NEFRET SUÇUNA MARUZ KALAN TRANS KADIN ASYA SALDIRI SONRASI YAŞADIKLARINI İLK KEZ ANLATTI

9 Mart 2021 tarihinde Taksim'de nefret saldırısına uğrayan trans kadın Asya, yaşadıklarını GZone'un canlı yayınında anlattı.

9 Mart 2021 tarihinde Taksim’de nefret saldırısına uğrayan trans kadın Asya, yaşadıklarını GZone’un canlı yayınında anlattı.

GZone’un , tüm geliri 9 Mart 2021 tarihinde Taksim’de nefret saldırısına uğrayan trans kadın Asya’ya bağışlanmak üzere düzenleyeceği “Türkiye Sineması’nda Kuir Temsiller” seminerinin tanıtımı için yapılacan canlı yayına Asya da katıldı ve yaşadıklarını anlattı.

Suriye vatandaşı olduğunu ve ailesiyle sorunları olduğunu söyleyen Asya, 14 yaşından beri yalnız başına Türkiye’de ayakta durmaya çalıştığını anlattı. 16 gün yoğun bakımda kaldığı bu saldırı yüzünden bir gözünü kalıcı olarak kaybedeceğini belirten Asya, benim arkadaşlarım beni destekledi ve onlar bana baktılar ancak devletin kendisiyle ilgilenmediğini söyledi. Özel hastanede tedavisine devam edecek olan Asya, masrafları için yardım toplamaya çalışıyor.

Bu yayının tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.

TETİKLEYİCİ İÇERİK UYARISI: Her ne kadar yaşadığı saldırı anını paylaşmamış olsa da, Asya’nın yayınımızda anlattıkları bazı izleyicilerimiz için tetikleyici veya travmatik olabilir.

NE OLMUŞTU?

9 Mart 2021 tarihinde Beyoğlu’ndaki evinden çıkarken Emre Bozkurt isimli saldırgan  tarafından yüzüne kezzap atılan Suriyeli mülteci ve trans kadın Asya, Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’ne kaldırılmış ve daha sonra, Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmişti. Saldırgan Emre Bozkurt tutuklanmış, Asya da 16 gün yoğun bakımda kalarak taburcu olmuştu. Yüzü, boynu ve sırtında 1.derece yanıklar oluşan Asya, doktoru tarafından bir gözünde kalıcı körlük oluşacağı bilgisini aldı.