ÖZEL DOSYA: 10 CÜMLESİYLE CAITLYN JENNER

Türkiye’nin ilk ve tek eşcinsel yaşam ve kültür dergisi GZone yayın hayatına başlayalı tam bir yıl ve 12 sayı geçti. 13.sayımızın kapağını 1.yaşımızı kutlamaya ayırdık ve her daim güzel, her zaman güçlü bir pop star olan Yeşim Salkım bize katıldı…

Yeni sayımızdaki ilgi çekecek konularından biri de TRANS köşesi yazarımız DENİZ SU TİFFANY’nin kaleme aldığı 10 CÜMLESİYLE CAITLYN JENNER dosyası. Cinsiyet geçişiyle tüm dünyanın gündemine oturan CAITLYN’in TRANS dünyasına kattıklarını daha yakından öğrenebileceğiniz bu dosyayı kaçırmayın…

Hazırlayan: Deniz Su Tiffany

Cinsiyet geçiş süreciyle tüm Dünya’yı ayağa kaldıran, sosyal medya hesapları açar açmaz Obama’dan bile daha hızlı şekilde milyonlara ulaşmış olan (hatta bu hızla bir de Guiness’e giren) ve Apple cihazlarının da desteğini alan (Caitlyn Jenner’ın gerçek ismini soran kullanıcılara siri; Caitlyn Jenner cevabı veriyor) Caitlyn Jenner’ın 10 cümlede bizlere ne anlatmaya çalıştığını çözeceğiz. Aynı zamanda kendisi Kim Kardashian’ın üvey annesi olması da onu diğer translardan ayıran bir etken. Bu yüzden bile herkes onun ne dediğini çok merak ediyor.

“BU KADAR UZUN BİR MÜCADELEDEN SONRA KENDİMİ YAŞADIĞIM İÇİN MUTLUYUM”

Olimpiyat sporcusu kimliğiyle çok fazla ve uzun yıllar kırılamayan rekorların sahibi olsa da erkek kılığında yaşamının ardından kabuğunu kırmak ve kim olduğunu haykırmanın çok zor bir mücadele olduğunu tahmin  edersiniz. Her ne kadar milyon dolarları olsa da  -dile kolay- 66 sene ben Caitlyn’im diyemedi. Kararının ardından gelen aşk ve destek mesajları da onun mutlu hissetmesinde elbette pay sahibi. Eğer saygınlığını ve malvarlığını kaybetseydi kesinlikle buruk bir mutluluk ile yaşamaya çalışacaktı. Bitiş çizgisine koşan ve birinci olan sporcunun mutluluğu var üzerinde.

“BUNU DAHA FAZLA YAPAMAYACAĞIM”

Cinsiyet geçiş sürecine başlama kararını açıkladıklan sonra Diana Sawyer’a verdiği röportajda Jenner, yorgun düştüğünü hiç bu kadar belli etmemişti. Bu sözleri söylerken gözlerinden yaşlar ve yılların yorgunluğu da süzülmüştü. Daha fazla yapamayacağı şey ise tahmin edeceğiniz üzere erkek rolü yapmasıdır. Ve trans olduğunu eski eşleri de biliyordu. Her ne kadar 9 yaşında bile annesinden gizli kadın kıyafetleri giyebilse de 80’li yıllarda hormon hapları almaya başlasa da yaşadığı dönüşümden korkarak ilaçları bıraktığını da anlattı aynı röportajda. 66 yaşında çok alımlı bir kadın olması gerçekten çok zor olmuş.

“HER GÜN ANTRENMANLAR ÇOK AĞIR OLUYOR, FAKAT DEKATLONLAR SONRASINDA HAYATIMDA TELAFİ ETMEK ZORUNDA KALACAĞIM ÇOK ŞEY OLACAK. SİZCE HANGİSİ DAHA ÇOK ACITIR?”

