NEW YORK METROSUNDA EŞCİNSEL TEMALI MOZAİK

New York 01 Ocak tarihinde yeni metro hattına kavuşacak olma sevincini yaşarken, yeni hattın en gözde durağı olan 72. Cadde durağında özel bir sergi yolcuları karşılamaya hazırlanıyor.

Yeni hattın 72. Cadde’de bulunan durağının mozaik sanatçısı Vik Muniz’in yaşayan sergisine ev sahipliği yapacağını duyuran New York Belediyesi, istasyonda bulunan sanat eserlerini tanıttı. Sanatçı Vik Muniz’in ”Perfect Strangers” (Muhteşem yabancılar) adını verdiği sergisinde farklı kesimlerden, metro kullanan gerçek ve farklı insanları gözler önüne serilecek. Her gün milyonlarca insan tarafından kullanılan New York metrosunun yeni durağında yer alan sergide bir adet de eşcinsel temalı mozaik bulunuyor.

New York’ta yaşayan eşcinsel çift Thor Stockman ve Patrick Kellogg’un portresi olan bu eser için üç yıl önce izin alındığı açıklandı. Çift, üç yıl önce Brooklyn’de bir arkadaşlarının atölyesindeyken kendilerine teklif geldiğini ve o anda arkadaşlarının fotoğraflarını çektiğini söyledi.

New York’un ilk apolitik LGBT sanat eseri…

New York’un LGBT için çok önemli bir merkez olduğunu söyleyen, eşcinsel tarihi uzmanı Jonathan David Katz, bu eserin şehirde bulunan ilk apolitik LGBT temalı sanat eseri olduğunu açıklarken, bu durumun LGBT bireylerin şehirde normalleşmiş olduğuna bir gösterge ve sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.