ONUR ÖZIŞIK YAZDI: MODA KAHRAMANLARIMIZ DENİZ VE BEGÜM BERDAN

Halen cinsiyet algısını denkleştiremediğimiz, eril egemen ülkemizde cinsiyet algısını yıkmaya yeltenen hareketlere ne yazık ki çok rastlayamıyoruz. Henüz kadın eşitliği, kadına şiddet, LGBT eşitliği, trans hakları gibi konularda sınıfta kalırken, ülkemizde cesaret yüklü, cinsiyet algılarını yerle bir eden hareketleri ayakta alkışlamamız gerekiyor. İşte İstanbul Moda Haftası’da bugün fazlasıyla cesur, bir o kadar doğru ve Türkiye tarihine geçen bir hareket ile taçlandı.

Geçtiğimiz aylarda Gzone Dergi’ye de konuk olan Deniz Berdan ve muhteşem yetenekli Begüm Berdan’ın sahneye koyduğu muazzam ders, ülkemizde LGBT hareketinin önde gelen ikonlarını buluşturdu. Birçoğunuz bunun bir defile olduğunu söyleyecek, ancak kanımca bugün gerçekleşen defile gerçekten de ülkemiz moda dünyası için bir ders niteliği taşıyordu. Sahnede Gonca Vuslateri, Nurtopu Saçan, Rüzgar Erkoçlar ve final gösterisi ile Nuri Harun Ateş büyülerken, Deniz ve Begüm Berdan ise tasarımlarıyla cinsiyet algısını adeta yerle bir etti.

 

https://www.instagram.com/p/BLgam33hho7/?tagged=mbfwi

DB BERDAN SS17 @dbberdan @mbfwistanbul #mbfw #dbberdan #rackistanbul

A post shared by RACK – STYLING HUB (@rackistanbul) on

 

ETEK GİYEN ERKEK Mİ OLURMUŞ? OLDU, OLUYOR VE OLMAYA DEVAM EDECEK!

Tasarlanan koleksiyonun cinsiyet algılarını yıkmak üzerine oluşturulması ve sahnede bu koleksiyonu taşıyan kişilerin de bir o kadar yaşam felsefelerinde cinsiyet algısıyla savaşan bireyler olması da aslında konuya fazlasıyla değer katıyor. LGBT bireylerle yakın ilişkide olan Gonca Vuslateri’nin elçi niyetiyle koşar adım başlattığı defilede Nurtopu Saçan ve Rüzgar Erkoçlar ise adeta hayatlarında yaşadıkları zorluklarla dalga geçercesine neşe dolu danslarıyla podyumda büyülediler. ‘’Etek giyen erkek’’ tabusuna inat, bu muhteşem defilenin finaline ise yüksek topuk çizmeleri ve mini eteği ile Nuri Harun Ateş damga vurdu.

 

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :