MERT BELL YAZDI: AT YAKIŞIKLILARI ÜSTÜME AT

Müzik editörümüz Mert Bell, Türkçe müzikteki yakışıklı istilasını yazdı. İşte bu eğlenceli yazı:

“Gelir bahar ayları, gevşer gönül yayları” derler ya sevgili GZone okuru; müzik piyasası da gözümüze, gönlümüze ve kulağımıza hitap edecek bir takım yakışıklıları üstümüze üstümüze göndermeye başladı. Ben uzundur kuraklık çeken erkek pop yıldızları klasmanında böyle gelişmeler olmasına seviniyorum. Sanki en son iki Murat ile (Boz ve Dalkılıç) bu alan kontenjanını doldurdu ve kimseye yer açılmadı. Ama aslında hayır, çünkü erkekler ligi hiçbir zaman kadınlar kadar kalabalık değildi. Düşünün ki 2017 olmuş ve artık sıkıcılıktan içimi kıyan (ve çıkaracağı albümle beni bu sözüme pişman etmesini umduğum) Tarkan’ı övüyoruz. Büyük umutlar bağladığımız Edis’in bile uzundur sesi çıkmıyor. Yani erkek yıldız çıkarma konusunda bir kabızlığımız var. Bu “Türk erkeği”nin “pop yıldızı” olmak için fazla maço, fazla cool ya da fazla bilmemne olmasından mı kaynaklıdır bilemiyorum ama yeni adaylarımız Can Kızıltuğ, Batuhan Sevimo ve Seçkin karşınızda duruyor.

Öncelikle Can’dan bahsetmem lazım; çünkü Can’ın çıkış hikayesinin bir parça içindeyim. 94 doğumlu ve İzmirli Can Kızıltuğ Beykent Üniversitesi’nde oyunculuk okuyor ama müzikte bir kariyer yapmak istediğine karar verdiği anda hayatına biz (ben ve müzik konusunda tanıdığım en akıllı insanlar grubu) dahil oluyoruz. Tabi öylesine olmuyor bu iş. Can çok yetenekli ve güzel karakterli bir çocuk. Fotoğraflarından kendisini çok mu beğendiniz, bir de yan yana iken size sıçrayan o pozitif enerjisini deneyimlemenizi öneririm. Can sadece bizi değil, Sony Müzik Türkiye’yi de kendine inandırdı ve öncelikle bizim Atiye ile yaptığımız “Maazallah” projesine dahil oldu. Ardından da geçtiğimiz hafta çıkan ilk teklisi “Ateş Ediyor”u yayınladı. Şarkı son dönemdeki birçok pop hitinde parmağı olan adam Murat Güneş ve dj/prodüktör ikili Catwork’ün elinden çıktı. Can’ı çeşitli salya akıtıcı imajlarda gördüğümüz videoyu da Müjdat Küpşi çekti. Oldu mu size nur topu gibi bir yıldız adayımız.

1995 yılında İstanbul’da dünyaya gelen ve Bilgi Üniversitesi işletme bölümünde okuyan Batuhan Sevimo’yu ise Ece Seçkin’in “Olsun” videosundan anımsayabilirsiniz. Yakışıklı ve sevimli bay Sevimo, enteresan bir tercihle bir Zerrin Özer klasiği (ve muhteşem bir Çiğdem Talu – Melih Kibar ortaklığı) olan “Her Şey Seninle Güzel”i coverlayarak çıkışını gerçekleştirdi. Taze bir şarkıcıya önerim ilk şarkısının asla bir cover şarkı olmamasıdır. Sevimo, Özer gibi bir divanın sesinden alıştığımız şarkıyı güzel söylüyor söylemesine ama bu şarkı durağan düzenlemesi ile şarkıcının enerjisini ve potansiyelini görmemize engel oluyor kanımca. Ama ilkbaharda da ille romantizm diye tutturanlar ya da bu efsane şarkıyı hiç bilmeyen yeni nesil için iyi bir fırsat Sevimo’nun yorumu.

Türkiye’nin en ünlü makyözlerinden olup, kamera arkasında olan biri için fazlasıyla iyi görünen Seçkin Süngüç ise ilk şarkısı “Yokuş” ile karşımızda. Şahsen başarılı bir kariyer değişimi ya da dallanmasının hayranı olduğum için Seçkin’in bu hamlesinin beni baştan heyecanlandırdığını belirtmem gerek. Kendisi de fiziğine güvenip “yeter artık yıllardır geri planda kaldığım” demiş olabilir (haklıdır da, ben sürekli diyorum ama tık yok). Tan Taşçı’yı hatırlatan yorumu ve sesi de bu şarkıda gayet düzgün geliyor kulağa. Şarkısına vokallerini armağan eden bu ayki kapak kızımız Simge’nin ve videosunu çeken Nihat Odabaşı’nın desteğini de hesaba katarak Seçkin’in (örneğin Abdullah İnal gibi) tek atımlık bir fişek olmayacağını umuyorum (en azından yeni Kemal Doğulu olabilir?).

Bu yeni yakışıklıların yanında eskileri de kendi kozlarını oynamaya devam ediyorlar elbette. Yazın yolda olmasına aldırış etmeyen Deha Bilimlier “Tanrım”, Rober Hatemo ise “Giden Candan Gidiyor” ile efkar bastırmaya kararlı görünüyor. Şu ana kadarki en yakışıklı göründüğü fotoya sebep olması dışında hiçbir yenilik getirmeyen şarkısı “Küsme Aşka” ile Oğuzhan Koç, yenisi “Tüh Tüh” ile de nasıl bu kadar popüler olduğunu anlamamaya devam edeceğim Aydın Kurtoğlu ve “Ey Aşk” ile imdadıma yetişen Berkay ise popun bu alışılmadık şekilde erkek yoğunluklu döneminin diğer isimleri.

Bu kadar erkeğin yanına bir kadın koymak istedim ama bu isim kendimin de hiç tahmin etmeyeceği birisi oldu. Epeydir herhangi bir Funda Arar albümüne ilgi duymuyorum ama Gülşen imzalı “Bırakma Beni”yi duyunca hem pop kadınlar ligindeki dayanışmada başı çeken Gülşen’i hem de Funda Arar’ı tebrik etmek istedim. Gülşen’in “Kardan Adam” ve “Ezberbozan” gibi şarkılarını seviyorsanız eğer Arar’ın tam tetimatıyla yorumladığı “Bırakma Beni” size göre.