ODTÜ’DE REKTÖR KONUŞMAYA BAŞLADIĞI ANDA LGBTİ BAYRAKLARI AÇILDI

ODTÜ’de Rektör konuşmaya başladığı sırada öğrenciler LGBTİ  bayrağı açtı

ODTÜ Devrim Stadyumu’nda dün gerçekleşen mezuniyet törenine LGBTİ dayanışması damga vurdu. Törenin gerçekleştiği stadyumda öğrenciler ellerinde gökkuşağı bayrakları ile yürüdü.

Mezuniyete katılan öğrenciler mizahi sloganların yer aldığı dövizleri ve gökkuşağı bayraklarını, rektörlük seçimlerinde ilk sırada yer almamasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Rektör Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’ün protesto edildiği sırada dalgalandırıldı.

“ODTÜ rektörlüğünün LGBTİ öğrencilere karşı tavrının değişeceğine inanıyoruz”

KaosGL.Org’a konuşan ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, mezuniyetteki gökkuşaklı protestonun gerekçesini şöyle anlattı: “ODTÜ yönetimi sürekli ‘kampüste eşcinsel mi var ki de topluluk olmak istiyorsunuz’, cinsiyetsiz tuvalet talebimize karşılık da “önceliğimiz siz değilsiniz, Akit’e haber mi olalım sizin yüzünüzden’ gibi açıklamalarda bulunuyordu. Biz de mezuniyet töreninde sesimizi duyurmak için örgütlendik ve arkadaşlarımızdan rektör konuşmaya başladığı sırada LGBTİ ve trans bayraklarını kaldırıp sallamalarını istedik, inanılmaz güzel bir görüntü oldu. Hemen hemen herkeste bayrak vardı. Herhalde rektörlük LGBTİ haklarını destekleyen öğrencilerin sayısının çokluğuna şaşırmıştır. ODTÜ rektörlüğünün LGBTİ öğrencilere karşı tavrının değişeceğine inanıyoruz.”

Kaynak: Kaos GL