ÖZEL DOSYA: A’DAN Z’YE EPİLASYON

SAĞLIK köşemizin editörü ÖZGÜR ÖZTÜRK’ GZONE DERGİ EYLÜL 2015 SAYISI İÇİN A’DAN Z’YE EPİLASYON konulu özel dosya kaleme aldı. 

İŞTE İSTEMEDİĞİNİZ TÜYLERDEN KURTULMANIN FARKLI YOLLARI.

Hazırlayan: Özgür Öztürk

Günümüzde erkeklerin kadınlar kadar ve belki de kadınlardan daha bakımlı olduğu bir gerçek. Kimine göre pürüzsüz bir babyface yüz, kimine göre sakal erkeğin makyajıdır ve imajı vardır. T-shirtün, gömleğin yakasından görünen kıllar, bacaklardaki, kollardaki kıllar hoşunuza gidiyor mu ? Evet belki de. Bazısı kıllı sever, bazısı kılsız sever. Sırtta ve koltuk altında görünen afro tüyler herkes için hoş olmayabilir.

İş, spor, zevk gibi sebeplerle vücut tüyleri alınmak durumunda kalınabilir. Eğer hoş ve kaslı bir vücuda sahipseniz aklınıza ilk gelecek olan vücut tüylerinizi almak olacaktır. Kaslarınızın daha gözle görülür, çizgilerinin ve ana hatlarının dikkat çekmesi kişinin kendisini de oldukça motive edici ve özgüvene sahip bir hal alıyor. Genital bölgelerdeki tüylerin alınması hijyen açısından daha önemli olup , özellikle yaz aylarında ki terlemelerden dolayı kasık mantarlarının oluşmasının önüne geçmektedir. Deriz ya; Kılda keramet olsa genital bölgede çıkmazdı…

Makas, krem, ağda, tıraş bıçağı, tıraş makinesi, epilasyon makinesi, lazer epilasyon… Tüylerden kurtulmanın veya azaltmanın birçok yolu var. Hangi duruma göre, hangisini tercih edeceğimize karar verelim.

Makas:

Tüylerinizi tamamen almak gibi bir derdiniz yoksa makasla kısaltabilirsiniz. Göbek kıllarını, göğüs kıllarıyla aynı uzunlukta kırpmaya dikkat edin.

Tüy dökücü krem:

İçeriğinde bulunan tüy çözücü kimyasallar sayesinde tüylerin dökülmesini sağlar. Tüylerin yeniden çıkması 1 hafta sonra görülmeye başlanır. Az ihtimalde olsa vücudumuzun göstereceği alerjik bir reaksiyon olabilir. Bunun için tüy dökücü kremi kullanmadan önce teninizin küçük bir bölümüne sürerek test edebilirsiniz. Etkisini birkaç dakika içerisinde belli eder.  Tüyler iyi alınmamışsa aynı işlemi tekrar etmeden önce 1 gün beklemek gerekmektedir. Temizlik bittikten sonra soğuk suyla temizlenmeli ve mutlaka nemlendirilmelidir.

Ağda:

Şüphesiz en can alıcı uygulama. Ağdanın da uygulanma şekline göre çeşitleri vardır. 

Soğuk ağda:

Sıcak ağdaya oranla daha az acılı bir yöntemdir. Damarlarında varis problemleri olanlar soğuk ağdayı tercih etmelidir. Soğuk ağda sıcak ağdaya göre 1 hafta daha erken tüylerin çıkmasına neden olmaktadır.

Sakıncaları: Soğuk ağda bazı tüyleri kökünden alırken, bazı tüyleri de kopararak almaktadır. Bu yüzden bazen aynı yere birden fazla kere yapıştırılarak almak gerekmektedir.

Uygulanışı: Uygulanacak bölge temiz ve kuru olmalıdır.Ağda bantları yapıştırıldıktan sonra tüylerin çıkış yönünün tersine hızlı bir şekilde çekilip alınmalıdır. Soğuk ağda uygulanan bölge temizlendikten sonra yıkanmalı ve mutlaka nemlendirilmelidir.

Sıcak ağda:

Sıcak ağda daha fazla ısı verdiği için cildimizin gözeneklerini açarak tüylerinin kökünden alınmasında daha etkilidir. Böylece tüylerin daha geç çıkmasını sağlayarak uygulanan bölgedeki tüylerin 1 ay sonra yeniden çıkmasını sağlamaktadır.

Sıcak ağdalar 2 çeşitte satılmaktadır. Bazıları yine şeritler halinde olurken, diğer çeşidi evde kullanımı kolay kavanozlarda bulunmaktadır.  Evde uygulanabilen sıcak ağdalar bir mikrodalga veya sıcak su içerisinde kolayca ısıtılarak kullanılabilir hale getirilebilmektedir. 

