MURAT RENAY YAZDI: NEDEN MABEL MATİZ?

Geçtiğimiz pazar akşamı Altın Kelebek ödüllerini görünce ekip olarak dedik ki “neden bizim de ödüllerimiz olmasın?” Henüz Zorlu PSM’de ödül töreni yapamayacağız ama en azından yıl boyunca bizleri mutlu eden ve bir tane de mutsuz eden insanı ödüllendirmek istedik. Gökkuşağı Kelebek ödülleri de 7 soruluk mini bir anket olarak böyle ortaya çıktı.

Bizim anketimizde hile, hurda, kayırma yoktu. Evet cevaplarımız çoktan seçmeliydi ve yazdıklarımıza alternatif olarak öneriler de geldi ama yine de çoğunluğun gönlünden geçen isimleri seçeneklere koyduğumuza inanıyoruz.

Zaten 7 daldaki ödüllerimizin 3 dalında ödülü Mabel Matiz aldı. Neden Mabel Matiz diye sormaya gerek bile yok ama yine de açıklayalım: Mabel ile onu sevenlerin arasındaki sevgi klasik bir “hayran” sevgisinden öte, hele de LGBTİ+ler için Mabel’in 2018’de yaptıklarının önemi büyük.

2018 öncesinde de katıldığı LGBTİ+ Onur Yürüyüşleri’nden paylaşılan görselleriyle zaten bizlerin kalbindeydi Mabel, ancak 2018 Haziran’ında uzun zamandır beklenen MAYA albümüyle tam anlamıyla kalbimizi çaldı.

Üzerine hiçbir şey konuşmasına gerek olmasa da Mabel, MAYA albümünün ilk röportajı için çok daha geniş kitlelere ulaşabileceği yayınlar varken GZone’u seçti. Biz de onu aylarca sabırla bekledik. Mabel, kendisini sansürlemeden, özellikle Türkiye gibi herkesin otosansür uyguladığı, kraldan çok kralcı olan bir ülkenin kamuoyuna ne olduğunu, ne olmadığını açık yüreklilikle söyledi. Bu güzel röportaj da bizlerin nişanı oldu ama bizim gururumuzdan çok onun gibi bir sanatçının hem cesareti hem de açık yürekliliğini ortaya koydu.

2018’in benim için en özel anlarından biri ise sevgilimle el ele izlediğim Harbiye Açıkhava Konseri’nde, Yaban şarkısındaki “sevdiğim yaban şimdi nerdedir?” sözünü “sevdiğim adam şimdi nerdedir?” diye söylemesi oldu. 2,5 saatlik o muhteşem konserin sonunda da elinde gökkuşağı bayrağı vardı. LGBTİ+ için yazılan “Yıldızların Peşinde” şarkısını da bu bayrakla yeniden seslendirdi -ki bu şarkıda şu sözleri söyler Mabel:

Bir yalancı posterin arkasında gizlenip
Kendimi sınırlara sormayı
Hiç sevmedim

Kim demiş zarar diye?
Sor bana pişman mıyım?
Yok, hayır, ben onları sevmeye
Hiç utanmadım

GZone olarak dergimizde cinsel yöneliminden haberdar olmadığımız ya da heteroseksüel olduğunu varsaydığımız bir çok isimle röportaj yaptık. Bize kapak olan ve röportaj yaptığımız isimlerin çoğu heteroseksüeldi demek de yanlış bir tespit olmaz.

“Açılmak” için, insanları cesaretlendirmek için illa “ben oyum, ben buyum” demek gerekmiyor. Mabel de bunun en güzel örneklerinden biri. MAYA’nın Türkçe müzik tarihi için çok önemli bir albüm olduğunu şimdiden biliyoruz ve o konu hakkında zaten konuşmuyoruz ama müzikal başarısı her ne olursa olsun Mabel’in biz LGBTİ+lerin gönlünde hep kocaman bir yeri olacak. İşte bu yüzden Mabel Matiz, işte bu yüzden onu çok seviyoruz.

MABEL MATİZ: LGBTİ İLE ANILMAK KONUSUNDA HERHANGİ BİR ÇEKİNCEM VEYA ENDİŞEM YOK