NOSTALJİK GALERİ: ZEKİ MÜREN-AJDA PEKKAN ÖPÜŞMELERİ

GZone Dergi yazarlarından Hakan Eren, arşivinden Zeki Müren ve Ajda Pekkan’ın yakınlaştığı anların fotoğraflarını sizler için GZone Dergi Eylül 2015 sayısında gün ışığına çıkardı. İşte bu keyifli görseller eşliğinde o dönemin ve Ajda Pekkan-Zeki Müren dostluğunun Eylül 2015 sayımızda yayınlanan hikayesi:

Hazırlayan:Hakan Eren

Zeki Müren ve Ajda Pekkan 60’lar ve 70’li yıllarda en büyük magazin malzemesi idi basın dünyasının. İkisinin beraber poz verdiği fotoğrafların magazinde büyük yer alması 80’li yıllarda beraberce TV reklamına çıkmasına kadar uzanmıştı. Deterjan reklamında beraber oynadılar ama beraberlikleri 60’lı yılların ortalarında Ajda Pekkan’ın ilk sinema ve sahneye başlama zamanlarından Zeki Müren’in aramızdan ayrılışına kadar sürdü.

1963 yılında SES Dergisi tarafından ‘Sinema Artisti’ yarışmasında  birinci olduktan sonra Şıpsevdi filmi ile sinemaya başlamış ve 1969 yılına kadar bir çok filmde rol aldı Ajda Pekkan. Asıl gönlünde yatan şarkıcılıkta adını iyice duyurmaya başladıktan sonra bir daha çok sevemediği sinemaya dönüş yapmadı sadece misafir sanatçılıkla yetindi bazı sinema filmlerinde.

 

İşte 1963-1969 yılları arasında çevirdiği bu sinema filmleri zamanında sanat yaşantısının dönüm noktası olan filmdir ‘Düğün Gecesi’. Zeki Müren ve Türkan Şoray’la rol aldığı bu film hafızalarda Türkan Şoray ile Ajda Pekkan’ın saç saça baş başa yaptıkları kavga ile kalırken Ajda Pekkan’ın Zeki Müren ile düet yaptığı ‘İki Yabancı’ şarkısı filmin bir başka güzelliğidir. 1966 yapımı bu film ile Ajda Pekkan Zeki Müren ile yakınlaşmış ve bu filmden sonra Zeki Müren el uzattığı Ajda Pekkan’a sahnede başarı yollarını açmıştır.

 

1966 yılında Ajda Pekkan Maksim’de Zeki Müren’in alt kadrosunda başlayarak o zamanlar için şarkıcılıkta büyük bir sınıf atlaması yaşamıştı. Bu sahne birlikteliği her zaman aşk dedikodularını beraberinde getirmiş onlarda bu dedikoduları her zaman magazinde reklama iyi çevirmişlerdi. Öpüşürken çekilen fotoları her zaman olay olmuştur ve basında sıkça yer almıştır.

Yıllarca beraber gazinolarda çalıştılar. Zeki Müren’in solist altı tercihi ağırlıkla Ajda Pekkan’dan yana olmuştur. Beraber basına verdikleri her poz gazete sayfalarını süslediği gibi dergi kapaklarını süslemiştir. Reklam olsun diye fırsat buldukça dudak dudağa poz vermişler.

 

Bu fotoğraflara bakarken bu satırlar döküldü önüme ama beni asıl bu satırları yazmaya iten geçtiğimiz yıllarda Ajda Pekkan köşe yazısında Zeki Müren’i anlatırken söylediği gençlere ders niteliğinde olan sözleri idi;
Kendisiyle çok iyi anılarım var, çok korkuyordum ondan.Daha doğrusu o kadar şöhretliydi ki çekiniyordum… Bu da korkuyla karışık bir duygu yaratıyordu bende.

Şimdi çok daha iyi anlıyorum, şöhretli insana karşı bir çekingenlik olduğunu. Ama o zamanlar Allah’ım neden korkuyorum, neden çekiniyorum derdim kendi kendime, sonra da onu bir tabu, bir ilah gibi görmeye devam ederdim.

Ben hayatımda müziği bu kadar iyi terennüm eden, bu kadar güzel vurgulayan, Türkçe’yi bu kadar güzel kullanan başka birini daha görmedim.

Benim için çok özel biriydi rahmetli Zeki Müren.

Çünkü bütün sahne arkası kurallarını ve disiplini ondan öğrendim.

Sahneye çıkmadan önce hiç içki içmezdi mesela.

Bu onun kuralıydı, asla içmezdi… Ama sahneden sonra dibine vururdu. Çünkü o kadar mercek altındaydı, o kadar iddialıydı ki, sahnede asla hata yapmayı göze almazdı. En ufacık bir probleme, sesinde en ufak bir aksamaya izin vermezdi… O çıktığı zaman da salonda çıt çıkmazdı, en ufak bir çatal bıçak sesi duyulmazdı.Seyirci öyle dinlerdi onu…

O da seyircisine asla saygısızlık yapmazdı.

Bunları neden yazdım biliyor musunuz?

Zeki Müren’in sahne disiplininden genç kuşakların da haberdar olması için…

BU MAKALE GZONE DERGİ EYLÜL 2015 SAYISINDA YAYINLANMIŞTIR.

DERGİYİ AŞAĞIDAN HEMEN OKUYABİLİR, İNDİREBİLİR VEYA MOBİL UYGULAMALARIMIZDAN OKUYABİLİRSİNİZ

gzone indir ikon

google

apstore