ÖLMEDEN ÖNCE İZLEMENİZ GEREKEN 10 LGBT TEMALI FİLM

GZONE DERGİ Kasım sayısında sizler için mutlaka izlemeniz gereken 10 LGBT temalı filmi derledik.

Bu seçkide, Brokeback Mountain, Mavi En Sıcak Renktir (Blue is the warmest color), Milk, Erkekler Ağlamaz (Boys Don’t Cry) gibi ülkemizde gösterime girmiş ve geniş kitlelere ulaşmış olan bilindik filmlerden örnekler vermek yerine dünya sinemasından dikkate değer yapıtlarla sizleri tanıştırmak istedik.

 

-THE BUBBLE (BALONCUK) – IMDB Puanı: 7,4

Yapım Yılı:2006

Yönetmen:Eytan Fox

Oyuncular: Ohad Knoller, Yousef Joe Sweid,Daniela Wircer, Alon Freidman

Konusu: Uzun yıllardır süren İsrail ve Filistin gerginliği, iki tarafın birbirine tutulduğu aşk hikayelerine fazlaca ilgi gösteriyor. The Bubble ise bunun eşcinsel temalı versiyonu. Ekonomik oyunculuklarıyla göz dolduran karakterler, eğlenceli senaryo ve çarpıcı bir final. İzlemediyseniz, kaçırmayın.

 

-CONTRACORRIENTE (AKINTIYA KARŞI) – IMDB Puanı: 7,8

Yapım Yılı:2009

Yönetmen:  Javier Fuentes-León

Oyuncular: Cristian Mercado, Tatiana Astengo, Manolo Cardona

Konusu: Alışılmadık tarzda bir hayalet hikayesi olan Contracorriente, Perulu bir balıkçının yaşadığı köye gelen ressamla olan aşkını işliyor. Sade ama yüreklere işleyen bir film.

 

-XXY – IMDB Puanı: 7,2

Yapım Yılı:2007

Yönetmen:  Lucia Puenzo

Oyuncular: Ricardo Darín, Valeria Bertuccelli, Germán Palacios

Konusu: Uruguay’da yaşayan 15 yaşındaki bir hermafrodit Alex’in dramatik hikayesi. Ailesiyle yaşayan Alex, hayatının merkezinde bulunan bu durumuyla ailesiyle birlikte yüzleşecek ve hangi cinsiyeti seçeceğine karar verecektir.

 

-EYES WIDE OPEN (GÖZLERİ TAMAMEN AÇIK) – IMDB Puanı: 7,3

Yapım Yılı:2009

Yönetmen:  Haim Tabakman

Oyuncular: Zohar Shtrauss, Ran Danker, Tinkerbell |

Konusu: En olmadık yerde, Kudüs’teki aşırı tutucu Yahudi cemaatinin tam ortasında filizlenen tehlikeli bir aşk ilişkisini gözler önüne seren bol ödüllü bir film. Ortodoks cemaatine mensup kasap Aaron evlidir ve kendini dört çocuğuna adamıştır. Din okulu öğrencisi genç ve yakışıklı Ezri’yi yanına çırak alır. Çok geçmeden iman ile arzuların karşı karşıya geldiği bir girdaba sürüklenirler.

 

-HAWAII – IMDB Puanı: 7,5

Yapım Yılı:2013

Yönetmen:  Marco Berger

Oyuncular: Manuel Vignau, Mateo Chiarino, Luz Palazón |

Konusu: İş arayan Martin çocukluk arkadaşı olan Eugenio’nun evinde çalışmaya başlar. İkilinin arasındaki cinsel çekim, güç ve tutku oyununa dönüşecek ve ilişkileri gelişecektir. Heyecan verici, iç gıcıklayıcı ve stilize bir eşcinsel aşk filmi.

 

-OUT IN THE DARK – IMDB Puanı: 7,6

Yapım Yılı:2012

Yönetmen:  Michael Mayer

Oyuncular: Nicholas Jacob, Michael Aloni, Jamil Khoury |

Konusu: İsrailli bir avukat Roy ve Filistinli bir öğrenci Nimer arasında filizlenen aşk, iki ülke arasındaki sorunlar yüzünden içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Gerilimli romantizmi dışında, ülkedeki politik dengeleri ve insan ilişkilerini anlatan şık bir film.

 

-SOMMERSTRUM (YAZ FIRTINASI) – IMDB Puanı: 7,6

Yapım Yılı:2004

Yönetmen:  Marco Kreuzpaintner

Oyuncular: Robert Stadlober, Kostja Ullmann, Miriam Morgenstern

Konusu: Ergenlik çağındaki cinselliğe olan merakı işleyen filmde, iki yakın arkadaş olan sporcu Tobi ve Achim, kız arkadaşları olmasına rağmen birbirlerine yakınlaşmalarını engelleyemezler ve bir yaz fırtınasının koptuğu gecede olanlar olur. Büyüme sancılarının yansıtıldığı film şahane görüntü yönetimiyle dikkat çekiyor.

 

-FREIER FALL (SERBEST DÜŞÜŞ) – IMDB Puanı: 7,5

Yapım Yılı:2013

Yönetmen:  Stephan Lacant

Oyuncular: Hanno Koffler, Max Riemelt, Attila Borlan

Konusu: Yükselişte olan kariyeri ve bebek bekleyen karısı ile polis Marc’ın şahane görünen hayatı, iş arkadaşı Kay ile tanışmasıyla yerle bir olmaya başlar. Başka bir erkeğe aşık olmanın ne anlama geldiğini adım adım keşfeden kahramanların arasındaki cinsel gerilim ve maskülen şehvet bir hayli iç gıcıklayıcı. Son dönemlerin en iyi eşcinsel temalı filmlerinden.

 

HOJE EU QUERO VOLTAR SOZINHO (BUGÜN EVE YALNIZ DÖNMEK İSTİYORUM ) -IMDB Puanı: 8,2

Yapım Yılı:2014

Yönetmen:  Daniel Ribeiro

Oyuncular: Ghilherme Lobo, Tess Amorim, Fabio Audi

Konusu: Bu yılki Berlin Film Festivali’nin izleyici favorileri arasında yer alan Bugün Eve Yalnız Dönmek İstiyorum, ilk aşkın sarhoş edici etkisi üzerine. Görme engelli Leonardo, sınıflarına yeni gelen Gabriel ile çabucak kaynaşır. Çok geçmedense ona âşık olduğunun farkına varır. Ancak en yakın arkadaşı Giovana da Gabriel’e tutulmuştur. Yönetmen Daniel Ribeiro’nun ilk uzun metrajı, hikâyesi ne kadar sıradan görünürse görünsün, etkileyici bir gençlik filmi. Benzer öyküler anlatan çoğu eşcinsel temalı filme oranla umut dolu olması ise izleyicilerin bu filme âşık olmasındaki en önemli etken.

 

LILTING (SEVGİLİNİN ARDINDAN ) -IMDB Puanı: 7,1

Yapım Yılı:2014

Yönetmen:  Hong Khaou

Oyuncular:  Pei-pei Cheng, Ben Whishaw, Andrew Leung

Konusu: Londra’da yaşayan Kamboçyalı bir kadın, oğlunun ani ölümüyle yıkılır ve hayattayken tanıyamadığı çocuğunu, kaybettikten sonra tanımaya karar verir. Yıkıma uğrayan aile, bir yandan acılarını aşmaya çalışırken diğer yandan da yakınlarını toparlamanın telaşındadır. Kadın, oğlunu anlamak için çıktığı bu yolculukta bir gün beklenmedik bir misafirle karşılaşır. Oğlunun geçmişte güçlü hisler paylaştığı erkek sevgilisi ortaya çıkar ve anneye bu yolculuğunda yardımcı olmaya başlar. Sadece eşcinsel değil, insan ilişkileri üzerine, hayli dokunaklı bir film.Ülkemizde gösterime girmişti.

GZONE DERGİ’Yİ MOBİL CİHAZINIZA İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARI KULLANABİLİRSİNİZ:

google play

appstore