Sakıncaları: Sıcak ağdalar bahsettiğimiz gibi gözenekleri açtığından dolayı sıcaktan damarları da genişletir ve ileride varis gibi cilt ve damar sorunlarının meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Uygulanışı: Sıcak ağda uygulanacak alan temizlenerek hijyen sağlanmalıdır.Sıcak ağdadan ince bir parça alıp uygulamak yeterlidir.Sıcak ağda bez ile uygulanacaksa kullanılacak bezin gergin olarak yapıştırılması sağlanmalıdır.Ağda çekilirken tüylerin çıkış yönün tersine hızlı bir şekilde çekilmelidir.Uygulama bittikten sonra işlem gören bölge kızaracağı ve kabuklanacağı için yıkandıktan sonra mutlaka nemlendirilmelidir.

Tıraş bıçağı: 

En basit, kolay ve çabuk uygulanan yöntemdir.  Cildi çok duyarlı veya acıya dayanıklı olmayan kişiler için ideal bir yöntemdir. Zannedilenin aksine kıllar daha çok çıkmaz ama deformasyona uğradığı için kalınlaşma gözlemlenmektedir.  Tüylerin tekrar çıkışı 2-3 gün sonra olmaktadır.

Sakıncaları: Deriyi kesme ve çizme ihtimali vardır.

Tüylerin daha kalın ve sert çıkmasına neden olur.

Ciltte tahriş ve sivilcelenme yapabilir.

Tüyleri kökünden almadığı için kesilen tüyler deri altından ilerleyip batık oluşturabilmektedir.

Uygulanışı: Mutlaka duş altındayken tıraş bıçağı ile uygulama yapılmalıdır.

Tıraştan önce mutlaka tıraş köpüğü veya sabun sürülmelidir.

Tüyler ağdada da olduğu gibi aşağıdan yukarıya doğru alınmalıdır.

Tıraştan sonra cilde mutlaka alkollü bir ürün uygulanmalıdır. Temizlenen bölge bol suyla yıkandıktan sonra hafifçe kurulanarak talk pudrası veya nemlendirici sürülerek nemlendirilmelidir.

Tıraş makinesi:

Çeşitli markaların kolaylık sağladığı sudan etkilenmeyen ve duş esnasında  veya kuru olarak uygulanabilen kablosuz ve şarj edildikten sonra 1 saate yakın bir süre kullanım imkanı sunan çeşitli tıraş makineleri mevcuttur.  Hızlı ve pratik bir şekilde başlıkları değiştirilerek burun içi kılları da alınabilmektedir.

Boyun altındaki tüm bölgeleri; bacaklar, kollar, koltuk altları, karın ve göğüs çevresi ve kasık bölgesini güvenli bir şekilde uzun tüyleri tek geçişte rahatlıkta temizleme imkanı sağlar ve cildin tahriş olmasını önleyici özel uçlara sahiptirler. Makinenin temizlenmesi de yine musluk altında kolay bir şekilde temizlenmektedir. Tıraş sonrası nemlendirici olarak balsam gibi nemlendiriciler sürülerek bakım yapılması uygundur.

Epilasyon makineleri:

Dönen cımbızlara sahip olan epilasyon makineleri cilt yüzeyinde gezdirilirken tüylerin kökten alınmasını sağlar. Çok pürüzsüz bir görünüm sağlar ve ortalığı da kirletmiyor olmasından dolayı kullanımı pratiktir. 4 hafta sonra tüylerin yeniden çıkışı gözlenmektedir. Kollar, bacaklar, karın, göğüs, yüz, bikini bölgesi, koltuk altı gibi vücudun birçok yerine uygulanabilmektedir. Epilasyon makineleri kullanıldığında kökünden alınan tüyler tekrar çıktığında uçları daha ince bir görünüme sahip olur ve düzenli kullanımında içeri büyüyen tüy sayısı azaltılmış olur. Ağda yapmak için 2 mm tüy uzunluğunun olması gerektiğinin aksine epilasyon yapmak için 0.5 mm uzunlukta tüylere epilasyon yapılabilmektedir.

Sakıncaları:  Daha duyarlı bölgelerde rahatsızlık verebilir.

Uygulanışı: Epilasyon yapılacak ortamın oda sıcaklığında bir yer olmasına dikkat edilmelidir. Soğuk bir ortamda tüyler gerilir ve epilasyon aleti de tüylerin kırılmasına neden olur.

