MÜCADELENİN ADI IAN MC KELLEN

GZone Dergi editörlerinden Kaan Arer, geçtiğimiz günlerde ülkemizi de ziyaret ederek LGBTİ’lere ilham veren efsane oyuncu IanMcKellen’ın biyografisini kaleme aldı.

İşte bu yazının giriş kısmı:

Ian McKellen 2015 yılında rol aldığı Mr. Holmes filminde ünlü dedektifin hayal dünyamızdaki son günlerini canlandırıyor. Tüm hayatını gerçeklerle yaşamış olan Sherlock, bencilliği yüzünden hayatında kurguya yer vermediğinin farkına varıyor. Bazen insanlara hikayeler anlatmanın daha güzel bir dünyada yaşamalarına salık vereceğini fark ediyor. Filmin sonunda hayatın sadece gerçeklerle yaşamak için çok acı bir yer olduğuna karar veriyor ve son hikayesini kurgulayarak mutlu bir sonla bitiriyor. McKellen’ın hayat hikayesine baktığımızda kurguyu sahneden hayatına taşıdığı birçok mihenk taşı görmek mümkündür, zaman içerisinde o kadar iyi bir oyuncu olmuştur ki kimi zaman oynuyor mu yoksa gerçekten yaşıyor mu ayırt etmek ayrı bir yetenek istemeye başlamıştır.

“Benim hikayemde, piyano çalan annem değil babamdı. Çocukluğumda geceleri üstümü Chopin, Liszt ve Çaykovski ezgileri örterdi. Çünkü babam, ben uyumaya çalışırken küçük salonunun kapısının arkasında duran piyanonun tuşlarını büyük parmaklarını kullanarak, doğrudan benim odama seslenirdi. Babamın ellerini miras aldım, müzisyenliğini değil.”

Ian Murray McKellen, babası Denis Murray’nin inşaat mühendisi olduğu kuzey İngiliz kasabası Burnley hastanesinde, 25 Mayıs 1939’da Greenwich yerel saati 20.30’da doğdu. Ian doğduğunda ailenin beş yaşında bir kızı daha vardı. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasından hemen önce aile, Lancashire’ın güneyindeki kömür madenciliği yapan Wigan’a taşındı. İlk yıllarında, Ian yemek odasında demirden yapılmış herhangi bir bombaya dayanıklı yemek masasının altında uyurdu. Üç yaşındayken yakalandığı difteriden kurtulması için çok iyi bakılmasına rağmen küçük yaşta bile eğitimine ara verilmedi. Disiplinli ailesi hastalığı tam olarak iyileşmemiş olsa bile onu şehrin merkezinde bulunan Disconson Wesleyan İlköğretim Okulu’na bağlı kreşe gönderdi. Küçük yaşta pazar günleri Hope Caddesi Cemaat Kilisesi ve öğleden sonra Pazar Okulu’ndaki sabah hizmetlerine katıldı.

BU DOSYA VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “NİSAN 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…