OSMANLI DÖNEMİNDEN KIZ FERHAD’IN HİKAYESİ: EDEP YA HU

2013 yılında sessiz sedasız piyasaya çıkan ve eşcinseller arasında pek bilinmeyen bir roman olan EDEP YA HU, Türkiye’nin LGBT edebiyatındaki en güzel örneklerinden.

Mehmet Anıl’ın yazdığı bu tarihi roman, bir Yeniçeri ağasının kapatması olan Kız Ferhad’ın Atmeydanı’ndaki bir zevk ve fuhuş yuvasında, buranın müdavimi olarak gelen askerlere ikram(!) edilmesini dönemin dokusunu bozmadan, hayli esprili bir dille anlatıyor.

Edep Ya Hû, tarihimizin gizemli, şaşırtıcı, rengârenk sayfalarından yola çıkılarak kurgulanmış, zengin hayal gücüyle yazılmış bir roman. Her satırı sonsuz bir merakla okunan Edep Ya Hû’nun kahramanı, Yeniçeri Ocağı’nın ünlü 65. Orta’sına mensup bir acemi oğlan: Kız Ferhad. Bosna eyaleti Avliya nüfusundan kendi halinde bir ailenin çocuğu iken alınıp İstanbul’a getirilen, önce bir paşanın, sonra bir Yeniçeri ağasının kapatması olan, Atmeydanı’ndaki gizli bir zevk ve fuhuş yuvasında, buranın müdavimi haline gelen askerlere ikram edilen, duygulu, zeki, esprili Kız Ferhad…

Mehmet Anıl, dikkatle kurgulanmış romanı için tarihsel bir fon belirlemiş. Kız Ferhad’ın ve ağasının başından geçenleri okurken, Osmanlı’da baş gösteren Yeniçeri ayaklanmalarını, İstanbul’un zaman zaman nasıl kaynayan bir kazana dönüştüğünü ve boğularak katledilen Hünkâr Osman Han’ın öyküsünü de yaşıyoruz.

Osmanlı’da Eşcinselliği anlatan Sultanlar Devrinde Oğlanlar  ve benzeri araştırmaların yanı sıra, bu dönemi macera romanı formatında da okumak isterseniz EDEP YA HU’ya mutlaka göz atın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here