863269c786
Onur-Basturk

ONUR BAŞTÜRK: SEZEN AKSU, “NE YAŞIYORSUN OĞLUM SEN BÖYLE!” DEDİ

Kelebek yazarı Onur Baştürk’ü gece hayatının nabzını tutan yazıları, cemiyet ve şehir hayatına dair verdiği ipuçlarıyla biliyorsunuz. Aynı zamanda söz yazarlığı da yapan Baştürk, şimdi de ilk albümü ‘Hiçbir şey olmamış gibi mi kalayım?’ ile karşınızda. Baştürk sekiz şarkıdan oluşan albümünü Hürriyet Gazetesi’nden Hakan Gence’ye anlattı: 

Son dönemde bazı şarkıcıları gazeteci, bazı gazetecileri şarkıcı olarak görüyoruz. Bu rol değişiminin sebebi ne?

  • Genel için durum nedir bilemem. Ama kendi adıma benim şu iken bu olmak gibi bir sevdam hiç yok. Yazı yazmak nasıl içimden geliyorsa müzik de tamamen içimden gelen bir şey.

 Nasıl başladı müzikle ilişkin?

  • Uzun süredir söz yazıp beste yapıyordum. Bu yıllar önce Funda Arar’la başlayan bir süreçti. Daha sonra Ajda Pekkan, Ziynet Sali, Deniz Seki ve Levent Yüksel gibi isimlerle devam etti.

 İyi hoş ama bunu neden şarkıcılığa taşıdınız?

  • Kendi yazdığım şarkıların demolarını stüdyoda okuyordum zaten. “Bu şarkıyı ben söylesem nasıl olur” diye ister istemez düşünmeye başladım. Meğer o virüs yavaş yavaş insanın içine giriyormuş. Bu şarkıları da belki başkasının söylemesi için çekmecede bekletebilirdim ama hepsi fazlasıyla benim duygularımdı. O yüzden sorgulamadım. Karşı tarafın algısını da düşünmedim. Sadece insanlar dinlesin istedim.

 Kitaplar, köşe yazarlığı, besteler, partiler… Mesleğiniz sorulduğunda ne diyorsunuz?

  • Öncelikle köşe yazarıyım. Haftanın beş günü popüler kültür ve kent üzerine bir şeyler aktarmak en hoşuma giden şey. Zaten insanlar beni öyle tanıdı ve sevdi.

 Bu albüme ruh veren aşk hikâyesi bitti mi?

  • Evet, bitmesi gerektiği yerde bitti! Aslında belli bir süre sonra duygular bitiyor. Ama o bitiş öyle kolay olmuyor, en fenası o. Bin kere ayrılıp barışıyorsun. İki taraf da uzun süre bunu kabullenmek istemiyor.

 Bu aşkı sekiz şarkı yazdıracak kadar özel kılan neydi?

  • Aslında her aşk özeldir. Ama beni sarsan bir aşktı, onu söylemeliyim. En dipteki hücreme kadar yaşadığımı hissettirdi. Fazlasıyla yoğundu. Böyle aşkı da her daim bulamıyorsun işte. Ne kadar acı verse de o aşka tutundum. Önce göklerde uçtum, sonra da hoop bir güzel yere çakıldım! Şimdi olsa yine yaşarım. Hayat böyle anlamlı, geri kalanı fasa fiso.

Pek çok müzisyen dostunuz var. Şarkılarınızı ilk kime dinletip fikrini alırsınız?

  • Sezen Aksu’ya. Özellikle bu albümdeki şarkıları daha cep telefonundaki ham haliyle Sezen’e yolluyordum. Benim bu hüzünden geberen halimi anlarsa bir o anlar diye! Bir de fikrini en çok merak ettiğim insan olduğu için. Sezen bir keresinde, “Ne yaşıyorsun oğlum sen böyle!” deyip kulağıma küpe şu sözleri söylemişti: “İçini yakan neyse dilerim altından kolay kalkarsın. Duygularını melodilere ve sözlere dökerek çığlık atabilme şansına şükrederek…”

Röportajın tamamını okumak için buraya tıklayın…

Ayrınca Bakın

callmebyyourname

RECEP ÖZDAŞ “CALL ME BY YOUR NAME”İ YAZDI: GEY AŞK NERDESİN

GZone Dergi yazarlarından Recep Özdaş, geçtiğimiz ayların en sevilen eşcinsel temalı filmlerinden biri olan BENİ ...