863269c786
Muge-Zumrutbel-GZone

MÜGE ZÜMRÜTBEL: KLİŞE ÇARKINA KENDİNİ KAPTIRMAYAN HER İŞ BENİ HEYECANLANDIRIYOR

GZone’un Mayıs 2017 dergisinde son dönem Türkçe Pop Müziğinin en yeni ve en güçlü seslerinden Müge Zümrütbel özel röportajı var.

Röportaj: Mert Bell

İşte bu röportajın satırbaşları:

Şarkı söyleme şekliniz ve sesiniz ile eskilerden Emel Sayın’a ve daha yenilerden Yonca Lodi’ye benzetiliyorsunuz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Çok normal karşılıyorum. Sektöre yeni giren sesler, yüzler mutlaka kendinden öncekilere benzetilir. Bu bir refleks. Sertab Erener ve Yonca Lodi’yi en çok okudum.Kulaklar şunu ayırt etmiş bilmeden: Bu üç isim de opera kökenli, yani aynı tornadan çıkma. Okullarımız hatta hocalarımız aynı. Yani normal kere normal benzetilmemiz.

Türkçe popun gidişatı size nasıl görünüyor? Sizi heyecanlandıran isimler var mı?

Türkçe pop, yayıncı kuruluşların “Reklam veren hızlı, enerjik şarkıdan sonra ya da önce girmek istiyor” dayatmaları yüzünden açıkhava diskosuna döndü. Sözler acı ayrılık anlatıyor ama biz hep kopuyoruz, saçma sapan bir durum. Slow şarkı kalmadı.İntrolar kısala kısala ha gayret bitti.Şarkılar küt diye giriyor. Bu durum eser sahiplerini tekdüzeleştirdi. Şarkı arayan kişiler besteciye gidip tutmuş bir şarkıyı söyleyip “Şunun gibi” demeye başladı. Şarkılar, aranjmanlar, klipler herşey birbirine benziyor. Bence son derece acıklı haldeyiz ve fakat evrilişi hız kazanan dijital dünya bu gidişe dur diyecek. Önümüzdeki yıllarda büyük bağımsızlık geliyor, hep beraber göreceğiz. Beni özgürce kendini ifade eden ve bu yukarda sözünü ettiğim klişe çarkına kendini kaptırmayan her iş heyecanlandırıyor. Son örneği Kalben oldu misal. 

 

BU ÖZEL RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “MAYIS 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

 

Ayrınca Bakın

gokhan koc

O SES TÜRKİYE İLE ÜNLENEN GÖKHAN KOÇ “HER ŞEYE RAĞMEN” DİYOR

O Ses Türkiye yarışmasında Hadise’nin ekibindeki iddialı yarışmacılardan biri olan Gökhan Koç, ikinci teklisi Her ...