MERT BELL YAZDI: POPÜLER MÜZİKTE BAHAR 2018 RAPORU

GZone müzik yazarı Mert Bell, bahar aylarında pop müzikte beklenen ama pek de kavuşamadığımız hareketliliği yazdı.İşte bu yazı:

Nisan ayının ortalarındayız ancak Türkçe pop müzik piyasasında beklediğimiz hareketlilik henüz başlamış değil.

Geçen sene bu tarihlerde; Sezen Aksu, Ceyl’an Ertem ve Ayşe Hatun Önal gibi çok iyi albümlerin sesleri kulaklarımızdaydı.

Bu yıl ise ben her ne kadar pop başlığı altında değerlendirmek istesem de bir şekilde “alternatif” kaçarak kenarda kalan Yasemin Mori ve Bora Uzer albümleri ile pek harika bir modern pop örneği olan Edis’in “An”ı dışında heyecan yaratan bir albüm piyasaya çıkmadı. (Şimdilik umudumuz çok beklettiği albümü ile Simge.)

Yıldız Tilbe’nin belki de son 15 yıldaki en derli toplu albümü sayılabilecek “Kış Gülleri” Sezen Aksu imzalı iki şarkı içeriyorsa da bu şarkılar (“Hele Bir Dokun Hele Bir Yan” ve “Bir Seni Tanırım”) henüz çok gürültü koparmadı (üstelik her ikisini de pek sevmiş olsam da koparacaklarından şüpheliyim).

Nazan Öncel’in yeni albümü “Durum Şarkıları” için de aynı şey geçerli. Manuş Baba destekli çıkış şarkısı “Kimler Gelmiş” şarkıcının son 10 yıldaki çıkış şarkıları arasında belki en akılda kalıcı olanı ve albümü de yeni aranjörleri Hakan Kurşun ve Can Güngör sayesinde gayet özenli tınlıyor ama hem melodilerinde hem de sözlerinde bir sorun var Öncel’in. Naim Dilmener’i birebir alıntılayacağım: “Heyecan yaratmıyor, insan kendini kaptıramıyor ve peşine takılıp gidemiyor.”

İlk albümünü pek sevdiğim Cihan Mürtezaoğlu’nun ikinci albümü “Deli Zaman” da yine bende hayal kırıklığı yaratan işlerden birisi oldu. Arabeskin dozunu artıran Mürtezaoğlu, baştan sona bir Orhan Gencebay albümü dinlemişim hissi yarattı -ki bu tercih ettiğim bir şey değil açıkçası.

Bir yandan tuhaf şeyler de oluyor. Burcu Güneş müzikteki 20.yılını bir türkü albümü ile kutluyor; Mor Ve Ötesi, Nur Yoldaş klasiği “Sultan-ı Yegah”ı coverlamayı tercih ediyor (ve enteresan şekilde başaramıyor); İrem Derici’nin pek kötü yeni şarkısı “Hadi Gel” iki seksen yatıyor, Candan Erçetin’in yeni şarkısı “Kim Korkar” MSG başkanlığını kazanmasından daha az konuşulurken Yalın ise yeni şarkısı “Hele Bir Başla” ile Ozan Çolakoğlu’nun yardımıyla belki yıllardan sonra birazcık heyecan yaratıyor.

Güzel şarkılardan da bahsetmek lazım elbette; Tan’ın Catwork düzenlemeli şarkısı “Bi’ Başka Ayrıldık” şarkıcının yorumundaki arabesk ile son derece ölçülü bir elektronik altyapı buluştuğunda ne kadar sağlam bir sonuç ortaya çıkacağını gösteriyor.

Elektronik altyapı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden youtuber Ekin Beril’in 3 coverdan oluşan ilk EPsi “Melek”e de kulak verilmeli. Videolarını izlerseniz kendisinin ne kadar büyük bir yetenek olduğunu anlarsınız zaten, buradaki 3 şarkıda da (özellikle favorim Şebnem Ferah’ın “Bırak Kadının Olayım”ında) gelecekte çok büyük olabileceğinin sinyalini veriyor Beril ama en önemlisi orijinal şarkılara ihtiyacı var.

2014’teki pop-blues albümü “Zor Zamanlar” ile kalbimi çalan Fikri Karayel’in geri dönüşünü müjdeleyen “Yol” da dinlemeniz gerekenlerden. Karayel bu şarkıda prodüktör Tolga Erzurumlu’nun desteği ile son dönemde özellikle Mahmut Orhan sayesinde kulağımızın alıştığı pop-house türünde bir deneme yapıyor ve oldukça başarılı oluyor.

“Elektroniği kalsın; gitarlar, kemanlar konuşsun” diyenlere ise önereceğim isim Mavi. Geçen yıldan bu yana “Saz Söz Mavi” isimli projesi altında tek tek yayınladığı şarkılarını sonunda bir albüm altında buluşturan şarkıcının son şarkısı ise “Ufalandım”. Bu albümde bilhassa “Gidersen” ve “Kaçak” ile döktüğüm gözyaşlarının ardından bu şarkının ilaç gibi geldiğini de belirteyim.

Birkaç yabancı müzik tavsiyesi verip kaçıyorum: “Queerlerin combo dönüşü” olarak görebileceğimiz Years & Years’ın “Sanctify”ı ve MNEK’in “Tongue”ı mutlaka videoları ile birlikte tüketilmeli, Kylie Minogue’un country-pop denemesi “Golden”a bir şans verilmeli ama esas türler arasında yağ gibi kayarken büyüleyen Kali Uchis’in ilk albümü “Isolation” hatmedilmeli.

Dans etmek isteyenler için popun yeni esas kızı Dua Lipa ve her zaman seksi dj Calvin Harris’in ortaklığı, 90’lar house şahanesi “One Kiss”, yaz henüz gelmediğinden içini karartmak isteyenlere ise The Weeknd’in yeni EPsi “My Dear Melancholy” var.