MERT BELL YAZDI: KIŞA ŞARKILI HAZIRLIK

GZone müzik yazarı Mert Bell, kışa şarkılı bir hazırlık yapmak için sizlere tavsiyeler verdi. İşte bu yazı:

Yılsonuna doğru yağ gibi kayarken Türkçe pop müzik piyasası durgunluğunu korumaya devam ediyor. Genellikle Kasım ayı boyunca ve Aralık başında çok iddialı albümler kulağımıza düşer ama bu yıl gidişat öyle olmayacak ve Mabel Matiz, başyapıtı “Maya” ile açık ara birinciliğini ilan edecek gibi görünüyor (2018’de albüm yayınlayabileceği kulağımıza çalınan Mabel’in üç yakın arkadaşı Göksel, Ceyl’an Ertem ve Sıla bir atak yapmazlarsa eğer.)

Yeni albümü “Kehanet”i yayınlayan Buray’ın albüm kapak fotoğrafından başlayarak daha karanlık bir imaj+sound peşinde olduğu belli ama bir-iki şarkı haricinde albüm bende hep aynı şeyi dinliyor etkisi yarattı (yine de kendisinin köpek yavrusu ifadesi tadındaki şarkıları bol bol FoxTv dizilerinde ve radyolarda çalınacak, ortalama dinleyiciyi memnun edecektir). Jabbar’ın albümü “Yineleme” de isminden anlaşılacağı gibi yinelenen şarkılardan oluşuyor maalesef.

Bunların üstüne İlhan Şeşen’e haksızlık eden saygı(?) albümü de iyice keyfimi kaçırdı açıkçası (en beğendiğim versiyon Yalın’ın yorumladığı “Sensiz Olmaz” oldu, siz düşünün). Bu saygı albümlerinin sonu nereye varacak merak içindeyim. Yakın zamanda muhteşem Şehrazat’ın şarkıları için de bir albüm yapılacağını öğrendim ve kimin nasıl katliam yapacağını sabırsızlıkla bekliyorum (şaka ediyorum tabi ki, Şehrazat işin içine kendisi girerse kimsenin faka basma ihtimali olamaz).

Gayet alakasız şarkılar olmasına rağmen ikisi de pek bir sevgiyle kucaklanan Gülben Ergen’in Sezen Aksu destekli “İnfilak”ı ile Mercan’ın Mete Özgencil destekli “Dile Kolay”ına da ben bir türlü ısınamadım. Bu konuda kendimi suçlayım bari çünkü benden başka herkes aynı fikirde gibi görünüyor.

Kendimi suçlamayacağım bir şarkı ise Aynur Aydın’ın yenisi “Salla”. Bu, Aydın’ın kariyerinde söylediği en ticari ve en vasat şarkı ve hiçbir güç bu şarkının safında durmamı sağlayamayacak.

Destekçisi olmak istediğim yeni bir isim ise Sevgi. Yaz ortasında çıkardığı “Koca Güneş” ile değil belki ama ‘criminally underrated’ yeni şarkısı “Geçti Devir” ile kulağıma kazınan bu genç ses Onurr ile birlikte çalışıyor ve yorumculuk konusundan kendisinden oldukça etkilendiği de belli ama bu ikilinin gelecekte neler yapacağını merakla bekliyorum.

Bu yılın ilk yarısında Tolga Erzurumlu ile birlikte yayınladığı “Yol” ile nihayet hak ettiği çıkışı yakalayan Fikri Karayel’in “Yorgunum Çok”unu da illa ki dinleyiniz. Karayel’in kimselere benzemeyen sesi kariyerinin başındaki blues-pop şarkılarına da bu yeni rotasındaki elektro-pop şarkılara da çok yakışıyor.

Kalben’in albüm arası proje şarkısı “Yaşamak Var Ya” da harikulade. Kalben’in meme kanseri hastalarına destek için yazdığı şarkıda sesi tüm “Sonsuza Kadar” albümüne fark atacak şekilde enerjik ve parıldıyor. Kendisinin bu tip kampanya/reklam şarkıları kategorisinde rahatlıkla ‘master’ Nil Karaibrahimgil’in yerini alabileceğini öngörmek mümkün.


Başta ismini andığım üçlüden Göksel ve Sıla cephesinde herhangi bir kıpırdama yok şimdilik ama en çalışkanları Ertem geçtiğimiz ay yeni albümünün habercisi nefis “Mavi Çocuklar” ile yine kulaklarımı mest etti. Şarkıcının yanından ayırmaması gereken Cenk Erdoğan ile birlikte kotardığı şarkının Aytekin Yalçın imzalı görsellerine bir bakınız derim.

Yabancı popta ise pop prensesleri Carly Rae Jepsen, Zara Larsson ve Charli XCX kulak solucanı niteliğindeki yeni şarkıları “Party For One”, “Ruin My Life” ve “1999”ı görücüye çıkardı. Jepsen’ın şarkısının sözleri ve videosu ile yine geylerin kalbini okşayacağı malumken “Ruin My Life” videosu ile Larsson’ın popun en güzel kızı olduğu artık kesinleşmiş görünüyor. Altın çocuk Troye Sivan’ı yanına alan Charli XCX’in şarkısı ve videosu ise 99 yılına ait eğlenceli referanslarla dolu bir güzelleme.

Albüm dinlemek isteyenlere son 3 yılın soundtracki sayılabilecek Dua Lipa’nın ilk albümünün en son çıkan (ve 3 yeni şarkı içeren) “Complete Edition”ını ve Robyn’in epeydir merakla beklediğimiz yeni albümü “Honey”yi öneriyorum. “Honey” şarkıcının bu defa hit aramaktan vazgeçip kendi içine döndüğü (“Human Being”), yaralarını kabullenip (“Because It’s In The Music”) sararken (“Send To Robin Immediately”) bizlere de şifa olmayı başardığı (“Honey”) müthiş akıcı, yer yer hipnotize edici (“Baby Forgive Me”) ve nihayetinde mutluluk sarhoşu bir noktada (“Ever After”) bitirdiği bir yolculuk.

Spice Girls’ün turne için Victoria’sız da olsa bir araya gelmesi tüm dünyada sevinçle karşılanırken beni esas başka bir İngiliz girlband Little Mix’in 5. albümleri “LM5” için yayınladıkları şarkılar sevindirdi. Nicki Minaj destekli çıkış teklileri “Woman Like Me” ve işi gücü bırakıp topuklu ayakkabıları çekip catwalk+twerk yapma isteği uyandıran “Joan of Arc” ile ivme kazanacağını düşündüğüm grubun albümü bu kalibrede şarkılarla doluysa Amerika kıtasını fethetme ihtimalleri yüksek.

Mariah Carey’in yeni albümü “Caution”dan yayınlanan şarkılardan “GTFO” ve “The Distance” da gayet iyi ama yeni Mariah olarak yola çıkan ama kısa sürede çok daha fazlasına dönüşerek kendini kabul ettiren Ariana Grande ise yılı zirvede kapatacak gibi görünüyor. Grande, albümü “Sweetener”ın en çok beklenen videosu “breathin” ve kısa süre sonra yayınlayacağı 5. albümünün ilk şarkısı “thank u, next” ile bombardıman yaptı resmen ve Grammy’lerda de karşılığını alması bekleniyor.