MUSTAFA KOÇ HAYATINI KAYBETTİ, MUSTAFA KOÇ KİMDİR?

Mustafa Koç bugün öğlen saatlerinde hayatını kaybetti. Spor yaparken fenalaşan ünlü işadamı yapılan 40 dakikalık hayata döndürme çalışmalarına cevap veremedi.  

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç kalp krizi geçirdi. İstanbul’da geçirdiği kap krizinden sonra Beykoz Devlet Hastanesin’de yaşama döndürülmeye çalışılıyor. Yaklaşık 40 dakikadır yapılan kalp masajına cevap vermediği öğrenildi.

BEYKOZ DEVLET HASTANESİ: SPOR SONRASI KALP KRİZİ GEÇİRDİ
Sosyal medyada yoğun biçimde müdahaleye cevap vermediği ve hayatını kaybettiği söylenen Mustafa Koç için Beykoz Devlet Hastanesi Yönetimi’nden yapılan açıklamada hastanın hayatta olduğu ve hayati tehlikesinin devam ettiği söylendi. Hastaneden yapılan ikinci açıklamada ise Mustafa Koç’un spor sonrası kalp krizi geçirdiği belirtildi.

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi’nin yaptığı yazılı açıklamada Koç’un spor yaparken rahatsızlandığı belirtildi.
Açıklamaya göre Koç’a ilk müdahaleyi koruması ve spor hocası yaptı. Açıklamada hastanede Koç’a yapılan müdahaleye ilişkin şu bilgilere yer verildi:
“Sayın Mustafa Koç Sabah sporu esnasında fenalaşıp düşmesi üzerine spor hocası ve yakın koruması tarafından ilk yardım desteği almaya başlamış. Acil 112 ekibi çağrılmış. 15 dakika sonra Beykoz Devlet Hastanesi Aciline saat 08.10’da ulaştırılmıştır. Hasta ilk geldiğinde siyanoze, asistoli halinde idi, acilen entübe edilerek resistasyon başlandı. 1 saat sonra Amerikan Hastanesi’nden gelen kendi doktor ekibiyle birlikte, kalp akciğer pompasına bağlanarak saat 10.10 da hastanemizin acilinden ambulansla alınarak helikopterle Amerikan Hastanesi’ne sevki sağlandı.”

DAHA ÖNCE AMELİYAT GEÇİRMİŞTİ

Mustafa Koç 2002 yılında ABD’de by-pass ameliyatı geçirmiş ve kalbe giden 3 damarı değişmişti.

AİLE HASTANEYE KOŞTU

Mustafa Koç’un rahatsızlığı sonrası baba Rahmi Koç, kardeşi Ali Koç ile aile üyeleri ve dostları hastaneye koştu.

CİNSİYET EŞİTLİĞİNİ DESTEKLEMİŞTİ

Koç Holding resmi sosyal medya hesapları üzerinden Cinsiyet Eşitliği kampanyası HEforSHE’ye destek vermişti

 

MUSTAFA KOÇ KİMDİR?

1960 yılında Ankara’da doğan Mustafa Koç, Koç Ailesi’nin 3. Kuşak üyesi ve Rahmi M. Koç‘un en büyük oğludur. Kardeşleri Ömer Mehmet Koç (1962) ve Ali Yıldırım Koç (1967)’tur.1980 yılında İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz’u bitirdikten sonra ABD’de George Washington Üniversitesi İşletme bölümünden 1984 yılında mezun olmuştur.Çalışma yaşamına 1984’te Tofaş’ta Müşavir olarak başlayan Koç, Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürütmüştür. 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır.Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyesi olan Koç, Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosu’dur.

Genç Başkanlar Organizasyonu üyesi olup, JP Morgan Uluslararası Konseyi’nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurullarına ve Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi’nde yer almaktadır. Bilderberg Toplantılarının Yürütme Kurulu üyesi’dir. 2005 yılında İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanı ile ödüllendirilmiştir.Mustafa V. Koç, ekonomik ve sosyal kalkınmaya büyük önem veren ve bu alanda World Monuments Fund ve Carnegie Vakfı ile BNP Paribas gibi saygın kuruluşlarca ödüllendirilen Koç Ailesi’nin sosyal ve kültürel yaşama katkılarını hayata geçiren Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.Caroline Giraud ile evli olup iki kız çocuğu (Esra ve Aylin) babasıdır. Almanca ve İngilizce bilmektedir.