ÖTENAZİ KARARINI, HAYATA GÖZLERİNİ YUMDUĞU BİR PARTİYLE KUTLADI

Kaliforniya’da yasalarına göre ölümcül hastalara istekleri doğrultusunda ötenazi yapılabiliyor. 41 yaşındaki kadın da artık dayanamadığını söyleyerek kendisine ötenazi yapılmasını istedi. Ama önce arkadaşlarına veda etmek istedi. Hikayesi acı olduğu kadar mutlu bir sonla bitti.

41 yaşındaki Betsy Davis temmuz ayının başlarında 30 yakın arkadaşını iki günlük partisine davet etti. AP adlı haber sitesinin belirttiğine göre Betsty parti davetiyesine “Daha önce hiç katılmadığınız türden bir parti olacak. Güçlü ve anlayışlı olmanızı bekliyorum” yazmıştı.

Davetiye aslında Betsy’nin hayatının herkesin gözünün önünde sonlanacağı türdendi, ALS hastası kadının tedavisi mümkün olmayınca ve giderek kötüleşince, ötenazi yapılması kararını verdi.

41 yaşındaki Betsy, arkadaşlarına gülerek, eğlenecek ve ziyafet çekerek veda etmek istedi. Partinin sadece bir kuralı vardı. Kimse onun gözünün önünde ağlamayacaktı.

Partiye katılan Niels Alpert, “Partiye gitme kararı öncelikle benim için sonra da diğer arkadaşları için çok zor oldu. Ancak son dakikalarında onun yanında olmak için gitmek zorundaydık. Betsy hayata en güzel şekilde veda etti. Sorumluluk alarak hayatını bir film gibi bitirdi” dedi.

23-24 temmuz günlerinde Betsy Davis arkadaşlarına Güney Kaliforniya’nın Ojai kasabasındaki evinin bahçesinde verdiği partiyle elveda etti. Arkadaşları kokteyl içip pizza yediler. Betsy partinin verildiği bahçenin köşesindeki yatağında uzanırken arkadaşları enstrümanlarını getirerek onun için şarkı söylediler.

Betsy’nin arkadaşları ötenazi yapılmadan hemen önce sabah saatlerinde onunla bire bir elveda etme şansı buldular. Pazar akşamı saat 19:45’te arkadaşları son kez gün batımını izlemesi için Betsy’yi bir tepeye götürdüler. Betsy burada gitmeden önce ötenazi için kendisine verilen ilaçları içmişti. Dört saat sonra Betsy hayatını kaybetti.

Kaynak: Newsner