OYUNCU, EŞCİNSEL ROLÜNE “SOKAKLARDA EŞCİNSEL OLARAK YÜRÜYEREK” HAZIRLANMIŞ

Oyuncu Teoman Kumbaracıbaşı, 2003’te “Yazı Tura” filminde canlandırdığı eşcinsel rolü için yaptığı egzersizi(!) 15 yıl sonra anlattı. Muhtemelen kötü niyetli olmayarak “Eşcinsel olarak sokaklarda yürüdüm, insanların tepkisini ölçtüm” diyen Kumbaracıbaşı’na “biz her gün yürüyoruz ” diye küçük bir not düşelim ve bu haberi verelim:

Teoman Kumbaracıbaşı 18 Ekim 1971 Arjantin doğumludur. Arjantinli bir anneyle, Türk bir babanın oğlu olarak Arjantin’de doğdu. 6 yaşındayken Türkiye’ye geldi. Türkçeyi İlkokulda öğrenen Teoman Kumbaracıbaşı, tiyatroyla Avusturya Lisesi’ndeyken tanıştı. İ.T.Ü. Gemi İnşaatı Mühendisliğini kazandı ve bitirdi. Çeşitli tiyatrolarda sahne önü ve arkasında çalıştı.

2003 yılında “Yazı Tura” filmi, ilk uzun metrajlı filmi oldu ve burada homoseksüel bir karakter olan “Teoman”ı canlandırdı. Bu role hazırlanışını şöyle anlatıyor:

“Ortaya koymam gereken karakteri test etmek için sokakta çok çalıştım. Saçımı başımı yaptırıp İstiklal Caddesi’nde yürüdüm, Bağdat Caddesi’ne çıktım. Sırf konuşma bahanesi olsun diye, insanlara yol sordum. Taksiye, otobüse bindim. Tepki almak istiyordum çünkü. Laf atılması -tabii oyunculuk anlamında- çok hoşuma gitti. Demek ki o kadar iyiydim. Zaten kendi içinizdeki kadın tarafı bulursanız, bunu yansıtırsınız. Bir eşcinseli canlandıracağınız zaman, eşcinsellerin de kabul edeceği bir eşcinsel olması lazım. Nasıl farklı farklı heterolar varsa, farklı farklı homoseksüeller var. Birisi kırıtırken, öteki kırıtmıyordur. Ben ikincisini his olarak daha doğru buldum. Eğer izletebildiysem, ne âlâ…”

Kaynak: Haberler.com