LGBTİ+ ONUR YÜRÜYÜŞÜ DAVASINDAKİ SANIKLAR BERAAT ETTİ

Beyoğlu'da, 2017'de 'izinsiz gösteri'ye katıldıkları iddiasıyla yargılanan 25 kişinin yargılandığı davada, sanıkların beraatine karar verildi.

Beyoğlu’nda, 2017’de ‘izinsiz gösteri’ye katıldıkları iddiasıyla yargılanan 25 kişinin yargılandığı davada, sanıkların beraatine karar verildi.

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 25 Haziran 2017’de yapılan Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları için ”Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan yargılanan 25 LGBT’nin beraatine karar verildi. 

İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki onuncu duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Mehmet Kirkiroğlulları katıldı. Diğer sanıklardan bir kısmını ise avukat Levent Pişkin temsil etti. 

Duruşmada, firari sanıklar Anemete Vedel Augustesen ve Şimon Bulh hakkında daha önce yakalama kararı çıkarıldığı hatırlatılarak, bu sanıkların savunmasının alınmasından vazgeçilmesi ve yakalama kararlarının kaldırılmasına karar verildiği bildirildi. 

Beyanı sorulan sanık Kirkiroğlulları ve avukat Pişkin, eski savunmalarını tekrar ettiklerini beyan ettiler. 

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, sanıkların, “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme ve bunların hareketlerine katılma” suçundan, suç unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine hükmetti. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 25 Haziran’da İstiklal Caddesi’nde izinsiz yapılan gösteriye katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan 25 sanığın “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçundan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

Kaynak:T24