Akranlarının hepsinin ondan ders alması gerek.

1.Sezen Aksu – Günaydın Memur Bey:

Onurr’un ellerinden çıkan bu karanlık şarkı Aksu’nun tüm kariyerinin en iyilerinden biri, Türkçe popun boyut atlayabildiği çok nadir anlardan biri. Onno Tunç yaşasa gurur duyardı!

“GZone 2017 En İyi Türkçe Pop Şarkıları” listesini Spotify’da dinlemek için tıklayın