Epilasyon yapılacak bölgenin kuru olması önemlidir.  Banyo sonrasında cilt nemliyken kullanılmamalıdır.  Bunun için banyo öncesinde epilasyon yapılmalıdır. Banyodan sonra yapmak zorunda kaldığınız durumlarda cildinizin mutlaka kuru olduğundan emin olun.

Her zamanki tüy alma yöntemlerindeki gibi tüylerin çıkış yönünün tersine makineyi gezdirerek uygulama yapılmalıdır. Aksi halde tüyler kırılır ve bu da batık oluşmasına neden olabilmektedir.

Uygulama esnasında oluşacak acıdan korkarak bastırmadan almak isterseniz tüyleri almada başarılı olamazsınız ve daha çok canınızın yanmasına neden olur.

Epilasyon uygulaması bittikten sonra bir havluya saracağınız buz küpleri ile tahriş olan yerleri soğutabilirsiniz. Ardından nemlendiriciler ile rahatlama sağlayabilirsiniz.

Epilasyon aleti kullanıldıktan 2 saat sonra banyo yapılmalıdır.

Epilasyon işlemi sonrasında güneşlenmek ve bronzlaşmak için 1 gün beklemek gerekmektedir. Koltuk altına yapılmış ise deodorant veya parfüm sıkmak için de beklemek tavsiye edilmektedir.

Son olarak epilasyon aletini kesinlikle yüzünüze uygulamaktan kaçının.

Lazer epilasyon:

Günümüzde lazer epilasyon yaptıran kişilerin %35-40’ı erkeklerdir. Bu uygulama mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Günümüzde tüm vücut dahil ve bitirme garantili çeşitli bölgelere yönelik uygulanabilen paket hizmetler mevcuttur. Lazer epilasyonun maliyeti diğer tüm yöntemlere göre arasında kıyasla daha pahalıdır.

Kullanılan lazer ışığı kıllara rengini veren melanin isimli pigment tarafından emilerek verilen ısı kıl köküne iletilir. Böylece ısı etkisi ile kıl kökünde tahribat gerçekleşir. Melanin sadece kıl kökünde olmamakla birlikte cildin üst tabakasında da mevcuttur. Uygulama alanında koyu ve kalın kıllarda başarılı bir etkiye sahip olan lazer epilasyonunun diğer bir başarı faktörü de kişinin ten rengidir. Koyu renkli cilde sahip kişilerde lazer epilasyon uygulanmaz. Ortalama 2 ay ara ile 5-6 seansta lazer epilasyon uygulaması yapılabilmekte ve başarı sağlanmaktadır. Uygulamanın bir diğer avantajı da atış yaparken başlığın cilde temas etmiyor olmasıdır. Böylelikle hijyenin çok önemli olduğu genital bölgelerde büyük önem kazanmaktadır.

Sakıncaları: Kızarıklıklar görülebilir fakat 1-2 saate kadar normale döner. Nadiren 1-2 gün devam etmektedir. Soğuk uygulama ile tedavi edilir.

Bölgede ödem nadiren olabilir ve 48 saati geçmez.

Geçici olarak nadiren sivilcelenme olabilir.

Çok nadiren lekelenmeler olabilir. 1-2 ayda, en fazla 6 ayda düzelmektedir.

Dikkat edilecek hususlar: Lazer epilasyondan en az 3 hafta önce ağda, cımbız, iplik vb. gibi yöntemlerle tüylerin alınmamış olması gerekmektedir. Uygulama öncesinde tüyler makas yardımıyla kısaltılabilir. Epilasyona girmeden önce güneşe veya solaryuma maruz kalınmamış olması gerekmektedir. Kuru ciltlerde uygulama güçlüğü yaşanabileceğinden dolayı aşırı kuru ciltler uygulamadan bir süre önce nemlendirilmelidir.

Uygulama sonrası bakım: Lazer epilasyon uygulaması sonrasında çok sıcak olmayan su ile duş alınmalıdır.

Uygulama sonrasında takip eden 3-4 gün güneşe maruz kalınmamalıdır. Aksi bir durum söz konusu ile uygulama yapılan bölge güneş koruyucular kullanılarak korunmalıdır.

Tüylerin dökülme süresi yapılan uygulamaya göre farklılık göstereceğinden dolayı bu sürede tüyler elle veya cımbızla çekilerek müdahale edilmemelidir. Uzayan tüyler makine, makas veya tıraş bıçağı ile kısaltılabilir.

BU YAZI GZONE DERGİ EYLÜL 2015 SAYISINDA YAYINLANMIŞTIR.

gzone indir ikon

google

apstore