NİHAL YALÇIN GERİ DÖNDÜ

Televizyonlarda en son “Disko Kralı”nda Nahide ve“Yalan Dünya” dizisinde Açılay karakterleriyle izlediğimiz Nihal Yalçın, 2 senelik aradan sonra Onur Ünlü’nün yeni dizisi “Beş Kardeş”le ekranlara geri döndü.

Yayılandığı 16 Şubat Pazartesi gecesi Twitter’da TT olan “Beş Kardeş” dizisi’nde Canan karakterini canlandıran Nihal Yalçın, 2012’deki LGBT Onur Yürüyüşü’ne destek veren isimlerdendi. Hatta bu Onur Yürüyüşü sırasında attığı ironik tweet yüzünden yanlış anlaşılmış ve tepki çekmişti.

İşte o tweet

GZONE Yazı İşleri Müdürü Murat Renay o dönemde bloğu için alttaki yazıyı kaleme almıştı:

NİHAL YALÇIN VE ESPRİDEN HİÇ ANLAMAYANLAR

Herkesin sağ duyusunun sınandığı bazı anlar oluyor.İşte bu da aynen böyle bir durum.

Kendinizi geçen Pazar gününe geri ışınlayın. Evde bilgisayar başında olduğunuzu hayal edin. Onur Yürüyüşü’ne katılmadınız, belki eşcinsel bile değilsiniz, o gün Taksim’de ne olduğuyla ilgili en ufak bir fikriniz bile yok. Twitter’da Nihal Yalçın’ın yazdığı bir Retweet edilmiş bir tweeti gördünüz: “Taksim onur yürüyüşü! Anam ne çok ibne varmış!!”

Ne düşünürsünüz?
Eğer homofobikseniz “Helal olsun kıza, bu ibneler de çok oldu” dersiniz. Eğer açık görüşlü bir insansanız da “Vay şu Nihal Yalçın’a bak sen. Açılay homofobi açılımı yapmış.Yazıklar olsun ona” dersiniz muhtemelen.

Ancak bu tweet asıl olayın sadece çok küçük bir kısmı. Anlamadan dinlemeden bu yazılana tepki vermek de abes.

Öncelikle Nihal Yalçın gibi çağdaş bir oyuncu olduğu her halinden belli olan bir kadın bunu yazdığı zaman “Ne oluyor yahu?” deyip diğer tweetlerine bakarsınız. Hadi oradan da bilgi edinemediniz diyelim, “Ya biraz nahoş olmuş ama bu kadın bunun esprisini yapmış mutlaka” demelisiniz.

Gazetelerde geylerin Nihal Yalçın’a çok öfkeli olduğu ve eşcinsel derneklerinin ona dava açacağı gibi söylentiler dolaşıyor. LGBT Onur Haftası bu söylentileri yalanladı ama zaten  bu işin doğrusunu en iyi eşcinseller biliyor (olmalı).

Nihal Yalçın, geçtiğimiz günlerde Pazar günkü Onur Yürüyüşü’ne bütün herkesi davet eden bir videoda rol aldı. Bu da yetmedi Pazar günkü yürüyüşte bütün eşcinsellerle birlikte yürüdü. Bahsi geçen yazıyı da tam o anda Onur Yürüyüşü’nden tweetledi. Muhtemelen tweeti atarkenki düşüncesi, İstiklal Caddesi’nde ellerinde bayraklarla,dövizlerle bando eşliğinde yürüyen binlerce gururlu LGBT ve LGBT dostlarına bazı yurdum insanının bakışlarını bu yazıyla betimlemek olsa gerek. Daha başka ne olabilir ki?

Zaten hiç bir şekilde böyle bir videoda vb yer almamış olsa, kendi doğaçlama tiyatrosunda cinsel ayrımcılıkla ilgili esprilere de uyarı vermiyor da olsa -ki veriyor- bile yükselişte olan bir sanatçı olarak binbir türlü yaftalanmayı göze alarak orada yürüyor olması bile onu baş tacı etmemiz için yeterliyken (gerçekten eşcinsel olduğunu bildiğimiz kaç tane sanatçı/şarkıcı/gazeteci ve bilimum ünlü o yürüyüşe katıldı sorarım sizlere) biz bir de ona homofobik yakıştırması yaparak saldırmayı görev bildik.

Cidden espriden anlamıyoruz, hem de hiç!

Kaldı ki bütün yürüyüş boyunca ellerinde “Velev ki ibneyiz” pankartlarıyla dolaşan da biziz, aramızda espri mahiyetinde birbirimize “ibne” diyen de…

Ben kendi adıma önce sana teşekkür eder sonra da senden özür dilerim Nihal Yalçın… Bir daha bizleri desteklemek ister misin ben pek emin değilim…