Bu sözü söylediğinde birçoğumuz daha doğmamıştı bile. Jenner, olimpiyat rekorunu kırdıktan sonra verdiği bir röportajda bu cümleyi kurmuştu. O zamanlarda hala erkek rolüyle yaşadığını ve bunu ifade edemediğini gözönünde bulundurursak hayatında telafi etmesi gereken şeyin ne olduğunu anlayabilirsiniz. İçini dökmeye çalışıyor bizlere, fakat bir yandan da onu duymamızı hala istemiyor. Yaşadığı iki duygu vardı o zaman için; ‘Köşeye Sıkışmışlık ve Korku’ Bence haklıydı da. Sene 2015 olmadığı için transfobi çok daha yaygındı ve hayatı bir anda elinden kayıp gidebilirdi.

“HERKES BENİ DESTEKLEDİĞİNİ SÖYLÜYOR, PEKİ NEDEN BİR KERE BİLE GELMEDİLER?”

Bu sözler Kylie, Khloe, Kourtney, Rob’a ithaf ettiği sitemi. Evlatları içerisinden kimse Kim Kardashian kadar destek çıkmamış, hemen anlayamamış durumu. Sitem etmekte haklıydı da, en yakını sadece destek çıktığını söyleyip ebeveyniyle arasına mesafe koyması ne kadar kötü bir durum. Bir kalbi olmasa bile bu durum için kırılabilirdi Caitlyn. Dünya üzerinde milyonlarca trans olduğunu da düşünürsek ‘sahte destek’ mağduru bir tek Caitlyn değil ama en hafif atlatanın o olduğunu da söyleyebiliriz(dışarıdan bakarak). İster hafif ister ağır hiç farketmiyor, diğer insanlar gibi translar da kendilerine verilen sözler tutulmadığında kendini kötü hisseder.

“UMUYORUM Kİ İNSANLAR BENİM SES TONUMU DEĞİL, NE SÖYLEDİĞİMİ DİNLİYORLARDIR”

I am Cait adlı reailty show programında üvey kızı Kim Kardashian ile arasında geçen diyalog ve arkadaşlarıyla birlikte çıktığı akşam yemeğinde dillendirdiği ses değiştirme kararını kişisel blogunda bu sözlerle ifade ediyor. Sesinin fiziğine uymaması Caitlyn olarak hayatını yaşamaya başladığı zaman farkettiği bir detay. 66 yıldan sonra feminen olabilmek konusunda zorlandığı için sesinde de feminenlik isteyen Caitlyn, bunun için bir erkek ile de çıkmayı düşünüyor. Her ne kadar önemli olanın fikirleri ve kadınlığını beyan etmesi olduğunu söylese de aslında sterotip bir kadın olmak için daha fazla çabalamak istediğini görüyoruz.

“TRANS BİREYLERİN SAYGI DUYULMAYA İHTİYACI VAR”

Sesinin en çok yankı bulacağı yerde söyledi bunu. Evet, ESPY Awards gecesinde yaptı bu konuşmayı. I am Cait programına kadar hiç translarla tanışmamış olduğunu da söyleyen Jenner’ın konuşması aynen şöyleydi; ‘Hazırladığım TV programı benim için, benim gibi insanlar hakkında fikir sahibi olmam için bir uyanış oldu. Şu anda, şu zamanda, ben bu konuşmayı yaparken Dünya’nın birçok yerinde genç veya yaşlı farketmeksizin Trans bireyler aşağılanıyor, şiddet görüyor, tacize uğruyor ve öldürülüyor. Geçtiğimiz aylarda Alabama’da hayatını kaybeden genç trans kadın Mercedes Williamson, ya da Nisan ayında öldürülen Sam Taub, bu insanlar da benim gibi, sizin gibi insanlar ve istedikleri gibi yaşama özgürlüklerine sahip olmalıydılar. Trans bireylerin yaşamaya ihtiyaçları var, yaşamdan zevk almaya ihtiyaçları var ve bunu sağlayacak tek şey ise sizin bizlere duyacağınız saygı’ burada kesinlikle ilk ihtiyacımız olan saygı duyulması konusunu dile getirmiş. Bu saygı bizlere yaşama, barınma, çalışma ve diğer birsürü hakkımızı iade edeceği için elzemdir. Şu an Dünya’nın en güçlü trans temsili olan Cait, gücünü iyilik için kullanıyor.

