OYUNCULAR SENDİKASI KADINA VE LGBTİ’LERE UYGULANAN ŞİDDETE KARŞI ÇIKTI

Oyuncu Elit İşcan'ın "Yaşamayanlar" isimli internet dizisinde rol arkadaşı Efecan Şensolsun'un kendisini taciz ettiğini belirtmesi üzerine Oyuncular Sendikası yaptığı açıklamada "kadınlara ve lgbti bireylere uygulanan şiddeti" eleştirdi.

Oyuncu Elit İşcan, “Yaşamayanlar” isimli internet dizisinin son bölüm çekimi esnasında “oyuncu Efecan Şenolsun’un kendisini taciz ettiğini ve yapım ekibinin bu duruma sessiz kaldığını” açıkladı.

“Oyuncu kadrosunda yer aldığım ‘Yaşayamayanlar’ isimli internet dizisinin son bölümünün çekimi esnasında, oyuncu Efecan Şenolsun tarafından cinsel tacize, çok ağır küfür ve hakaretlere maruz kaldım.”

İşçan destek bekliyor

Şenolsun, Oyuncular Sendikası, dizinin oyuncuları Kerem Bursin ve  Birkan Sokullu açıklamalar yaptı.

“Avukatıma yaşadıklarımı anlattıktan sonra ‘cinsel taciz’ diye adlandırdığım bu durumun aslında ‘cinsel saldırı’ olduğunu, Türk Ceza Kanunu’nun ‘cinsel saldırı’ üst başlığını taşıyan 102. maddesinin 1. cümlesinde düzenlendiğini öğrendim.

“Efecan Şenolsun’un alkollü olması nedeniyle vereceği tepkiyi kestiremediğimden ve set gidişatını aksatmamak için tepkimi, kendisinden uzaklaşarak ve yanımdan gitmesini söyleyerek gösterdim.”

İşcan, Şenolsun’un cezalandırılması için hukuki işlemleri başlattığını duyurdu, kamuoyunundan destek istedi.

Sendikadan güçbirliği çağrısı

Oyuncular Sendikası kadına ve lgbti bireylere “fiziksel sözel ve psikolojik tacizler” konusundaki duruşlarının net olduğunu belirttiği yazılı açıklamada üyelerine, sektör çalışanları ve bileşenlerine güçbirliği oluşturma çağrısı yaptı.

‘Bu olayların yaşanmasını engellemek, farkındalığı artırmak ve değişimi başlatmak için profesyonel çalışmalarımızı aylar önce başlattık. Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği – Taciz ve Mobbing İle Mücadele Birimi’miz çalışmalarına devam etmektedir. ”

Şenolsun: Asıl bana taciz yapıldı

Oyuncu Efecan Şenolsun “Beş ay önce Elit İşcan ile aralarında sözlü bir olay yaşandığını, öncesinde iki yakın çalışma arkadaşları oldukları”nı açıkladı.

“O günden sonra hakkımda ‘asılsız’ bazı iddialarda bulunmaya başladı. Asıl bu beş aydır bana taciz ve mobbing yapıldı.”

Bursin ve Sokullu: Takipçisiyiz

Dizinin başrol oyuncularından Kerem Bursin sosyal medya hesabından “şiddet, taciz ve cinsiyet ayrımcılığının her türlüsüne” karşı olduğunu açıkladı.

“İlgili oyuncunun hem sette alkollü olmasından hem de rahatsızlık verecek nitelikte hareket etmesinden dolayı sözleşmesi gereği ortak yapım firmalarının, gerekli yaptırımlarından ve/veya uygulayacaklarından şüphem yoktur. Hukuki süreci de yakından takip ediyor olacağım.”

Oyuncu Birkan Sokullu da, hukuki süreci takip edeceğini belirtti.

Elit İşçan hakkında

Oyuncu. Sinemaya Reha Erdem’in Beş Vakit filmiyle başladı. Küçük Kadınlar televizyon dizisinde oynadı. 2008’de Reha Erdem’in yönettiği Hayat var filmindeki rolüyle SİYAD ödüllerinde Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Performansı ödülünü aldı.

Gamze Ergüven’in yönettiği Mustang filminde başrol oyunculardındandı.