OSCAR ZAMANI: 90. AKADEMİ ÖDÜLLERİNE AZ KALA

GZone Dergi yaşam yazarı Yeşer Sarıyıldız, yaklaşan 90. Akademi Ödülleri’ni kaleme aldı. İşte bu yazı: 

Yine yılın en sevdiğim zamanlarından biri geldi çattı. Her gün aday filmlerden birini izleyip kendimizi hazırladığımız ve Oscar gecesi sabahlayıp töreni izlediğimiz bu ayı çok seviyorum. Sahip olduğum en iyi ritüel olabilir.

Son yıllarda, ardı ardına bizi şaşırtan Akademi, bu sene ne yapacak merak konusu. Bütün gözler 7 adaylıkla Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, 13 adaylıkla The Shape of Water ve 8 adaylıkla Dunkirk üzerine toplanmış olsa da, diğer adaylar da azımsanmayacak şekilde güçlü.

Oscar’da her sene şaşırtan ve şaşırtmayan ödüller oluyor, biliyorsunuz. Mesela, en iyi ses miksajı, görsel efekt gibi teknolojik ödülleri Star Wars The Last Jedi alırsa, hiçbirimiz şaşırmayacağız. Muhtemelen de alacak. Akademi hep büyük düşünüyor ve en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi kadın/erkek oyuncu gibi büyük ödüllerde ters köşe yapmayı seviyor.

Eskiden hep herkesin gönlünde yatan bir film, bir de muhtemelen Oscar’ı kazanacağını düşündüğü bir film olur ve o film de yüksek ihtimalle kazanırdı. “Oscar filmi” stereotipi vardı yani. Son yıllardaysa, herkesin asıl gönlünde olan, ama alacağı tahmin edilmeyen film Oscar’ı kapıyor.

Yakın geçmişten örnekleyelim. 2015 yılı, Oscar En İyi Film Adayları’nın hemen hemen hepsinin başarılı olduğu bir filmdi. Beklenen Büyük Budapeşte Oteli iken, Birdman oldu.

2016 yılında, yine Alejandro G. Iñárritu’nun The Revenant’la ödül alacağı düşünülürken, The Revenant herkesin gönlünden geçtiği gibi Leonardo’nun Oscar’ı kapmasını sağladı; ama En İyi Film ödülü, gerçekten en iyi film olan Spotlight’ın oldu.

Geçen sene ise, biraz olaylıydı. Bütün ödülleri toplayacağı düşünülen La La Land, yanlışlıkla sahneye çağrıldı, oysa asıl Oscar ilk kez bir LGBT filminin, Moonlight’ın olmuştu. Moonlight,Mahershala Ali’nin “En İyi Yardımcı Oyuncu” ödülüne sahip olan ilk Müslüman olmasıyla da Akademi tarihine damgasını vurdu.

Bu seneki filmlere gelince, öne çıkanlar dışında bir LGBT adayımız daha var: Call Me By Your Name

call me

Andre Aciman romanından uyarlanan film, 1983 kuzey İtalya’sında geçiyor ve 17 yaşındaki Elio ve Oliver’ın aşkını anlatıyor. Sundance 2017’den beri her geçen gün seveni artsa da, geçen seneden sonra, tekrar LGBT’li bir film kazanamaz diye düşünülüyor. Belki de Akademi ters köşe yapar, bilemeyiz.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, The Shape of Water ve Dunkirk konuşula dursun, aslında en güçlü adaylardan biri de, Meryl Streep ve Tom Hanks’in yer aldığı The Post. Üstelik yönetmeni de Steven Spielberg. Amerika dahil, Tüm dünyada basın özgürlüğü tartışılırken, Beyaz Saray’dan gazeteci kovulurken The Post’un ödül alması oldukça yerinde olur. Gazeteciliğe biraz ilginiz varsa, mutlaka izlemeniz gereken The Post’tan bir alıntı yapalım: “Basının görevi halka hizmet etmektir, halkı yönetenlere değil.”

2016’da En İyi Film Oscar’ını kapan Spotlight nedeniyle, tekrar gazetecilikle ilgili bir filmin kazanmayacağı konuşulsa da, Akademi’nin filmin hakkını vereceğine inanıyor ve oyumu The Post’tan yana kullanıyorum. The Post, sadece gazetecilik hikayesi ile değil, son yıllarda öne çıkarılan “güçlü kadın” imajını da desteklemesiyle de öne çıkıyor ve bunu çok iyi bir çizgide yapıyor. Tabii ki, bunda Meryl Streep’in aşırı kaçmayan, sade ve gerçek oyunculuğunun da inanılmaz etkisi var.

Aday filmlerden yine dikkat çeken bir diğeri ise, Get Out. En İyi Film kategorisine, korku filmlerinin aday olmasına alışık olmasak da, Get Out bulunduğu yeri gerçekten hak ediyor. Her bir saniyesinde tüm kaslarınızı germenize neden olan Get Out, En İyi Film ödülünü kazanamayacak olsa da, listenin ilgi çekenlerinden olmaya devam edecek.

Bu seneki 90. Akademi Ödülleri’nin sunucusu geçen seneki gibi Jimmy Kimmel. Geçen seneye bol bol gönderme olacağını, yanlış ödül skandalıyla dalga geçileceğini şimdiden tahmin edebiliriz. Eğlenceli ve akılda kalacak bir törene şimdiden hazırız. Umarım ki, kırmızı halı da geçen seneki kadar sıkıcı ve çarşamba pazarı konseptli olmaz da, gözümüz şenlenir.

En İyi Film

1- Call me By Your Name
2- Darkest Hour
3- Dunkirk
4- Get Out
5- Lady Bird
6- Phantom Thread
7- The Post
8- The Shape of Water
9- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

GZone Dergi Şubat sayısının tüm içeriklerine aşağıdaki kapak görselini tıklayarak ulaşabilirsiniz.