MÜSLÜMAN EŞCİNSELİN İNTİHARINI SİMGELEYEN SANAT ESERİ

Michael Volpicelli isimli ressam yeni modern sanat eserinde kelimelerin gücüyle, trajik bir kader paylaşan eşcinsel çift Matthew Ogston ve Nazim Mahmood’a saygılarını iletiyor. 

Kelimeleri bir araya getirerek çiftin bir portresini yaratan sanatçı, bu sanat eseriyle eşcinsellerin yaşadığı ayrımcılığa ışık tutmayı hedefliyor. Bored Panda’nın haberine göre eşcinsel çiftten müslüman olan Nazim Mahmood, ailesinin cinsel yönelimini kabul etmeyerek kendisine uyguladıkları ayrımcılığa dayanamayarak kendi canına kıymış. Bu olay sonrasında Mahmood’un sevgilisi Matthew Ogston kendisini dini ve kültürel tabuların başka canlar almamasına adayarak, bu konuda eğitici projeler yapmaya adayarak, özellikle eşcinselliğin yasa gereğince yasak olduğu ülkelerde çalışmalar yapıyor.

Bu konuda, sevgilisiyle olan ilişkisi ve yaşananları kaleme aldığı bir yazı da yayınlayan Ogston’un bu yazısı ressam Michael Volpicelli’nin ilgisini çekmiş. Ogston ile buluşarak hikayenin bilinmeyen taraflarını da öğrenen ressam, etkilenmesi üzerine Nazim Mahmood’un anısına, sevgilisi Matthew Ogston’un mektubunu bir portreye dönüştürerek, Ogston’un misyonuna yardımcı olmak istemiş. Ortaya Matthew Ogston ve Nazim Mahmood’un aşklarını ölümsüzleştiren bir portre eser koyan Michael Volpicelli, aynı zamanda eserini LGBT hareketine adamış.