ORTA AFRİKA ÜLKESİ ÇAD, EŞCİNSELLİĞİ SUÇ HALİNE GETİREN YASAYI ONAYLADI

Orta Afrika’da denize kıyısı olmayan bir ülke olan Çad, eşcinselliği suç haline getiren yasa tasarısını onayladı.

NewNowNext’in haberine göre, 111’e karşı 1 oyla Çad Parlamentosu’nda kabul edilen 1967 sayılı yasada yapılan güncelleme, terör halleri dışında idamı suç olmaktan çıkarıyor ve çocuk yaşta evliliklere karşı daha sert cezalar getirmeyi de öngörüyor. İstatistiklere göre Çad’da yaşayan kadınların yüzde 28’i 15 yaşına gelmeden evlendiriliyor.

Homoseksüelliğin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı 2014 yılında da devreye alınmak istenmiş ancak kanun kapsamına göre “kabahatler” (hafif suçlar) kapsamında kalmıştı.

Yasa -hiç böyle bir gelişme beklenmemesine rağmen- eğer veto edilirse Çad, homoseksüelliği suç olmaktan çıkaran 73. ülke olacak.

Çad Nedir?

Çad, Orta Afrika’da, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Kuzeyinde Libya, batısında Nijer, Nijerya ve Kamerun, güneyinde Orta Afrika Cumhuriyeti, doğusunda ise, Sudan yer alır. Ülkenin büyük kısmı Sahra Çölü ile kaplıdır. Ülke adını bir zamanlar Afrika’nın ikinci büyük gölü iken şimdi normal büyüklüğünün %10’una kadar küçülmüş olan Çad Gölü’nden almakta olup belki de bu yüzden bazı yazarlarca “Afrika’nın ölü kalbi” olarak da nitelendirilmiştir