NEW YORK’UN BEKLENEN AIDS ANITI, DÜNYA AIDS GÜNÜNDE AÇILDI

AIDS/HIV ile mücadelede dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan New York’ta, AIDS sebebiyle hayatlarını kaybedenleri onurlandırmak adına, tartışmalara yol açan AIDS anıtı, Dünya AIDS gününde açıldı. 

Özellikle LGBT dünyasının AIDS/HIV ile mücadelesinin başlangıcında büyük rol oynayan New York’ta 2011 yılında projelendirilerek hazırlanmaya başlanan anıt, geçtiğimiz gün resmi bir törenle açıldı. Manhattan’da St Vincent’s Triangle’da açılan yeni bir parkta bulunan anıt sebebiyle parka da New York AIDS anma parkı ismi verilirken, resmi törende yapılan basın toplantısında anıtın New York için anlamı anlatıldı.

New York’ta günümüze dek 100.000’in üzerinde, cinsel yönelimleri farketmeksizin insanın AIDS sebebiye hayatını kaybettiğinin açıklandığı basın toplantısında, günümüzde tıp dünyasının HIV virüsüne karşı kat ettiği yolda bu insanların büyük rol aldığını ve bu anıtın hayatlarını kaybeden bireyler kadar AIDS/HIV ile mücadelede çalışan bilim insanları ve aktivistleri onurlandırmak adına hazırlandığı açıklandı.

New York’un AIDS ile mücadelesinde, şehrin 150 yıldır hizmet veren St. Vincent’s Hastanesi’nin büyük rol oynadığını açıklayan belediye yetkilileri, yeni oluşturulan parkın ve anıtın lokasyonunun bu sebeple seçildiğini de açıklamalarına eklemekten kaçınmadılar.