“İNTİHARI DÜŞÜNDÜĞÜM ZAMANLAR OLDU”

Şu anda yayında olan reality showu I am Cait için düzenlediği basın toplantısında; ‘Trans dünyasının daha fazla ses çıkarmaya ihtiyacı var. Toplum içinde yaşadığımız problemler, cinsiyet geçiş evresi gibi konular toplumun bizden uzak kesimlerine çok fazla ulaşamıyor. Ben Caitlyn olarak bu konuda elimden geleni ardıma koymayacağıma yemin ederim’ dedi. Tamam, 66 yıldır trans dünyasının içinde değildi, fakat Caitlyn değil de başka bir trans olsaydı aynı acıları çekecekti. Güzel olan şey ise bunun farkında olup Caitlyn gücünü transların iyiliği için kullanıyor olmasıdır. Farkında olmasının dışında bunu ifade edecek güce de sahip; ‘Transseksüel olmak şu anki dünya düzeninde kolay bir şey değil, birçoğumuz intihar etmeye gidecek kadar acı çektik. Ben de evimde bir kez, kendimi elimde bir silahla intiharın eşiğinde buldum. İşte o gün kendi kendime yemin ettim, bir daha asla bu denli acı çekmeyeceksin. Bir daha asla kendini bu kadar kıymetsiz hissetmeyeceksin!’

“BANA CAITLYN DEYİN”

Vanity Fair kapağından fırlayan üç kelime. Aslında herşeyi kısa ve net anlattı. O bir kadındı ve ona Caitlyn denmesini istiyordu. Bir transa saygı duymanın ilk kuralı onun istediği zamir ve isimlerle hitap etmektir. Caitlyn, milyarlarca insanın bunu bilmediğinin farkında olduğu için bir ders vermeyi amaçlamış. Aynı zamanda da uzun süredir duyurmadığı yeni ismini de insanlara duyurmak istemiş. Caitlyn, cinsiyet geçişi ile ilgili birsürü haber çıkmasına rağmen yeni ismini çok sonra açıklamıştı.

“BUNU İLGİNÇ OLMAK İÇİN DEĞİL, YAŞAMAK İÇİN YAPTIM”

Transların geçirdikleri süreçler günümüz insanlarına hala tuhaf gelmektedir. Haliyle birtakım kesimlerden de bunun bir ilgi çekme çalışması olduğuna dair söylemler yükseliyor. Üstüne üstlük Caitlyn’in ilgi çekme konusunda Dünya markası bir ailenin üyesi olmasıyla mimlenmesi de söylemlerin altını dolduran en büyük etken. Caitlyn aktivist değil, fakat trans camiasına karşı bir sorumluluğu olduğunun da farkında. Üzerine çektiği bu ilgiyi olması gereken yerde kullanmasını da iyi biliyor. Fakat cinsiyet geçiş süreci yaşamış olmasının asla bir ilgi şovu olamayacağının da altını çiziyor. Bunu hem kendi için, hem de diğer translar için yapıyor. Onur meselesi yani anlayacağınız.

“ARTIK ÖZGÜRÜM”

Caitlyn kendini hayatının çok geç bir aşamasında ifade etti. Her ne kadar olimpiyat başarılarıyla dolu bir hayat geçirse de, hatta ünlü bir aileye mensup olup çok güçlü ve şöhretli olsa da ifade edemedikleri ve yaşayamadıkları vardı. Kardashian’lar bir ara aile içerisindeki yaşamları reality show haline getirmişti(Keeping Up With the Kardashians). Eğer o programı hatırlayanınız varsa özellikle de eski eşinin kendisine ne kadar kötü davrandığına da şahit olmuşsunuzdur. Aile içerisindeki geri planda kalmış konumu da cinsiyet kimliğini ifade edememesiyle birleşince, geçiş süreci sonrası bir yanardağ patlaması misali “artık özgürüm” demiştir.

GZONE DERGİ’NİN 1. YAŞ ÖZEL EYLÜL 2015 SAYISINDAN, AŞAĞIDAKİ BUTONLAR ARACILIĞI İLE ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ..

gzone indir ikon

google

apstore