MÜZİKLİ YAZI: İŞTE MERT BELL’İN 2018 YAZINA ÖZEL SEÇKİSİ

GZone Dergi müzik yazarı Mert Bell, Temmuz-Ağustos 2018 sayımız için yaza özel bir seçki hazırladı.

Bu özel seçkiyi dinlerken ekteki yazısına da göz atmayı unutmayın:

Ayrı ayrı yazdığım Yıldız Tilbe Tribute, Simge ve Mabel Matiz albümleri dışında Türkçe pop müzik sularında çok heyecan verici bir gelişme olduğu söylenemez. Yeni şarkılar ortaya çıkana kadar bu yaz seslerini en çok duyacağımız isimler Aleyna Tilki, Merve Özbey, Simge, Edis ve Mabel Matiz olacak gibi görünüyor.

Yıl sonunda albümünün çıkmasını heyecanla beklediğim efkar kadını Melike Şahin’in neşeli ve keyiflisi “Sevmek Suçsa Suçluyum”, Ziynet Sali’nin uzun zamandır en iyi işi olan (ama tutmayan) “Deli Divanenim”, Tuğba Yurt’un şaşırtıcı bir şekilde bir kez daha hedefi tutturduğu “Yine Sev Yine”, Tuğba Özerk’in Murat Güneş imzalı parti şarkısı “Patron”ve Yılmaz Taner’in Erdem Kınay destekli teklisi “Kapılar”a  kulak vermenizi öneriyorum.

Düşük tempolu bir şeyler dinlemek isteyenler içinse çok uzun zamandan sonra güzel sesini bizlere tekrar bağışlayan Nilgül’ün “Radyoda Bi’ Şarkı”sı, Elçin Orçun ve Birkan Nasuhoğlu’nun akustik tatlılığı “Bi’ Fazla” ve Görkem Sengel’in 70’ler popunu günümüze getiren “Gizli Yara”sı var.

Önümüzdeki günlerde ise Nil Karaibrahimgil, Sertab Erener, Demet Akalın ve Hande Yener’in yeni şarkılarını duyacağız. Bilhassa “Kırık Kalpler Albümü”nden sonra biraz rahatlamak istediğini düşündüğüm Erener’in işini merakla bekliyorum.

Akalın’dan Ozan Çolakoğlu desteği nedeniyle ümidi kesmezken ben de herkes gibi Yener’in artık dinleyicisini şaşırtmasını bekliyorum.

Nazan Öncel’e tribute albüm yapıldığı ve Ağustos ayında çıkacağı da bir diğer haber. Bu meseleye nasıl bakacağımı bilemiyorum açıkçası artık. Gerçekten özenli projeler için mi çalışılıyor yoksa bestecinin etinden, sütünden, budundan sonuna dek faydalanılan son işler mi oluyor bunlar bilemiyorum. Çünkü aynı Tilbe gibi Öncel’in de son 10 yılda hiç heyecan yaratmadığı ortada ve bu albümlerin kendilerinin de rızasıyla, var olandan parsayı toplamak için yapılan ticari stratejiler olduğu hissine kapılıyorum ve bu beni üzüyor. “Sokak Kızı” ve “Demir Leblebi”deki şarkıların altına girmeye cesareti olan herkesi de şimdiden tebrik ediyorum.

Yabancı pop cephesinde ise yıldızım Ariana Grande. Grande, Ağustos’ta çıkacak albümü “Sweetener” öncesi yayınladığı iki nefis şarkı “light is coming” ve “no tears left to cry” ile şahane Troye Sivan ve Nicki Minaj ortaklıkları “Dance To This” ve “Bed” ile listemin en başında yer alıyor. Minaj ve Sivan’ın yine Ağustos’ta yayınlanacak albümleri de bir o kadar heyecan verici. Minaj’ın bombastik “Chun-Li”sine ve Sivan’ın ‘bottom anthem’i “Bloom”u dinlemeniz yeterli.

Christina Aguilera’nin çok beklenen albümü “Liberation”daki hiçbir şarkı çıkış şarkısı “Accelerate” kadar davetkar değilken (tamam, “Like I Do”, “Pipe” ve “Deserve” de gayet iyi) Lily Allen’ın annelik sonrası albümü “No Shame”e baştan sona şans verilmesi gerek. Allen’ın bayıldığımız asidik dili bu yeni olgunluk evresinde hedefi tam gözünden vuruyor (“Come On Then”, “Higher” ve “Cake”). Bir diğer İngiliz gülü Jorja Smith’in ilk albümü “Lost & Found” da düşük temposuna rağmen Amy Winehouse’dan Lauryn Hill’e kadar pek çok muhteşem sesi hatırlatması nedeniyle cazip. Smith’in 21 yaşında olup muazzam sözler yazdığını da belirtmem gerek (“Teenage Fantasy”, “Blue Lights”, “February 3rd”).

Dans etmek isteyenlere canım Róisín Murphy’in prodüktör Maurice Fulton ile çıkardığı tüm şarkıları ama en çok “Plaything”i, Disclosure’un “Ultimatum”unu, J.Lo ve Cardi B’nin “Dinero”su ile Cardi B’nin onun önüne geçen “I Like It”ini, Charli XCX’in voguing için yaratılmış “Focus”unu, Tove Lo’nun tüm kızlar şürekâsını dahil ettiği “bitches”ı ve Sofi Tukker albümü “Treehouse”un tamamını öneririm.

Beyoncé ve Jay-Z’nin The Carters ismi altında mutluluk resmi çizdiği “EVERYTHING IS LOVE” ise ikiliden beklenen başyapıt değil belki ama açılıştaki funky “SUMMER”dan kapanıştaki “LOVEHAPPY”E kadar keyifli bir dinleme vaat ediyor. Favorilerim; “APESHIT”, “BOSS” ve “HEARD ABOUT US”.

GZone Dergi Temmuz-Ağustos 2018 sayısının tüm içeriklerine aşağıdaki fotoğrafı tıklayarak ulaşabilirsiniz.