MERT BELL YAZDI: 2021’İN EN İYİLERİ, SON İŞLERİ VE BİR ARA

Mert Bell, GZone'daki müzik yazılarına bir süre ara veriyor ve şimdilik son yazısını hem son 1 ayda hem de 2021 boyunca kulağına en çok çalınan şarkılarla kapatıyor.

Yılın son ayından herkese merhaba! Bu yazı hem yılın hem de belirsiz bir süreliğine benim son yazım olacak. Müzik hakkında yazmaya bundan 9-10 yıl önce başlamıştım; bu durum son 6 yıldır da GZone kanalıyla aralıksız devam ediyor. Kendimi gerçekleştirebildiğim için çok şanslı hissediyorum ancak bir yandan da yoruldum ve ilk günkü tutkuyu kendimde bulmamaya başladım. Bu nedenle biraz durulup, tutku depolamak istiyorum. Bir de becerebilirsem kendi müziğimi yaratmak. Yazılarımı okuyanlara, takip edenlere çok teşekkür ediyorum, siz de bana şans dileyin. Yine bir araya geleceğimizi biliyorum.

Son 1 ayda kulağıma takılan şarkılarla başlayalım bakalım.‘İçe dönük’ler için bir dans şarkısı yapan Melis Yelman’ın “Sessiz Disko”suna bayıldım (‘dışa dönük’görünümlü bir ‘içe dönük’ olarak). Aranjör Görkem Arslan’ın yakaladığı ‘groove’ ve Yelman’ın eforsuz kelimeleri üstündeki oyunbaz vokal performansı nefis.

Repçi Tepki’nin Hande Yener ile yaptığı “Olmazsan Olmaz” bir rep şarkısı değil ama tutması muhtemel bir r&b hiti. Yener’in hemen her müzikal türe kendini adapte edebilmesinin bir diğer örneği.R&b şarkılar yapan ve oldukça popüler olan Güneş’in EP’si “Sür Eve”de ise bu tarzdan uzaklaşıp synth-pop’a yakın durduğu “Kalmak Daha Zor” ve “Son Defa”yı çok sevdim. Güneş’in sesi benim sevdiğim seviyenin biraz üstü seviyede efekte maruz kalmış ama şu anda herkesin bayıldığı şey bu olsa gerek. Benim r&b prensesim aisu ise takıntılı olduğum şarkısı “sabotaj”ın üstüne bir kulak solucanı daha çıkarıverdi. Kelela’nın nefes kesen tarzını akla getiren “Offline” Aisu’nun ismini ‘2022’de ciddi şekilde takibe alınacaklar’ listesinin başına yazmamın ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gösterdi.Melis Güven’i dans pistinden indiren yeni şarkısı “Ben Miyim” tempoyu düşürüyor belki ama aranjörü Eren Erdol’un da hünerleri sayesinde cazibesinden bir şey kaybettirmiyor. “Ben Miyim” Güven’in yazıp söylemekten çokça keyif aldığı varoluşsal sözleri ile öne çıkan bir pop/trip hop kaynaşması.

Tuğçe Şenoğul’un Mert Demir destekli “Bu Rüya Değil”i ise romantik rüya gibi bir şarkı olmuş ve Şenoğul’un müziği üstündeki karanlığı dağıtmış, benim hoşuma gitti. Sezen Aksu’nun alıp başka biryere götürdüğü Sertab Erener’in avuntu başyapıtı “Belki de Aşk Lazım Değildir” yorumu da. Tamamen ayrı telden bir şeyler dinlemek isteyenler için Merve Özbey ve Oğuzhan Koç’un yeni şarkılarını öneririm. Hem Özbey’in “Kendine Dünya”sı hem de Koç’un söylediği “Aşkın Mevsimi” iki yorumcunun da en damar şarkılarını sevenleri oldukça memnun edecek işler. “Aşkın Mevsimi” Koç’un son dönem sound arayışındaki modernlik denemelerini geri alıyor ama canınızı doğrudan rakı çektiriyor. “Kendine Dünya” ise Özbey’in vokalini daha kontrollü duyabilmek açısından iyi bir fırsat.

Hakan Kalgıdım’ın yenisi “Kabusundaki Sarmaşık” şarkıcının bugüne kadarki en ‘alternatif’ denemesi. Volkan Karaman tarafından şarkının sözlerine gayet uygun şekilde hülyalı ve atmosferik olarak aranjeedilen şarkı ortasına gelmeden melodik olarak farklı bir rotaya sapıyor ve iki naif kardeş şarkıyı arka arkaya dinliyorsunuz. Ben ilk bölümü daha çok sevdim açıkçası ama ikinci bölüm Kalgıdım’a eşlik eden ve sesine eridiğim Merve Çalkan’ın vokallerini vaat ediyor.

Gizem’in “Yine Yine”si ile bu bahsi yükseklerde kapatalım. Kendisi bir önceki şarkısı “Tabu” ile ilkEP’sindeki şarkılardan farklı bir yöne gitmek istediğinin sinyalini vermişti zaten. Yase, Osman Çetin ve Aerro ile birlikte yaptıkları bu şarkıda ise “Tabu”nun dinamizmini koruyarak pop müzikteki güncel elektro r&b trendleriyle oynayan cayır cayır bir hit ortaya koymuşlar. Gizem’in ne kadar ateşli bir şarkı söylediğinin farkında olan rahat performansına bayıldım.

Gzone’un güncel şarkılardan oluşan derleme listesini aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Gelelim yılın en iyi albümlerine ve şarkılarına imza atanlara. İşte 2021 Yılının Yıldızlar Kadrosu / En İyi Albümleri (sıralamasız) :

Melike Şahin – Merhem

Onurr – Ağlak Disko

Gökhan Türkmen – 7

Selin Sümbültepe – Ben Estim Sen Esme

Dilan Balkay – KUYU

Mert Demir – KİMİM LAN BEN?

Fikri Karayel – Uzaktan

Zeynep Bastık – Zeynodisco

Ajda Pekkan – AJDA

KÖFN – ROCKSTAR

Yukarıda bahsi geçen isimler dışında şarkılarıyla kulağımızı şenlendiren bir sürü isim oldu; onları da analım (yine sıralamasız): EDIS, Kalben, Güliz Ayla, Merve Çalkan, Gülşah Kömür, Seda Erciyes, Lara Di Lara, Ekin Beril, Ersay Üner, Hadise, Oğuzhan Koç, Esin İRİS, Hande Yener, Hakan Kalgıdım, Bade Nosa, Melis Yelman, Damla Durakçay, Burakbey, Sena Şahin, Sedef Sebüktekin, Hakan Kalgıdım, Simge, Çağrı, Nova Norda, aisu, Ömer Güneş, Derya Uluğ, emir taha, Murat Dalkılıç, Melis Güven, Koray Candemir, Yasemin Mori, Aybüke Albere, Aynur Aydın, Sezen Aksu…

Tüm müzisyenlere, şarkıcılara, iyi müziğin kulaklarımıza kadar gelmesine katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Güzel bir yıl oldu. 2021’den en sevdiğim 50 tane şarkıyı sizler için seçip karıştırdığım listeyi dinlemek için aşağıdaki listeye tıklayın: