MERT BELL YAZDI: ONUR AYI’NDAN TEMMUZ’A KALAN ŞARKILAR

GZone müzik yazarı Mert Bell, Onur Ayı'ndan Temmuz'a kalan şarkıları yazdı. İşte bu müzikli yazı :

Evlerden çıkıp yavaştan yeni normale adapte olduğumuz ama gidişatımızın pek de hayırlı gibi görünmediği şu dönemde Onur ayımızı ve haftamızı da kutladık var gücümüzle; aşağısı da bize yakışmazdı zaten. Ama bu Onur haftasının bombasını yeni şarkısı “Ay” ile Nuri Harun Ateş patlattı. Kendi yazdığı manifesto niteliğindeki sözleri ile tüm LGBTQ+ ailesine güç veren Nuri Harun’un bugüne kadar yayınladığı belki de en pop şarkı olan “Ay”ın aranjesi ise Ogün Dalka’ya ait. Nazan Öncel’in herkesi bir ağızdan söylettiği şarkıları vardır ya; aynen öyle bir havası var “Ay”ın ve Nuri Harun’un vokal performansı her zaman olduğu gibi kusursuz.

Erkek vokallerden devam edecek olursak; Yalın, Murat Boz, Berkay ve Oğuzhan Koç kendilerinden beklediğimiz tarzda şarkılarını söylemeye devam ettiler, bizi şaşırtmadılar. Yalın’ın ilk dönemini hatırlatan “Halbuki”; bir önceki işi “Ya Sabır” kadar beni etkilemedi ama bunca yıldır kendisini takip eden hayran kitlesinin varlığını valide eden bir şarkı olmuş. Murat Boz; Ebru Gündeş ile çıkıp ağır yenilgi aldığı “Gün Ağardı”dan beri sesini çok zorlamayan sakin şarkılar söylemeyi tercih ediyor; ben de itiraz etmiyorum bu duruma açıkçası. “Kalben”in söz ve melodi açısından dikkat çekici bir tarafı yok ama Gürsel Çelik’in sakin düzenlemesi şarkıyı dinletiyor.

Oğuzhan Koç ise sesine rağmen yine müthiş bir kulak solucanı olan yeni şarkısı “Kendime Sardım”ı dinletiyor. Onun başarısında da yine aranjörü Çağrı Telkıvıran’ın payı büyük. Mert Carim ve Ece Ölçer’in şarkısı “Kırgınım Ona” Berkay’ın üstüne dikilmiş gibi resmen; o nedenle benim gibi Berkay hayranlarını memnun edecektir mutlaka.

Daha enteresan bir şeyler dinleyeyim diyorsanız Onurr’un klasik şarkı kalıplarını yıktığı yenisi “Bal Düşleri”ne kulak verebilirsiniz. Pek hüzünlü bir melodi üzerine biraz döver biraz sever gibi yazdığı şarkıyı hem bayramımızı mübarek ederek hem de ezberleri bozarak bitiren Onurr inşallah ezberleri bozduğumuzda bayram edeceğimizi kast etmiştir; ben öyle yorumladım (hoşuma gitti). Bu yıl çıkardığı 3 şarkı da birbirinden çok farklı ama eşit derecede iştah açıcıydı kendisinin; devamını bekliyoruz.

GZone canlı yayınımda 23 şarkıdan oluştuğunu öğrendiğim 2.albümünün ilk şarkısı “GİTTİLER”i tattıran Mert Demir de kulaklara ziyafet bir isim. Her yaptığına yazılarımda mutlaka yer veriyorum ve pop/r&b/elektronik üçgenindeki şarkıları bana müthiş hitap ediyor. Kendisinin dediğine göre bu yeni albüm çok daha farklı türlerde maceralar vaat ediyormuş ama “GİTTİLER” alıştığımız Mert Demir tarzına daha yakın, hüzünlü bir eser.

Sezen Aksu’nun Okay Barış ile söylediği ve birbirine çok da uzak durmayan 2 versiyonla yayınladığı “Konduramadım”a bayılmadım. Özellikle tam bir nakarat sayılmayacak nakaratına hiç bayılmadım. Neler döndüğünü asla anlayamadığım videosunu ise konduramadım.

Aleyna Tilki’nin ilk dinlediğimde heyecanlandığım yeni dondurma şarkısı “Bu Benim Masalım” ile ilgili de hevesimi hızlı kaybettim. Tilki, belki de ilk defa ona çok yakışabilecek “girlgroup” soundunda bir şarkı söylüyor ama şarkının ticariliğinden midir yorumcusunun yapaylandığından mı bilmiyorum, cazibesini yitirdi gitti.

Dinledikçe cazibesi artan (bilhassa Onur haftasına özel çektiği videosu ile arşa çıkan) bir şarkı ise Yasemin Mori’nin yenisi “Beni Bana Bırak”. Kendisi belli ki şu anda aranjörü Serhat Şensesli’nin desteğiyle elektronik altyapılara sarmış durumda ve ben bundan dolayı acaip mutluyum. Zaten yaptığı her şarkıyı sözleri ve vokal performansı ile kendine mal eden bir şarkıcı; burada da başkalığı ve biricikliği tam güç kutlarken asla hayal kırıklığı yaratmıyor ve o söylerken siz de eşlik etmek, bir yandan tepinmek istiyorsunuz.

“Kendim Abla” ile hafif sarhoş ve çokça tatlı bir bossa-nova şarkıyla karşımıza çıkan Bade Nosa’nın yenisi “28” ise o şarkıdan bambaşka bir dinleti vaat ediyor. Soğuk bir evdeki sıcak bir birleşmenin hikayesini anlatan Nosa’nın şarkısını her kelimesini düşünerek ve oya gibi işleyerek aranje eden ekibe (Emre Malikler, Bade Nosa, Emre Can Sarısayın) büyük bir alkış; ama en büyük alkış finaldeki olağanüstü trompet solosu ile kalbimi kırıp sonra onaran Can Ömer Uygan’a.

Sertab Erener’in albümü “Ben Yaşarım”dan beklediğimi hiç bulamadığım için bahsetmek istemiyorum. Erener’i seviyorum ama Emre Kula ile birlikte yarattığı çokça özenle çalıp söyledikleri bu yeni şarkıları dinlerken “bu değil yaaa, bu değil” diyip durdum. Birkaç sevdiğim şarkı oldu ama çok önemi yok bence, siz kendiniz karar verin ya da onun yerine Erener’in bir dönem veliahtıymışçasına sahnesine çıkarıp durduğu Nova Norda’nın yenisi “Beteri Yok Uslanmaktan”ı dinleyin, sanki daha iyi.

Bir önceki yazımda ne cüretle yazmayı unuttuğumu bilmediğim(!) Madır Öktiş’in ikiz bebeklerini; Gaga’nın “Chromatica”sı ve efsanevi Dudakların Cengi defilelerine eşlik eden “BabyL10”u da mutlaka tüketiniz. Nedendir bilinmez, bir şekilde “BabyLon” değil de “BabyLoff”u dinlerken daha çok zırıldadığımı fark ettim.

Mx.Sür ile Q-bra’nın birlikte kotardığı ve Onur ayı hafta sonunda kendimi sokaklara atma arzumu tavan yaptıran “ALAN2020”yi de listenize ekliyorsunuz lubunyalar (ve lubunya olmayanlar). Ne de olsa özgürüz aşkım!

*YABANCI POP GÜNCELLEME: “Black Lives Matter” temalı çok şarkı yayınlandı bu süreçte haliyle. Kalbimi en paralayan H.E.R.’ün “I Can’t Breathe”i oldu. Anderson .Paak’ın “Lockdown”ı muazzam sözlere ve bir o kadar etkileyici bir videoya sahip. Beyoncé de elbette boş durmadı ve festival havasındaki “Black Parade” ile kraliçeliğini bir kez daha gösterdi.

Yine Beyoncé’nin desteklediği Chloe x Halle kardeşlerin ikinci albümü “Ungodly Hour”u sevdim. Klasik r&b albümlerine yakın duran; kardeşlerin harika seslerinden gücünü alan bir albüm bu. Hit potansiyeli olan şarkılarda bile kendi tarzlarından ödün vermeyen ikilinin neredeyse tüm şarkıların prodüksiyonunda isminin olmasına şaşırmadım.

Jessie Ware’nin dans pistine dönerek beni mutluluktan uçurduğu dördüncü albümü “What’s Your Pleasure?”a ise BA-YIL-DIM ve hararetle öneriyorum. “Chromatica” ve “Future Nostalgia”nın yanına az daha dingin ama kesinlikle daha havalı ve seksi üçüncü kardeş olarak gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz bu albümü. Favoriler aşağıda!

Ungodly Hour: Baby Girl, Do It, Ungodly Hour, Busy Boy, Lonely, Don’t Make It Harder On Me

What’s Your Pleasure?: Soul Control, Save A Kiss, Adore You, Step Into My Life, Read My Lips, Mirage