ONUR ÖZIŞIK YAZDI: KLİŞELERİ YIKAN DİZİ: STRANGER THINGS

Aslında bugün böyle bir yazı yazma niyetinde değildim, aslında kendimi Burn Electronica Festival’de Kilyos’un serin ve dalgalı sularına bırakmayı hedeflediğim bugün, meteorolojinin gazabına uğrayarak, günümü evde nostaljik Ajda Pekkan şarkıları dinleyerek geçirmeme sebep oldu. Sonra bir anda aklıma geldi, havalimanı patlaması, darbe girişimi, demokrasi nöbeti derken, aylar önce yazmak istediğim bir konu vardı ki, arada kaynadı. Siz de kendisini sonbahar zanneden bu yaz gününde benim gibi kendinizi eve kapattıysanız, belki bir öneri olur diyerek, sizlere Netflix’in yeni dizilerinden ‘’Stranger Things’’den bahsetmek isterim.

Bu serinimsi havada ihtiyacınız olan en güzel şey televizyon ekranına kilitlenmekse, bence kesinlikle şans vermeniz gereken bir dizi ‘’Stranger Things’’. Başrollerinde dört tane çocuğun olmasına kanıp, bu diziyi bir çocuk dizisi olarak sakın sınıflandırmayın, çünkü tam tersi bir durum söz konusu. Biraz bilimkurgu, biraz da gerilimle pekiştirilmiş bu dizi aslında tam bir klişe yıkıcı. Dizinin yaratıcıları Duffer kardeşler de, televizyon dünyasının klişelerinden bolca nasiplerini alarak, bu projenin asla peşini bırakmamışlar. Başrolde çocuklar varsa, o yapım çocuklara içindir klişesinde boğulan yaratıcı dünyamıza, aslında çocukların gözünden anlatılan, gayet tüyleri ürpertecek bir olayın ne kadar da ilgimizi çekebileceğini kanıtlayan kardeşler, ‘’Stranger Things’’i gerçekleştirmek adına yıllarca o kanal senin, bu kanal benim dolaşmışlar. Yıllar sonra Netflix’in cesaret edip, projeye onay almasıyla 2016 yazının en şahane televizyon işlerinden birine imza atan kardeşler Rolling Stone dergisine verdikleri röportajlarında, bu sayede klişeleri yıkmanın zevkine de eriştiklerini anlatmışlar.

Beyin gücü ve uyuşturucu gibi biyolojik gerçekleri, çocuklar üzerinde yapılan, aslında pek mümkün bir deneye dönüştürerek izleyiciye sunan ‘’Stranger Things’’, deneye maruz kalan bir çocuğun laboratuvardan kaçması ve yakın çevrede bulunan kasabada arkadaşlar edinmesini konu eden dizisin asıl sürprizini açıklayarak sizi hayal kırıklığına uğratmayacağım. Konunun aslında çok daha fazlasının olduğunu ekleyerek, ‘’Stranger Things’’ ballandırmamı burada sonlandıracağım, boş bir anınızda bu dizinin muhakkak tadına bakın…

——-

GZONE’UN ÇEKİM GÜCÜ İLE 5 COCKTAILS’DEYİZ!

Aslında yazın çok daha fazlasını planlamıştık ama malum, yaşanan tatsız olaylardan dolayı, birçok etkinliğimizi askıya almak zorunda kaldık. Yine de durmadık, yılmadık, her şeye rağmen eğlenmeye hakkımız var diyerek planlarımızın bir kuplesini yaz sonunda sizlere sunmak istedik. İşte yaz sonunun Gzone sürprizlerinden ilki, İstanbul’un en trend mekanlarından 5 Cocktails ile beraber oluşturduğumuz, 5G Disco. Yıl içerisinde devam ettirmeyi planladığımız bu parti serisinde, 5 Cocktails’i retro bir diskoteke çevirerek, sizleri ‘’GAY POP’’ serüvenine davet ediyoruz.

Abba’dan Madonna’ya, Aqua’dan Lady Gaga’ya, bir şekilde dillerimize pelesenk olmuş şarkılarla doyasıya dans etmek için sizi 16 Ağustos Salı akşamı Galata’da bulunan 5 Cocktails’e bekliyoruz. Kış boyunca devam edecek olan 5G geceleri, her defasında başka sürprizlerle de devam edecek, benden söylemesi.

Bunun yanı sıra, yaz sonuna yakışır bir sürprizimiz daha olacak, ki bence beklemeye değer bir şey olacak. 2016 yazı biraz karamsar geçmiş olsa da, sonunu güneşe yakışır yaşamak gerekiyor. Bizi takip edin…

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :