ÖĞRENCİLERE “KISA ETEK VE DAR PANTOLON GİYMEYİN” UYARISI

İngiltere’de kısa etek ve dar pantolon giyen kız öğrencilerin okula alınmaması ve velilere mail yoluyla gönderilen ‘ölçülü’ giyim talebi tepkiye neden oldu.

İngiltere’nin Bletchley kasabasındaki Lord Grey ortaokulu yönetimi 30 kız öğrencinin dar pantolon veya kısa etek giymeleri gerekçesiyle derslere girmesine izin vermedi.

Okul yönetimi ayrıca velilere gönderdiği bir maille yaşları 11 ilâ 18 arasında değişen öğrencilerin eteklerinin ‘dizlerinin altında’, pantolonlarının ise ‘ölçülü’ olmasını talep etti.

Okul müdürü Dr. Tracey Jones tarafından gönderilen mailde, “Bazı öğrencilerin dar giysiler giymesi, sadece pek de zayıf olmayan öğrencilerin kilolarına daha da dikkat çekilmesine ve arkadaşları tarafından aşağılanmasına neden oluyor” ifadeleri yer aldı.

Talep edilen giysilerle kız öğrencilerin iş hayatına hazırlanacağını ve davranışlarının normalleştirileceğini öne süren Jones, ayrıca mailinde şunları yazdı: “Yazdıklarım eski kafalılık olarak görülebilir, ancak çocukların çocuk, kızların da ölçülü olup öz saygılarının korunmasını istiyoruz.”

TALEBE TEPKİ YAĞDI

İsmi belirtilmeyen bir veli duruma şöyle tepki gösterdi: “Hiçbir okul müdürü genç kızların giyimleri hakkında yorum yapamaz.”

Bir başka veli de “Sırada ne var? ‘Çocuğunuza homofobik saldırılardan korunması için daha az eşcinsel olmasını söyleyin’ mi diyeceksiniz?” dedi.

Carmen Reumers isimli bir kişi de Twitter’dan şu mesajı yayınladı: “Lord Grey ortaokulu erkekler tarafından küçümsenmenin kaçınılmaz ve bundan tek korunma yolunun kadınların davranışlarının denetlenmesi olduğunu öne sürüyor.”

Kaynak: Sputnik Türkiye