NAVRATİLOVA’DAN HOMOFOBİK TENİSÇİNİN ADINI KORTTAN SİLME ÇAĞRISI

Tenis efsanesi Martina Navratilova, Margaret Court’un ırkçı ve cinsiyetçi olduğunu vurgulayarak Melbourne’deki kortun adının değişmesi gerektiğini söyledi.

Tenis efsanesi Martina Navratilova, Avustralya Açık’a da ev sahipliği yapan Melbourne’deki Margaret Court Arena’nın adının değişmesi için çağrı yaptı. 11’i açık dönemde olmak üzere 24 grand slam şampiyonluğu bulunan Margaret Court, aşırı muhafazakar kimliğiyle ve eşcinsel düşmanlığıyla tanınıyor. Court, bu ay tenis dünyasının “lezbiyenlerle dolu olduğunu” söylemiş ve trans çocuklar için “Şeytanın işi” demişti.

18 grand slam şampiyonluğuyla tenis tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Lezbiyen Martina Navratilova ise Court’a yanıtında “Bu davranışı, bu düşünce biçimini olumlamamalıyız. Margaret Court gibilere ayrılan platform küçülmeli, büyümemeli” dedi.
Navratilova’ya Billie Jean King ve Richel Hogencamp gibi isimler de destek verdi. Kortun adının değiştirilmesi için başlatılan kampanyaya şu ana kadar 3 bin 700 kişi imza verdi.

Avustralyalı Raket Samantha Stosur gibi isimlerin önümüzdeki yıl Avustralya Açık’ı boykot edebileceği belirtiliyor.

‘CİNSİYETÇİ VE IRKÇI’

Bu sözler, Court’un LGBTİ’lere yönelik nefretini açığa vurduğu ilk örnek değil. Court, 1990 yılında Navratilova’nın lezbiyen olmasına vurgu yaparak onun “Kötü bir rol model olduğunu” öne sürmüştü. Court ayrıca, Güney Afrika’daki ırkçı Apartheid rejimi için de övgü dolu sözler sarf etmişti.

Aşırı dindar olmasıyla tanınan Court, Mayıs ayında bir radyoda yaptığı yorumda eşcinselliği “şehvetin sonucu” olarak tanımlamış ve LGBTİ’lerin yalnızca küçük bir kesiminin eşcinsel evliliğini desteklediğini iddia etmişti.

Margaret Court

Kaynak: Evrensel Gazetesi