OSMAN MÜFTÜOĞLU NETFLIX’TEKİ EŞCİNSEL İÇERİKLERİ FAZLA(!) BULMUŞ

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge'nin yazısı, sağlıklı yaşam konusunda bilgiler paylaşan Prof.Dr.Osman Müftüoğlu'nun homofobik açıklamalarına yer verdi.

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, Netflix’teki eşcinsel içerikli içeriklerin çokluğundan şikayet edenleri (!) köşesine taşımıştı. Çekirge, 16 Haziran tarihli yazısında şunları yazmıştı.

NETFLIX hayranlarından bir dostum aktarıyor:

Arkadaşlar farkında mısınız, Neflix’te birden eşcinsel içerikli dizi katsayısı ciddi şekilde yükseldi…”

Sonradan anladım ki…

Netflix izleyenler arasında bu tartışma ciddi bir boyuta yükselmiş.

Hemen her dizide bir “Eşcinsel aşkı var” diye başlayan tartışma yayılıyor.

Son olarak Black Mirror dizisinde, bir video oyunu içinde eşcinsel ilişki “sanal gerçeklik” halinde verilince olayın tarafları oluşmuş.

Söz konusu olan dizide iki yakın çocukluk arkadaşı yıllar sonra bir video oyununa bağlanıyorlar. Ve bu video oyunu içinde eşlerinden habersiz “ateşli sevişme sahneleri”ne kapılıyorlar…

Video oyunu içinde “karısını aldatan” gencin “sanal eşcinsellik” tartışması neredeyse paradoksa dönüşüyor. 

Dikkat çeken bir başka nokta…

15-16 yaş grubu video oyunları ve diziler çevresinde yoğunlaşıyor bu tür senaryolar…

İnsanların cinsel tercihleri beni ilgilendirmez.

Ama “yaş sınırı” konusu ciddi bir tartışmaya dönüşüyor.

Umarım Netflix Türkiye yönetimi bu tartışmanın farkındadır…

Çekirge bugünkü yazısında da, Prof.Dr.Osman Müftüoğlu’nun cehaleti ortaya çıktı. Meğer Müftüoğlu, bu konuyu toplum sağlığı açısından “sakıncalı” bulmuş. İŞte bugünkü yazıdan o satırlar:

Son dönemde yayına giren neredeyse her dizide ve özellikle 15 yaş grubunda bir “eşcinsel aşk” mesajı görenler şikâyete başlamışlardı.

Son olarak ‘Black Mirror’ dizisinin video oyunundaki “sanal eşcinsellik” senaryosu tartışmaların şiddetini arttırdı. 

Yine aynı şeyi söylüyorum, kimsenin cinsel tercihiyle derdimiz yok. Amaaaaa…

Söz konusu böylesine geniş bir sosyal platform olunca… Tartışma da ona göre büyüyor.

Yazıyla ilgili sabah Ertuğrul Özkök mesaj attı. “Katılmıyorum. Bu özgürlüktür” dedi.

Öğleden sonra ise Osman Müftüoğlu aradı. “Birkaç gündür eşim Mihriban da bu konuya dikkat çekiyordu. Ben de toplum sağlığı açısından sakıncalı buluyorum” dedi.

Gördüğünüz gibi olay ciddi bir tartışma halinde… Ayrıca iki erkek arkadaşın video oyunundaki “ateşli dövüş ve sevişme sahneleri” sanal âlemin oyunlara yansıması açısından ve yaş grubu olarak gerçekten dikkat çekiciydi. 

Editörün Notu: Kimsenin fikirlerini ifade etmesinde bir sorun yok ancak eşcinselliği sağlıksız bir durum olarak tanımlamak cahilliktir hem de nefret yaratan bir davranıştır. Osman Müftüoğlu gibi bir ismin bu talihsiz açıklamasını esefle kınıyoruz. 15 yaşında olan kimse televizyonda katil gördü diye katil olmayacağı gibi, eşcinselleri gördü diye de eşcinsel olmaz. Bunun yanında; 15 yaşında eşcinsel çocuklar da vardır. Eşcinsel olan ya da olmayan çocukların heteroseksüel ilişkiler kadar eşcinsel ilişkiler hakkında da bilgi/kurgu görüp yorumlamaya ve anlamaya ihtiyaçları vardır.İstemeyen bu içerikleri izlemez.Netflix, kendi iradenizle seçip izlediğiniz içeriklerden oluşmaktadır.    Buna rağmen “eşcinsellik fazla” diyerek sansür istiyorsanız bu algıda seçicilik ve homofobidir.