MÜJDE AR: LGBTİ’LERİN ‘SAPAN ATAN TEYZE’Sİ OLMAK İSTİYORUM

Türkiye’nin eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone,  Şubat 2016 sayısını Türkiye Pop Tarihinin en önemli ikonlarından ve ozanlarından birine ayırdı: Aysel Gürel

Aysel Gürel’in büyük kızı ve Türk Sineması’nın yaşayan efsane kadın oyuncusu Müjde Ar, GZone’un “AyselinAskerleriyiz” sayısına özel verdiği röportajda hem annesini, hem kariyerini hem de LGBTİlere bakışını anlattı.

İşte Onur Özışık ve Mert Bell’in yaptığı bu röportajdan dikkat çeken başlıklar:

Aysel’in LGBT dünyasına bakışını sizden dinleyebilir miyiz?

Annem zaten cinsiyet kavramını tanımayan bir insandı. Yazdıklarından, hayata bakışından, insan ilişkilerinden anlıyoruz ki annem için sadece insan vardı. İnsanların hangi modelle dünyaya geldikleri, toplumun onlara ne gibi etiketler çizdikleri; kadın, erkek, gey, o ya da bu, annem için son derece önemsiz şeylerdi. Annem için sadece insan vardı ve yürek vardı. aynı şeyi bize de aşıladı. Asla homofobik değildi, tam tersi toplumun tüm ezilen kesimlerinin yanında olduğu için, bu hareketin de yanındaydı. Biz böyle bir ortamda büyüdük. Evimize giren çıkan insanların cinsiyetleri, tercihleri hayatımızın hiçbir yerinde ayrı bir pencere olmadı. Annemin de öyleydi…

-Oynadığınız filmlerden en çok hangisi etkiledi sizi peki?

Beni en çok etkileyen “Teyzem”dir.

LGBT’den birçok kişi de aynı şekilde düşünüyor. Sizce neden?

Ümit Ünal yazmıştı senaryosunu. Harika bir senaryodur. Ümit önce Atıf Yılmaz’a vermiş senaryoyu, Atıf abi “bundan bir şey olmaz” demiş. Sonra Ümit senaryoyu bana verdi, biz o sırada “Adı Vasfiye”yi çekiyorduk. Neticede filmi yaptık. “Teyzem”in herkese dokunmasının sebebi, ‘Teyzem’in aslında orda bir figür olmasıdır. “Teyzem” herkestir. Toplumda yok edilmiştir herkestir. Geydir, kadındır, lezbiyendir, insandır, herkestir. Her ailenin bir kurbanı vardır. O kurbandır ‘teyzem’. Onun için çok etkilemiştir. Ve aslında o film eksik oynamıştır maalesef. Yargıtay kararıyla sansürlü oynamıştı. Teyzemin üvey babanın tecavüzüne uğradığı sahne vardı, o sahneleri çıkarmak zorunda kalmıştık biz.

-Türkiye’de LGBT hareketi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben destekliyorum. Türkiye’deki hareketlerin içinde pek görünmedim ama yurtdışında her gördüğüm harekete atladım (Gülüşmeler). Burada polisin yaklaşımı beni korkutuyor. Zaten bir gözüm yüzde otuz görüyor, diğerinin de başına bir şey gelmesin diye çıkmıyorum. Yoksa ben de LGBT hareketinin “sapan atan teyze”si olmak istiyorum aslında. Yanınızda olmasam bile beni sürekli öyle algılayın.

MÜJDE AR RÖPORTAJININ TAMAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “ŞUBAT 2016” SAYISINI

AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Click To Read”e ya da alttaki kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)

aysel gurel subat 2016 kapak

gzone indir ikon
google

apstore
(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Read Now” a ya da dergi kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :